Šest otázek pro starostku Prahy 6 ke kauze „Evropská 11“ (Blox)

Na obecních pozemcích Prahy 6 v blízkosti Vítězného náměstí se může začít stavět. Firma bývalých manažerů Czech Coal získala 24. října 2012 stavební povolení na kancelářskou budovu. O pronájmu obecního pozemku na 70 let rozhodla radnice již v roce 2007, od té doby se ale několikrát změnily podmínky nájmu, které celou výstavbu i původní soutěž zásadně zpochybňují. Zastupitelé a členové Strany zelených na Praze 6 proto poslali starostce Prahy 6 otevřený dopis a žádají ji o vysvětlení sporného postupu městské části.

Tisková zpráva Strany zelených na Praze 6 ze dne 7. 11. 2012

Soutěž na pronájem pozemků vyhrála v roce 2007 firma IVG ČR, kterou vlastnil německý developer IVG Immobilien. Ten ale později českou firmu a s tím i pronájem pozemků předprodal společnosti Metrostav-Navatyp. Ani ta ale nebyla posledním majitelem, protože firmu nakonec také prodala a to bývalým spoluvlastníkům Czech Coal. Nyní tak má na obecních pozemcích stavět společnost BPD Partners Vasila Bobely, Petra Pudila a Jana Dobrovského.

Podmínkou původní soutěže přitom bylo doložení referencí a garancí stavitele. Ty jsou ale bezpochyby jiné u velkého německého developera, jiné u Metrostavu a nakonec jiné u BPD Partners. Signatáři otevřeného dopisu se proto starostky ptají, zda změnu majitelů firmy nepovažuje za znehodnocení původních referencí a garancí, a tím i pokřivení soutěže?

Druhou závažnou otázkou je výrazné snížení nájemného v roce 2010. Pod vlivem hospodářské krize požádala IVG ČR (tehdy Metrostav-Navatyp) Prahu 6 o snížení nájmu. Ten pak byl skutečně snížen z 15,1 miliónů Kč na méně než polovinu. Již po třech letech od vyhlášení soutěže tak vítězná firma platí méně, než kolik nabízeli její konkurenti. Navíc nájem nebyl snížen jen na přechodnou dobu krize, ale na zbývajících 67 let. Autoři dopisu se proto ptají, zda se nejedná o další pokřivení původní soutěže a zároveň zda jde o hospodárné a účelné využívání obecního majetku?

Kanceláře „Evropská 11“ přitom nejsou jedinou spornou stavbou v centru Prahy 6. Výstavbu na obecních pozemcích na Vítězném náměstí připravuje také společnost PPF, která získala právo stavět na obecním pozemku bez výběrového řízení a bez jakýchkoli regulačních podmínek. Ta již na konci října požádala o vydání povolení EIA: http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_PHA835.

Občané Prahy 6 již od poloviny října sbírají podpisy pod výzvu ke svolání mimořádného zastupitelstva, které by mělo veřejnost s chystanými projekty seznámit, iniciovat diskusi o budoucnosti Vítězného náměstí a podat podnět k pořízení regulačního plánu. Více informací k výzvě na webové stránce http://praha6.zeleni.cz/19818/clanek/vitezne-namesti—podporte-vyzvu-zastupitelstvu/.

Další články z rubriky