Petice proti zástavbě u Šárky získala za jediný den více než 1500 podpisů

Více než 1500 osob za jediný den podepsalo petici Nechte Šárku dýchat, která apeluje na ponechání zachování charakteru Džbánu jako rekreační a zároveň zelené oblasti. Odmítají tak postup vlastníka areálu, společnosti Molepo, který ohlásil uzavření rekreační oblasti s tím, že se touto cestou snaží vynutit změnu územního plánu.

Tisková zpráva Zelených z Prahy 6, Praha, 25. 1. 2022

Vlastník koupaliště Džbán oznámil, že areál koupaliště pro rok 2022 zavírá. Důvodem má být havarijní stav budov a nevýnosnost nutných investic. Budovy přitom chátraly už v roce 2012, kdy si firma koupaliště koupila. “Naším cílem je nejen komplexní revitalizace a rekonstrukce okolí nádrže Džbán, ale také bytová výstavba na pozemcích na Evropské třídě a podél budovy Cube,” uvedla 6. ledna 2022 společnost Molepo s tím, že městská část Praha 6 dlouhodobě blokuje změnu územního plánu, která by společnosti umožnila zástavbu pozemků.

Elektronickou petici Nechte Šárku dýchat, která odmítá prolomení limitů výstavby a zneužití odprodeje vlastního areálu k povolení stavební aktivity v blízkém okolí, požaduje zachování charakteru místa jako rekreační a zároveň zelené oblasti a apeluje na zpětné vykoupení koupaliště Džbán a okolních pozemků do veřejného vlastnictví, podepsalo za první den od svého spuštění více než 1500 osob.

“Postup společnosti Molepo jeví některé znaky vydírání. S poukazem na špatný stav budov odmítá areál otevřít a snaží se tímto způsobem na Praze 6 a hlavním městě vynutit souhlas se změnou územního plánu. Budovy přitom chátraly už v roce 2012 a společnost velmi dobře věděla, v jakém stavu areál kupuje. Pokud má nyní pocit, že je provozování koupaliště pro ni ekonomicky nerentabilní, řešení je nasnadě – prodat pozemky hlavnímu městu, které opakovaně projevilo zájem o jejich koupi. Ovšem bez jakýchkoli dalších podmínek souvisejících s prolomením výstavby,” uvádí člen petičního výboru a zastupitel za Zelené Petr Palacký (Píša).

Společnost Molepo získala celý areál roku 2012 za cenu zhruba 53 milionů korun, když byla jediným účastníkem dražby majetku likvidovaného státního podniku Pražská kanalizace a vodní toky. Tuto dražbu provázelo několik kontroverzních okolností. Deník Právo přinesl 18. ledna 2022 informace týkající se vlastnické struktury společnosti Molepo. Jejím jediný akcionářem je firma Molepo holding registrovaná na Maltě; česká firma Molepo , a.s. přitom neuvádí žádné údaje v evidenci skutečných majitelů, čímž, pravděpodobně porušuje zákon. Z údajů v maltském obchodním rejstříku nicméně vyplývá, že za společností stojí čtveřice fyzických osob z České republiky. Jednou z nich je Vladimír Schmalz, bývalý zastupitel hlavního města Prahy a v letech 2010-2014 předseda magistrátního Výboru pro územní rozvoj.

“Společnost Molepo získala roku 2012 pozemky vedené jako veřejná zeleň za odhadní cenu 150 korun za metr čtvereční. Pokud by byla změna územního plánu schválena, staly by se tyto pozemky zastavitelné, s orientační cenou 15 000 Kč za metr čtvereční. Tato transakce by tak vlastníkova pozemků přinesla zhodnocení o téměř miliardu,” uvádí člen petičního výboru a zastupitel za Zelené Pavel Weber.

“Celé okolí Džbánu je součástí přírodního parku Šárka-Lysolaje, a masivní výstavba na úkor zelených ploch zde nemá co dělat. Změny územního plánu a prolomení současné stavební čáry znamenají nebezpečný precedens pro celé území přírodního parku,” doplňuje členka petičního výboru Barbora Truksová.

 

Další články z rubriky

Vokovice

V okolí Džbánu se v současnosti stavět nebude. Zbývá vyřešit budoucnost a minulost.

V součtu téměř deset hodin se věnovali ve čtvrtek 24. 2. 2022 osudu okolí vodní nádrže Džbán, kde firma Molepo hodlá stavět bytové domy. I díky tlaku petice Nechte Šárku dýchat iniciované Zelenými byl zamítnut návrh na pořízení změny územního plánu v lokalitě mezi vodní nádrží a Evropskou třídou. Nadále ovšem zbývá vyřešit budoucnost celého areálu a prověřit rovněž jeho problematickou minulost.

Zajímá mě více »

Kauza Džbán – koupili si koupaliště, ale chodili se jim tam koupat lidi

Vlastník areálu Džbánu, společnost Molepo, ve středu 12. ledna oznámila, že areál koupaliště pro rok 2022 zavírá. Důvodem má být havarijní stav budov v jeho areálu a nerentabilita nutných investic. “Naším cílem je nejen komplexní revitalizace a rekonstrukce okolí nádrže Džbán, ale také bytová výstavba na pozemcích na Evropské třídě a podél budovy Cube,” uvedla společnost s tím, že městská část Praha 6 dlouhodobě blokuje změnu územního plánu, která by společnosti umožnila zástavbu pozemků.

Zajímá mě více »
Katastrální mapa
Dejvice

Zelení: Na Hradčanskou patří nová budova Národní knihovny

Zastupitelé Prahy 6 za Stranu zelených prosazují, aby byl pozemek v blízkosti dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská rezervován pro novou budovu Národní knihovny. Prázdná parcela doslova na dohled od Pražského hradu je určena k zástavbě v návaznosti na budoucí zahloubení stávající železnice. Na hlavním městě se v současné době připravuje změna územního plánu, která má rozhodnout o budoucím využití této lokality.

Zajímá mě více »