Spolupráce radnice s investory pohledem Zelených

Jaké je a jaká by měla být spolupráce městské části s investory? Zastupitel a místopředseda Komise pro otevřenou radnici Pavel Weber vysvětlil ,,zelený pohled na věc“ v listopadové Šestce.

Ke kvalitnímu bydlení nestačí jenom byty, ale spousta dalších věcí – školy a školky, ordinace pro lékaře, hřiště a parky. Zatímco ovšem bytová výstavba je pro investory zisková, vybudování veřejné vybavenosti běžně leží na bedrech veřejných rozpočtů. A to je špatně. Zelení proto dlouhodobě podporují věc, která je zcela běžná kdekoli na západ od nás – smlouvy s developery ohledně investic do veřejné infrastruktury či ohledně převedení části bytového fondu do obecního vlastnictví. Klíčové přitom je, aby jednání o těchto investicí mělo férová, transparentní a předvídatelná pravidla – jedině tak je možné zamezit podezření z jakéhokoli tajnůstkaření, dohod v zákulisí a zároveň i stavitelé ví, s čím mají počítat. Plánovaná zástavba zároveň musí být přínosem i pro své okolí. Radnice by proto měla po investorech vždy požadovat pečlivé projednání stavby s občany, a to hned na počátku plánování, ne až na jeho konci. Jedině tak pomůžeme rozvoji živého města pro všechny.

Noviny Šestka 11/2020, Politická diskuze

 

Další články z rubriky

Vokovice

V okolí Džbánu se v současnosti stavět nebude. Zbývá vyřešit budoucnost a minulost.

V součtu téměř deset hodin se věnovali ve čtvrtek 24. 2. 2022 osudu okolí vodní nádrže Džbán, kde firma Molepo hodlá stavět bytové domy. I díky tlaku petice Nechte Šárku dýchat iniciované Zelenými byl zamítnut návrh na pořízení změny územního plánu v lokalitě mezi vodní nádrží a Evropskou třídou. Nadále ovšem zbývá vyřešit budoucnost celého areálu a prověřit rovněž jeho problematickou minulost.

Zajímá mě více »

Kauza Džbán – koupili si koupaliště, ale chodili se jim tam koupat lidi

Vlastník areálu Džbánu, společnost Molepo, ve středu 12. ledna oznámila, že areál koupaliště pro rok 2022 zavírá. Důvodem má být havarijní stav budov v jeho areálu a nerentabilita nutných investic. “Naším cílem je nejen komplexní revitalizace a rekonstrukce okolí nádrže Džbán, ale také bytová výstavba na pozemcích na Evropské třídě a podél budovy Cube,” uvedla společnost s tím, že městská část Praha 6 dlouhodobě blokuje změnu územního plánu, která by společnosti umožnila zástavbu pozemků.

Zajímá mě více »