Není to ani na reparát

Bilancování nad výkony vedení radnice Prahy 6 v polovině volebního období přináší smutná zjištění. Zlepšení je téměř vyloučeno, a reparát je proto zcela nežádoucí.

Článek byl otištěn v časopise Vaše6 dne 17. 12. 2012.

Velká koalice ODS a ČSSD si před dvěma lety dala řadu ambiciózních cílů. Něco se i povedlo. Máme patrně nejhezčí květinové záhony ve městě (byť za nemalé peníze) a radnici se podařilo nakouknout do světa ekotechnologií nákupem jednoho elektromobilu. Skutečné ocenění pak patří dlouhodobé finanční podpoře bydlení určené seniorům

V ostatních disciplínách a slibech má ovšem radnice za pět. Rozvoj Prahy 6 je plně v režii soukromých developerů, radnice nemá žádnou dlouhodobou vizi a koncepci rozvoje. Závazek nakládat s obecním majetkem legálně, hospodárně a transparentně se smrskla na neporušování zákonů. Nejcennější obecní pozemky jsou na desítky let pronajaty bez férové soutěže, podobu jejich zástavby tajila radnice před občany do poslední chvíle.

Obecní kasu, kde chybí přes čtvrt miliardy korun utopených ve špatně vybrané investiční společnosti Key Investments, se radní rozhodli posílit výprodejem posledních obecních bytů. O bydlení se má podle radnice každý postarat sám, slabší či chudší občany přece nikdo na Praze 6 nedrží.

Ačkoli radnice ročně investuje několik milionů do komunikace a vztahů s veřejností, výsledkem jsou mimoběžné monology. I když na Praze 6 fungují desítky občanských iniciativ a k řadě záležitostí se občané vyslovují prostřednictvím petic a otevřených dopisů, vedení radnice odmítá uvolnit část radničních novin pro polemiku a politické témata. Lidi to „prý nezajímá“. O to více patří poděkování všem aktivním občanům, kteří se poměry na radnici nedají otrávit, a zajímají se o dění ve své obci.

Všem čtenářům přejeme příjemné Vánoce a vše dobré v novém roce 2013.

Strana zelených Praha 6

Další články z rubriky

Investice za oponou

Pěknou řádku investic můžeme vyčíst ze schváleného rozpočtu a rozpočtového výhledu městské části. Jeden z největších připravovaných projektů tam ale kupodivu nenajdeme.

Zajímá mě více »

Petr Hrdina: Vystoupení k rozpočtu MČ na rok 2013 a k rozpočtovému výhledu

Celý průběh přípravy rozpočtu na rok 2013 působí dojmem, že se o něm Rada se zastupiteli nechce bavit: k projednávání návrhu rozpočtu nevznikla slibovaná pracovní skupina; návrh rozpočtu neprojednaly všechny příslušné komise a v některých komisích, kde byl rozpočet projednáván, byl projednáván v takové časové tísni, že členové komise neměli čas se s materiálem seznámit (například jej dostali až ráno před jednáním komise); finanční výbor dostal k projednávání rozpočet až poté, kdy byl zveřejněn na úřední desce.

Zajímá mě více »

Radnice Prahy 6 proti sousedské slavnosti

Tuto sobotu 22. 9. 2012 proběhnou na mnoha místech Prahy sousedské slavnosti pod hlavičkou hesla „Zažít město jinak“. Slavnost, která se koná v Dejvicích, však odmítli podpořit radní a Praha 6 tak jako jediná městská část v Praze požaduje po organizátorech komerční poplatek za zábor veřejného prostranství.

Zajímá mě více »

Radnice Prahy 6 chtěla a pak zase nechtěla průhledně vybrat externí právníky. Soutěž nedokončila, k reparátu se nemá

Měl to být křišťálově čistý výběr externích právníků na velkou zakázku. K takovému kroku se radnice rozhoupávají výjimečně. Většinou se drží zajeté praxe, kdy dlouhodobě spolupracují se spřátelenými advokátními kancelářemi. O jejich volbě kdysi rozhodly osobní známosti, nikoli transparentní tendr (Euro 30/2011). Šestá městská část se pokusila o změnu. Pod vedením starostky Marie Kousalíkové (ODS), která nahradila Tomáše Chalupu (ODS) po jeho odchodu na ministerstvo životního prostředí, vypsala radnice letos v únoru soutěž na poskytovatele právních služeb. První pokus se nezdařil. Úřad slibuje opakování, moc s ním ale nepospíchá. Třeba si dává čas na to, aby se poučil ze zpackaného tendru, který měl uvést zakázky na právní služby do souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Radnice tedy nadále využívá služeb právníků najatých v minulosti.

Zajímá mě více »