Požadavek Zelených splněn: Praha 6 vyhlašuje stav klimatického ohrožení

Praha, 13. 6. 2019

Zastupitelstvo Prahy 6 vyhlásilo stav klimatického ohrožení. Praha 6 se tak přidala k městům po celém světě, které v reakci na studentské stávky (Fridays For Future) vyhlašují stavy klimatické nouze (climate emergency).

S požadavkem na vyhlášení stavu klimatické nouze přišla jako první Strana zelených, v reakci na požadavky studentského hnutí Fridays For Future

Organizace Spojených Národů jasně deklaruje: “Pokud se budeme k planetě chovat stejně jako dosud, do roku 2030 dospěje svět do bodu, kdy se již nebude možné vyhnout katastrofickým následkům klimatické změny. Ta ovlivní jak lidstvo, tak i všechny přírodní ekosystémy.”

“Praha 6 je nejzelenější městskou částí Prahy. Přihlašujeme se tak k zodpovědnosti za svět, ve kterém žijeme,” říká k tomu Petr Palacký (Píša), zastupitel Strany zelených.

“Praha 6 již dva roky pracuje na plánu adaptace na klimatickou změnu,” říká k tomu Pavel Weber, zastupitel za Stranu zelených. “Jenže to je málo. Jako politici zodpovědní za svět budoucích generací se nemůžeme na změny klimatu pouze adaptovat, musíme se všemi prostředky snažit, abychom jim předcházeli.”

Vyhlášení stavu klimatického ohrožení nemá být jen prázdným gestem. Praha 6 se dnešním usnesením zavázala přijmout novou koncepci sekání trávy, konkrétní opatření v oblasti vsakování a zadržování dešťové vody anebo analyzovat přechod na obnovitelné energie. Zavázala se zároveň zakázat používání jednorázových plastů na všech akcích pořádaných městskou částí a redukovat jejich používání na akcích, které městská část finančně či jiným způsobem podporuje.

“Vnímáme jasný závazek do budoucna,” uvádí zelený zastupitel Petr Palacký (Píša). “Starosta a tajemník městské části totiž musí vypracovat takový mechanismus, aby bylo možné veškerá investiční opatření posuzovat i optikou snižování emisí skleníkových plynů. Každý občan městské části tak bude moci kontrolovat, jakým způsobem Praha 6 své klimatické závazky plní.”

Vyhlášení stavu klimatického nebezpečí podpořilo 32 zastupitelů. Praha 6 se tak zařadila po boku Prahy 7, kde Zelení prosadili vyhlášení stavu klimatické nouze před třemi týdny.

Kontakty: Petr Palacký (Píša), 603 114 577 petr.pisa@zeleni.cz

Pavel Weber, 775 317 548, pavel.weber@zeleni.cz

Další články z rubriky

Budeme se brát na Praze 6

Vážení snoubenci, milí budoucí novomanželé, v případě, že plánujete vstoupit do manželství na území Prahy 6, se vám jistě budou hodit následující tipy a rady pro co nejhladší průběh všech svatebních příprav.

Zajímá mě více »

Otevřená radnice

Zasadíme se o to, aby informace z radnice byly včasné, přehledné a snadno dostupné. Bude vás bavit nás kontrolovat. Na setkávání a společné plánování se těší zastupitelé Strany zelených.

Zajímá mě více »