Radnice pronajala pozemky a o výstavbě mlčí

Nepřehlédnutelný stavební ruch čeká v následujících měsících a letech Vítězné náměstí i jeho bezprostřední okolí. Místo kina, bazénu nebo domu pro volný čas dětí a seniorů však na náměstí a v jeho okolí mají vyrůst převážně kanceláře a kapacitní parkoviště. Na nepřijatelné využití obecních a vysokoškolských pozemků upozornila Strana zelených při zahájení kampaně informující o této zástavbě.

Tisková zpráva Strany zelených na Praze 6 ze dne 13. 9. 2012

Strana zelených na Praze 6 dne 13.9.2012 odstartovala kampaň, v níž chce s pomocí občanů dosáhnout svolání mimořádného zastupitelstva. To by mělo na základě jednání s investory, odborníky a především s občany připravit a projednat koncepci rozvoje náměstí a schválit zásady urbanistické soutěže na jeho řešení. Zelení také připravili anketu pro občany, v níž mohou vyjádřit svůj názor na budoucnost centra Prahy 6.

Zástavba obecních pozemků se má odehrát především v režii společností PPF a Czech Coal. Vítězné náměstí čeká i další výstavba – na pozemcích vysokých škol plánuje obchodně-administrativní centrum společnost Sekyra Group, rozšiřovat se má hotel Diplomat a za budovou E-Gate je naplánovaný kancelářský objekt Telehouse. Výraznou stavbu v blízkosti náměstí chystá i ČVUT.

Centrum Prahy 6 tak radikálně změní svou tvář ve prospěch kancelářských prostor a parkovacích míst. Radnice, vedená koalicí ČSSD a ODS, však o výstavbě zatím zcela mlčí. Bez diskuse s občany tak pokračuje v krocích, které nastartovali bývalí starostové Pavel Bém a Tomáš Chalupa.

Nejaktuálnější je výstavba administrativní budovy „Evropská 11“ (Blox) připravovaná společností Czech Coal (přesněji firmou IVG ČR, kterou Czech Coal vlastní), na obecních pozemcích vedle hotelu Diplomat, kde je v současnosti park. V srpnu 2012 požádala firma o vydání stavebního povolení, které nyní stavební odbor Prahy 6 posuzuje. Těsně před podáním žádosti o územní a stavební povolení je také projekt společnosti PPF.

„Ještě je čas přimět vlastníky pozemků i developery, aby plány přehodnotili, a zástavbu centra Prahy 6 připravili s ohledem na potřeby Pražanů i exkluzivitu místa. Veřejnost má právo do plánů zasáhnout zejména proto, že se bude stavět na pozemcích obce a veřejných vysokých škol,“ komentoval zahájení kampaně Jakub Jareš, člen Strany zelených a koordinátor kampaně.

„Vedení radnice se veřejné debatě o budoucnosti náměstí zatím vyhýbá, občané však mají právo na informace i vyjádření svých názorů. Chceme znát přání a očekávání veřejnosti a téma budoucnosti Vítězného náměstí dostat i na jednání zastupitelstva,“ uvedla zastupitelka Strany zelených Petra Kolínská.

Kampaň poběží celý podzim letošního roku (2012). Na začátek listopadu plánují Zelení veřejnou debatu, projednání na mimořádném zastupitelstvu lze očekávat v prosinci nebo lednu příštího roku.

 

 

Další články z rubriky