Katastrální mapa

Zelení: Na Hradčanskou patří nová budova Národní knihovny

Zastupitelé Prahy 6 za Stranu zelených prosazují, aby byl pozemek v blízkosti dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská rezervován pro novou budovu Národní knihovny. Prázdná parcela doslova na dohled od Pražského hradu je určena k zástavbě v návaznosti na budoucí zahloubení stávající železnice. Na hlavním městě se v současné době připravuje změna územního plánu, která má rozhodnout o budoucím využití této lokality.

“Parcela v docházkové vzdálenosti od Pražského hradu je jedním z nejcennějších volných pozemků v Praze, a patří na něj proto stavba celoměstského nebo celostátního významu,” uvádí Petr Palacký (Píša), zastupitel Zelených v Praze 6. “Za vhodnou stavbu považujeme novou budovu Národní knihovny,” dodává. I přes probíhající rekonstrukci historické budovy Klementina bude totiž Národní knihovna potřebovat ve střednědobém výhledu stavbu nové budovy, která by vyhovovala moderním nárokům na její provoz.[1]

K myšlence na umístění nové budovy Národní knihovny na Hradčanské je vstřícné i vedení této instituce. “Oceňuji především to, že se jedná o pozemek, který je v blízkém středu města a je dopravně velmi dobře dostupný. Důležité také je, že se nejedná, na rozdíl od Klementina, o zátopovou oblast,” uvádí k tomu generální ředitel Národní knihovny Vít Richter.

Pozemek mezi ulicemi Milady Horákové, Svatovítská, Václavkova a Dejvická je zčásti ve vlastnictví Správy železnic, zčásti hlavního města Prahy. Na část “drážního” pozemku získala roku 2018 za podezřelých okolností předkupní právo developerská společnost Amádeus Real. Současné vedení Správy železnic usiluje o zrušení této nevýhodné smlouvy.[2]

V současnosti je městskými orgány projednávána územní studie s názvem “Hradčanská – alternativy struktury” a na ni navazující změna územního plánu. “Oproti verzi z jara 2020 již územní studie naštěstí nepočítá se stavbou dvanáctipatrových věžáků, snižuje je na deset pater,” uvádí Pavel Weber, zastupitel za Zelené. “I tak je však pro nás navrhovaná výška zástavby neakceptovatelná. Výška budov nové čtvrti musí respektovat charakter okolní zástavby,” dodává.

 

Kontakty: Petr Palacký (Píša) 603 114 577 petr.pisa@zeleni.cz

Pavel Weber 775 317 548, pavel.weber@zeleni.cz

Vít Richter 221 663 338, vit.richter@nkp.cz

 

[1] K potřebě nové budovy viz např. https://www.irozhlas.cz/kultura/tomas-foltyn-reditel-narodni-knihovna-budova-vzdelanosti_2102041603_tzr .

[2] https://www.archiweb.cz/n/domaci/spor-o-pozemky-u-dejvickeho-nadrazi-bude-opet-resit-soud

Dejvice
Parcela mezi dejvickým nádražím a ulicí Milady Horákové při pohledu od Vítězného náměstí.
Vizualizace podoby rozvojového území dle původní podoby studie (jaro 2020)
Vizualizace podoby rozvojového území dle původní podoby studie (jaro 2020)

Další články z rubriky

Koaliční smlouva podepsána. Starostou bude Jakub Stárek, Petr Palacký bude radním pro životní prostředí a klima

Koaliční smlouvu pro následující volební období v Praze 6 uzavřely tři politické kluby. Jedná se o koalici ODS a KDU-ČSL, dále STAN s podporou Zelených a klub PRAHA 6 SOBĚ. Podpisem smlouvy tak byla završena řada jednání, v nichž našly tyto tři kluby shodu jak na tématech pro příští čtyři roky, tak i na personálním rozložení sil v koalici.

Zajímá mě více »
Vokovice

V okolí Džbánu se v současnosti stavět nebude. Zbývá vyřešit budoucnost a minulost.

V součtu téměř deset hodin se věnovali ve čtvrtek 24. 2. 2022 osudu okolí vodní nádrže Džbán, kde firma Molepo hodlá stavět bytové domy. I díky tlaku petice Nechte Šárku dýchat iniciované Zelenými byl zamítnut návrh na pořízení změny územního plánu v lokalitě mezi vodní nádrží a Evropskou třídou. Nadále ovšem zbývá vyřešit budoucnost celého areálu a prověřit rovněž jeho problematickou minulost.

Zajímá mě více »