Zeleň

Největší zakázka na údržbu zeleně v ČR aneb jde to i lépe a levněji

Zastupitelstvo a rada Prahy 6 měly letos před sebou důležité rozhodování – otázku, kdo se bude starat během dalších let o údržbu zeleně a komunikací. Možná se to nezdá, ale jde o suverénně největší výdaj Prahy 6 – bezmála půl miliardy korun. Upozorňovali jsme na to, že stávající model, kdy se o zelené plochy a chodníky ve svěřené správě městské části stará jediné konsorcium, má zásadní nevýhody. V první řadě cenu – jiné městské části totiž platí za údržbu zeleně (v jednotkových cenách) až třikrát méně, než šestka.

Zelení proto navrhli rozdělit Prahu 6 na několik lokálních oblastí, které by se soutěžily zvlášť. S naším stanoviskem se ztotožnil Kontrolní výbor a několik koaličních zastupitelů a podpořilo ho i několik expertů v oblasti péče o zeleň anebo veřejných zakázek. Zastupitelstvo městské části přesto nejtěsnější možnou většinou schválilo návrh pana starosty, aby se půlmiliardová zakázka soutěžila jako jeden celek. Že tento postup znesnadní soutěž pro menší nebo středně velké uchazeče, je zřejmé.

Povede tento postup ke snížení cen anebo alespoň k jejich udržení na stávající úrovni? Stěží. Až v budoucnu od Prahy 6 uslyšíte, že je třeba vzhledem k poklesu různých příjmů začít škrtat, vzpomeňte si na to.

Další články z rubriky

Jenerálka

Jenerálka má zůstat zahrádkářům

Praha, 25. 1. 2018 Zastupitelstvo hl. m. Prahy dnes podpořilo zachování ohrožené části zahrádkové osady Jenerálka na Praze 6. Hlavní město bude usilovat o soudní přikázání pozemků části zahrádkové osady do svého výhradního vlastnictví. Části kolonie Jenerálka totiž hrozí zánik kvůli tomu, že soukromý spoluvlastník pozemků usiluje o ukončení zahrádkářské činnosti v této lokalitě.

Zajímá mě více »
Veleslavín

Bývalé Strnadovo zahradnictví ve Veleslavíně se bude rozvíjet dle dohody s místními

Mezi ostře sledované změny na včerejším hlasování zastupitelstva hl. m. Prahy patřil návrh na vybudování obytného souboru na místě bývalého Strnadova zahradnictví u železniční tratě v Praze 6. Veřejnost tuto podobu změny úspěšně napadla u soudu, zejména kvůli předimenzované kapacitě zástavby. Zrušení potvrdil i Nejvyšší soud a nyní tuto podobu změny zamítlo i zastupitelstvo.Znamená to, že se tím uvolnila cesta pro zahájení jednání o nové podobě změny územního plánu, která bude vychazet vstříc potřebám stávajících obyvatel.

Zajímá mě více »