Přesun LDN z Bubenče: radnice Prahy 6 ustupuje developerovi
V areálu tzv. Chittussiho nemocnice v Bubenči sídlí hned dvě léčebny dlouhodobě nemocných – jedna soukromá, druhá ve vlastnictví městské části. Areál soukromé nemocnice získala akciová společnost Nebeský klid, majetkově propojená se skupinou Penta. Ta počítá s výstavbou luxusního bytového komplexu na území celého areálu, z vizualizací přitom vyplývá, že se počítá s výstavbou i na místě současné „městské“ LDN. „Stávající vedení Prahy 6 usiluje o přesun své léčebny do jiných prostor, přitom ovšem nikdy nedokázalo vyvrátit podezření, že ji k tomu nevede jen špatný technický stav současného objektu, ale i snaha uvolnit pro developera vysoce lukrativní pozemek,“ uvádí Petr Palacký (Píša), předseda zastupitelského klubu Strany zelených a kandidát na starostu Prahy 6.
Břevnovská poliklinika: po nevýhodném pronájmu následuje ještě nevýhodnější odstupné
Po volbách roku 2010 podepsala tehdejší politická reprezentace Prahy 6 (ODS + ČSSD) smlouvu o pronájmu břevnovské Polikliniky Pod Marjánkou společnosti Comitia Medical, soukromé společnosti s nejasnou vlastnickou strukturou, a to na dobu 30 let s ročním nájmem ve výši půl milionu korun. Nový provozovatel přitom mohl inkasovat nemalé platby od jednotlivých lékařů (jen za rok 2013 činily tyto výnosy přes 6 milionů korun). Společnost Comitia Medical se na své náklady zavázala provést rekonstrukci budovy polikliniky v objemu 90 milionů korun, přičemž bylo nutné provést rekonstrukci do září 2017. Celou záležitost zjevně nevýhodného pronájmu vyšetřovala policie na základě trestního oznámení podaného Nadačním fondem proti korupci.
Do února 2016 došlo pouze k výměně oken v objektu a bylo zřejmé, že společnost Comitia Medical rekonstrukci budovy v nasmlouvaném termínu nestihne. „Marně jsme tehdy na zastupitelstvu upozorňovali, že nájemce, který tají své hospodaření, nebude schopen splnit závazek a investovat dalších 75 milionů, a že nevýhodnou smlouvu o pronájmu je možné na podzim 2017 vypovědět bez jakýchkoli sankcí“, uvádí k tomu Pavel Weber, zastupitel za Stranu zelených. Přesto však zastupitelstvo městské části v únoru 2016 schválilo vypovězení pronájmu prostřednictvím dohody o narovnání. Díky ní byly společnosti Comitia Medical proplaceny náklady (cca 20 mil.) za dosud provedené opravy a dále vyplaceno odškodné. Celkem tak bylo vyplaceno 39,6 milionů korun.
Přesun LDN do objektu polikliniky Břevnov: lékaři nesouhlasí
Jak upozorňovala zvláště lékařská veřejnost, spojení Léčebny dlouhodobě nemocných s poliklinikou není vhodné – především z důvodu nebezpečí přenosu infekcí, ale také kvůli nedostatku parkových ploch, které by mohli pacienti LDN používat ke své rekonvalescenci. Jak se navíc ukazuje, objemové prostory plánované přístavby k objektu polikliniky neumožňují, aby LDN v plánované kapacitě 100 lůžek odpovídala standardům 21. století. „Z tohoto důvodu podporujeme výstavbu LDN v jiném umístění, buď v areálu Vojenské nemocnice Střešovice, anebo v uprázdněném objektu Veleslavínského zámku, který je ve státním vlastnictví,“ uvádí zastupitelka Pavla Ducháčková Chotková (Zelení).
Rekonstrukce břevnovské polikliniky: průtahy a prodražování
V únoru 2016 zástupci radniční koalice (TOP 09, ANO, STAN, KDU-ČSL) odhadovali, že zprovoznění LDN bude stát přibližně 80 milionů Kč. Dalších 70 mil. Kč pak měla stát rekonstrukce zbývajících částí objektu polikliniky. Dle předloženého harmonogramu mělo být stěhování léčebny dlouhodobě nemocných ukončeno roku 2019.
Už po roce se ukázalo, že tento odhad je naprosto nereálný. Provozní a dispoziční studie přístavby LDN zhodnotila celkové stavební náklady na rekonstrukci a přístavbu objektu na celých 264 milionů Kč bez DPH. Přitom celková rekonstrukce objektu v Chittussiho nemocnici byla odhadována na 130 milionů.
Více než dva roky od vypovězení smlouvy původnímu nájemci se tak nepokročilo ani v projektu přístavby LDN, ani v samotné rekonstrukci polikliniky. „Městská část tvrdí, že na vině je žádost o památkovou ochranu objektu, proti které se opakovaně odvolává. Podle vyjádření Národního památkového ústavu je ovšem možné rekonstrukci připravovat i v průběhu řízení o prohlášení za kulturní památku. Celé to vypadá jako zdržovací taktika ze strany radnice,“ uvádí Petr Palacký (Píša).
Kdo je za to zodpovědný?
„Otázku, zda bylo vyplacení čtyřicetimilionového odstupného trestným činem, nebo ne, nechme na posouzení kompetentním orgánům. Ať už se však jednalo o trestný čin, nebo ne, jedno je jasné. Postup radnice Prahy 6 ve věci Polikliniky Pod Marjánkou a léčebny dlouhodobě nemocných byl nepromyšlený, nekompetentní a občanům Prahy 6 způsobil jednoznačnou škodu. Politickou odpovědnost za tuto škodu nikdo Ondřeji Kolářovi a jeho koalici neodpáře,“ uvádí k tomu Petr Palacký (Píša).