Dešťovka je nezbytná pro přežití zeleně, ale přispívá i k ochlazení města

Jak se v Praze 6 nakládá s vodou? V červnové Šestce se k tématu vyjádřil zastupitel a předseda Kontrolního výboru Petr Palacký (Píša).

,,Tváří v tvář klimatické změně už nemůžeme praktikovat vodohospodářskou politiku minulého století. Na jednu stranu voda z okapů stéká rychle do kanalizace, na druhou stranu každé léto naftové cisterny zalévají zeleň pitnou vodou přiváděnou na velkou vzdálenost. Cílem proto nesmí být, aby dešťové srážky co nejrychleji odtekly, ale naopak aby co nejdéle zůstávaly tam, kde můžou být prospěšné. Voda je totiž nejen nezbytná pro přežití zeleně, ale zároveň i přispívá k ochlazování města. Ačkoli péče o většinu infrastruktury leží na úrovni hlavního města, šestková radnice má mnoho možností, jak věci ovlivňovat. Dotace pro vlastníky nemovitostí nebo spolky za účelem zachycování dešťové vody z okapů. Tlak samosprávy při schvalování nových projektů, např. co se týče vsakovacích povrchů na parkovištích nebo zelených střech. Osvěta pomocí programů zaměřené na školy. Vlastní investiční projekty, týkající se zavlažování dešťových záhonů anebo obnovy zaniklých rybníků. Mysleme globálně, jednejme lokálně!“

 

Noviny Šestka 6/2021, Politická diskuze

 

Další články z rubriky

Nápad pro Šestku – nejasný osud úspěšného participačního projektu

Veřejností oblíbený projekt participativního rozpočtování Nápad pro Šestku, ve kterém vy sami rozhodujete, kam investovat každý rok 5 milionů korun, po čtyřech úspěšných ročnících letos pokračovat nebude. V roce 2022 má být nahrazen hlasováním v rámci škol, kde si budou žáci vylepšovat školní budovy a pozemky. Komunitní rozvoj škol vítáme, Nápad pro Šestku kvůli tomu ale končit nemusí!

Zajímá mě více »