Již od dob první republiky jsou pozemky v severozápadním kvadrantu Vítězného náměstí určeny k zástavbě. V roce 1999 uzavřely obě dejvické vysoké školy (VŠCHT a ČVUT), stát a německý investor smlouvu, na jejímž základě měl investor postavit vysokoškolskou budovu na jedné sedmině areálu a výměnou za to využít zbylou část území pro svůj komerční projekt. Čas plynul a projekt postupně měnil investory (Timon Bauregie, Siemens, Sekyra group, Penta a Kaprain) a čas od času docházelo k posunům avizovaného termínu výstavby.
Podle dnešní tiskové zprávy se Vysoká škola chemicko-technologická, škola se dohodla s konsorciem Penta-Kaprain-Sekyra group na prodeji větší části pozemku v severozápadní části Vítězného náměstí. Konkrétně se jedná o 3/4 plochy, především na místě stávající zeleně a parkoviště. Menší část pozemku, zhruba 1/8, si Vysoká škola ponechá pro výhledovou stavbu své budovy; zbylou 1/8 tvoří středový pás, který je ve vlastnictví hlavního města.
Aktuálně podepsaná dohoda tedy v podstatě navazuje na smlouvu z roku 1999, i když mění některé parametry. Jak se zdá, předmětem smlouvy je pouze prodej pozemku, nikoli už následná výstavba vysokoškolského objektu. Píšeme „jak se zdá“, v registru smluv je totiž převážná část smluvní dokumentace začerněna.
„Vítězné náměstí je dlouhodobě nezastavěné a pozemek je určený k zástavbě. Nicméně VŠCHT je veřejná instituce a bohužel opakuje chybný postup, který učinily v 90. letech i jiné státní podniky. Dlouhodobě zastáváme názor, že veřejné instituce nemají prodávat své pozemky bez jakýchkoli podmínek soukromým společnostem. Namísto toho se mají veřejné instituce vzájemně podporovat. VŠCHT mohla nabídnout pozemek hlavnímu městu, která v místech Vítězného náměstí v minulosti uvažovala o stavbě nové budovy magistrátu nebo koncertního sálu. Důsledkem dne avizovaného prodeje bude bohužel Praha zase jen divákem zástavby velmi cenného území,“ uvádí k tomu Petr Palacký (Píša), zastupitel Strany zelených.
„Vysoké školy obdržely státní pozemek proto, aby na něm postavily své budovy. Teď se VŠCHT větší části svého pozemku zbavuje, a přitom její studenti budou i nadále jezdit přes celou Prahu z kolejí Jižní město. Prodej zároveň proběhl netransparentním způsobem a bez jakéhokoli výběrového řízení,“ uvádí k tomu zastupitel za Zelené Pavel Weber.