Miliardáři z Vítězného náměstí

V srdci Prahy 6 na Vítězném náměstí, přezdívaném „Kulašák", se chystá pět velkých developerských projektů. Jeden z nich na obecních pozemcích dotahuje skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
autor: Jiří Zatloukal, Týden, 22.10.2012
Dva z plánovaných projektů se stavějí na pozemcích Prahy 6, které developerům pronajal ještě tehdejší starosta šesté pražské městské části Tomáš Chalupa (ODS), který je nyní ministrem životního prostředí. Prvním z nich je kancelářský projekt Line, který má stát na lukrativní parcele mezi ulicemi Jugoslávských hrdinů a Verdunskou. „PPF nyní chystá podání žádosti o vydání územního rozhodnutí,“ řekl TÝDNU zdroj obeznámený s přípravou kancelářské budovy o ploše 18 tisíc m2. „Polyfunkční projekt Line Vítězné náměstí je ve fázi projekční přípravy, takže detailní charakteristiku nelze poskytnout,“ nechtěl uvést jeho hodnotu mluvčí skupiny PPF Radek Stavěl.
PPF si od Prahy 6 pronajala pozemky v červenci 2009 za nájemné 4,4 milionu korun ročně, a to na dobu neurčitou. Po kolaudaci (nejpozději však od roku 2015) se nájemné zvýší na devět milionů ročně. PPF má ve smlouvě navíc zakotveno předkupní právo, což prakticky znamená, že po čase pozemek odkoupí.

Metrostav a uhlobaroni

Další obecní pozemek vedle hotelu Diplomat pronajal tehdejší starosta Chalupa v listopadu 2007 společnosti IVG ČR ze skupiny stavebního gigantu Metrostav, a to na sedmdesát let. Vysoutěžené roční nájemné činilo podle smlouvy 15,1 milionu korun. Na konci roku 2010 pak od Metrostavu firmu IVG ČR koupila společnost BPD Partners, za níž stojí hlavně někdejší uhlobaroni Petr Pudil a Vasil Bobela.
Jen pár dnů před transakcí však Praha 6 na žádost firmy snížila nájemné z původních 15,1 milionu korun ročně na 5 milionů, a to až do roku 2013, kdy má být stavba realizována. Návrh předkládal právě současný ministr Chalupa. Noví majitelé tak začali platit mnohem méně, než navrhovaly ve výběrovém řízení ostatní firmy. Chalupa se do uzávěrky tohoto vydání TÝDNE dotazům redakce nevyjádřil.
Proti pronájmům pozemků protestuje opozice v pražské městské části. „Jsme svědky nové formy tunelování obecních pozemků,“ tvrdí opoziční zastupitelka Prahy 6 Petra Kolínská ze Strany zelených. Podle ní městská část postupovala v obou případech pronájmu obecního pozemku podle podobného mechanismu. „Developeři nakonec za zbytkovou cenu odkoupí pozemky, protože kdo jiný by chtěl koupit pozemek, na kterém stojí obrovská budova?“ ptá se Kolínská. Poskytování nájmu obecních pozemků má v kompetenci pouze rada městské části, zastupitelstvo rozhoduje teprve o prodeji.
Společnost BPD Partners hodlá na pozemku začít stavět multifunkční budovu o ploše 16 tisíc m2 s pracovním názvem Terminal počátkem příštího roku. Ten patří do projektu DownTown Dejvice, v jehož rámci firma plánuje nedaleko postavit i další podobně velkou kancelářskou budovu s názvem Telehouse. Ta se má stavět až na přelomu let 2015 a 2016 a bude stát v těsné blízkosti PPF Gate, kde sídlí skupina PPF. „Ivestice se dohromady pohybuje kolem 1,5 miliardy korun,“ řekl TÝDNU Radek Pokorný, předseda představenstva firmy BPD Development, která má projekt na starosti.

Sekyra a ČVUT

Těsně vedle „Kulaťáku“, jak Pražané Vítěznému náměstí přezdívají, plánuje velkou rekonstrukci a dostavbu menzy České vysoké učení technické (ČVUT). „Osmnáctého října jsme dostali územní rozhodnutí o povolení přístavby, která byla předmětem sporu,“ řekl TÝDNU prorektor pro oblast výstavby a investiční činnosti ČVUT Miroslav Pavlík. Na křižovatce ulic Jugoslávských partyzánů a Šolínovy se původně plánovala třináctipatrová budouva, která převyšovala okolní domy. Praha 6 stavbu povolila v roce 2008, ale na základě protestů Občanského sdružení pro Hanspaulku Městský soud v Praze rozhodnutí zrušil. Nyní ČVUT plánuje postavit desetipatrovou stavbu včetně auly. „Dohromady bude za zhruba 1,6 miliardy objekt dokončený o dvě přístavby do Velflíkovy a Šolínovy ulice,“ dodává Pavlík. Financovat stavbu bude ČVUT jednak z prostředků přidělených od ministerstva školství, zbytek by škola ráda získala z evropských fondů a ve spolupráci se soukromým investorem.
Na pozemcích ČVUT a sousední Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) přímo na Vítězném náměstí plánuje Sekyra Group velkou stavba Dejvice Center. ČVUT a VŠCHT s developerem vymění pozemky, na kterých se postaví kanceláře a obchody, za postavení akademických budov včetně rektorátů. Projekt za pět miliard korun o ploše přes 100 tisíc m2 je zatím ve stadiu příprav, protože developerovi propadlo osvědčení EIA, tedy environmentální audit. Podle Leoše Anderleho, partnera Sekyra Group, se předpokládá dokončení teprve v roce 2017 až 2018.
Ve fázi územního rozhodnutí je i poslední projekt, který bude vedle hotelu Diplomat stavět rakouská společnost Warimpex. Jde o dvě nové budovy před a za hotelem, které budou s hotelem spojené a rozšíří jeho kapacitu o 140 pokojů, respektive 55 apartmánů. „Investice bude do 20 milionů eur (téměř půl miliardy korun, pozn. red.),“ řekl TÝDNU jednatel společnosti Vladimír Gjuras. Ten také v současnosti jedná s Prahou 6 o možné výstavbě třípatrových podzemních garáží pod obecním pozemkem za hotelem.

Co se bude stavět kolem Vítězného náměstí

  • Dejvice Center (Sekyra Group): nákupní galerie, kanceláře a akademické budovy
  • Dostavba Diplomatu (Warimpex): nové přístavby hotelu
  • ČVUT: rekonstrukce a dostavba menzy
  • Line (PPF Group): administrativní budova
  • DownTown Dejvice (BPD Partners): administrativní budovy Tetminal a Telehouse

Další články z rubriky