Poliklinika Marjánka – vedení radnice nechce vědět, komu posílá velkorysé odstupné

Nájemce polikliniky je povinen do listopadu 2017 (tj. 5 let od vydání stavebního povolení) proinvestovat přes 60 milionů v souladu se schváleným plánem investic. To s ohledem na rozsah investice již není časově zvládnutelné.

Je tak vysoká pravděpodobnost, že objekt by byl vrácen za rok a půl městské části bez nutnosti platit odstupné nad rámec účelně vynaložených investic do rekonstrukce objektu.

Harmonogram realizace, který předpokládá otevření nové LDN v lednu 2019, je přitom zcela nereálný – např. nerespektuje minimální lhůty podle zákona o veřejných zakázkách. Vysoutěžit dodavatele stavebních prací za 70 milionů není možné ve lhůtě 3 měsíců, pokud nemá být porušen zákon o veřejných zakázkách.

Čas nás netlačí, současná LDN je v provozuschopném stavu. Čelí však jinému tlaku – tlaku majitele sousedních pozemků, kteří v lokalitě chystají výstavbu luxusních bytů a objekt LDN jim plány kříží.

Nájemcem polikliniky je společnost s anonymními vlastníky, kteří mají sídlo na Kypru. Navíc neplní zákonné povinnosti a nezveřejňuje zprávy o hospodaření.

Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen si ji prožít znovu. Současné vypořádání se s nájemcem Marjánky nápadně připomíná nepovedený obchod z roku 2009. Tedy z doby, kdy strany zastoupené v radě neexistovaly.

V roce 2009 finišovala transakce, z které se nakonec vyklubala zmařená investice ve výši skoro 100 milionů. Radnice tehdy prostřednictvím společnosti SNEO investovala 75 milionů do odkupu společnosti FIMOS. Důvod – rychle uvolnit areál Dračky pro výstavbu bytových domů s cílem vydělat obci peníze. Ze stavebního projektu nebylo nic.

Také tehdy byla společnost FIMOS s anonymními vlastníky. Později se podařilo prokázat, že většinovým majitelem byla bývalá manželka hejtmana za ODS Petra Bendla.

Související odkazy: