Odevzdali jsme dosavadní podpisy na petici https://nechtesarkudychat.cz . Sběr podpisů ale trvá i nadále!
V úterý 8. února zástupci Zelených formálně odevzdali petici Nechme Šárku dýchat proti zástavbě v bezprostředním okolí vodní nádrže Džbán na podatelně magistrátu Prahy a městské části Praha 6. K datu odevzdání měla petice 9517 podpisů. Více než 3500 podepsaných bydlí v Praze 6, stejné množství pak v jiných pražských městských částech. Naše petice zaznamenala ale velký ohlas například i mezi lidmi z Kladna, Hostivic, Roztok, Tuchoměřic nebo Statenic. I to ukazuje, že význam Džbánu přesahuje hranice hlavního města Prahy.
Petice – a budoucnost Džbánu vůbec – bude projednávána na zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy 24. února od 17 hodin a na zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6 28. února (čas bude ještě upřesněn). Rádi bychom proto do konce února nasbírali co největší počet podpisů občanů, kteří neschvalují zástavbu přírodního parku Šárka-Lysolaje a odmítají, aby se při jednání s firmou Molepo přistupovalo na kompromisy ve formě změn územního plánu. Nové podpisy plánujeme odevzdat na radnici a magistrát dodatečně.
Některé okolnosti nasvědčují tomu, že záchrana Džbánu je na dobré cestě, ale vyhráno bohužel ještě ani zdaleka není. Předně jsme rádi, že i ti politici Prahy 6 a hlavního města, kteří dosud zástavbu na některých částech areálu připouštěli, mění svůj názor a vyděračské podmínky společnosti Molepo rezolutně odmítají.
Co se stalo ohledně Džbánu v posledních dnech?
- V úterý 8. února proběhlo zasedání Kontrolního výboru hlavního města Prahy, na které se dostavili i zástupci firmy Molepo (nicméně Vladimír Schmalz, jeden z dosud utajených spoluvlastníků, se oproti očekávání na jednání výboru nedostavil). Podle Jana Sýkory, přítomného spoluvlastníka firmy, představuje areál Džbán „nevybroušený diamant“ a je potřeba naplno rozvinout jeho potenciál, zejména pomocí „izolační zástavby“, která by celou lokalitu odstínila od Evropské a od starých Vokovic. Zároveň zástupci firmy popřeli, že by jejich jednání bylo vydíráním. Naše petice Nechte Šárku dýchat prý v lidech záměrně vyvolává strach a je to mediální kampaň.
- Náměstek pro územní rozvoj Hlaváček potvrdil, že předloží na jednání Rady a Zastupitelstva HMP návrh na zastavení změny územního plánu.
- Negativní postoj ke změně zaujala také Rada městské části Praha 6.
- Rada hlavního města Prahy vyslovila 14. února nesouhlas se změnou územního plánu v blízkosti Džbánu. O změně teď bude rozhodovat zastupitelstvo hlavního města Prahy, a to na svém zasedání 24. února 2022. Zastupitelé zároveň budou projednávat i naši petici, a to od 17 hodin.
Je tedy záchrana Džbánu na dobré cestě? Všechno závisí na zdánlivě drobných detailech, třeba na tom, jak přesně definujeme „okolí vodní nádrže Džbán“. I proto potřebujeme, aby naše petice mluvila co nejsilnějším hlasem. Šiřte ji prosím i nadále!
Webové stránky a texty spojené s peticí vznikají na dobrovolné bázi. S peticí Nechme Šárku dýchat jsou nicméně spojeny výlohy na provoz webové domény, tvorbu profesionálního videa a inzerci na sociálních sítích. Díky těmto nákladům můžeme dostat informaci o tom, co Džbánu hrozí, mezi co největší počet lidí. Podpořit nás můžete zde.
Pro více informací o jednáních ohledně Džbánu doporučujeme následující odkazy:
- zpráva novinek.cz o průběhu jednání pražského Kontrolního výboru
- informace serveru PrahaIn o vlastnické struktuře firmy Molepo
- článek Barbory Truksové v Deníku Referendum