sneo skolka

První oběti registru smluv. Praha 6 má problémy s rekonstrukcí školek a polikliniky

Zákon o registru smluv zavazuje veřejné instituce zveřejňovat všechny smlouvy o objemu vyšším než 50 tisíc Kč. Od 1. 7. 2017 je spojen s tvrdým sankčním mechanismem – na smlouvu, která nebyla zveřejněna do tří měsíců od uzavření, je nutné pohlížet, jako kdyby byla neplatná od samého počátku. To nyní hrozí v případě některých smluv Prahy 6. Vlivem laxního přístupu správcovské firmy zde nebyly zveřejněny smlouvy v celkové hodnotě přes 10 milionů korun.

Městská část Praha 6 dlouhodobě pověřuje výběrem a kontrolou veřejných zakázek svou dceřinou firmu SNEO, a. s. Ta o veřejných zakázkách informuje na svých internetových stránkách. Jak z těchto informací vyplývá, dne 27. července 2017 byly uzavřeny smlouvy o rekonstrukci zpevněných ploch v areálu mateřské školy Šmolíkova v hodnotě 1 974 678,55 Kč bez DPH (zdroj 1) a v areálu mateřské školy Bubeníčkova v hodnotě 1 212 925,77. Kč bez DPH (zdroj 2). Jak je možné ověřit například na internetových stránkách školek (zdroj 3), stavební práce v jejich areálu probíhaly během srpna a září. Přesto ovšem příslušné smlouvy chybí v registru smluv (zdroj 4). Další smlouva, týkající se výměny výtahů v objektu Polikliniky Pod Marjánkou, v ceně 7 334 229 Kč bez DPH, v registru smluv sice je obsažena, byla však zveřejněna později, než činí maximální lhůta dle zákona (zdroj 5).

„Dikce zákona je zde bohužel neúprosná,“ říká k tomu Petr Palacký (Píša), předseda zastupitelského klubu Strany zelených na Praze 6. „Smlouva, uzavřená po 1. červenci 2017, je účinná teprve ke dni zveřejnění v registru smluv. Pokud nebyla zveřejněna do tří měsíců od podpisu, je neplatná od samého počátku. Smluvní strany potom mohou veškerá plnění, která si již poskytly, požadovat zpět z titulu bezdůvodného obohacení.“

Na nesrovnalosti při činnosti správcovské firmy SNEO přitom opoziční zastupitelé dlouhodobě upozorňují. „Dlouhodobě kritizujeme malou transparenci při zadávání výběrových řízení. Když jsem coby člen Dozorčí rady SNEO žádal informace o tom, které firmy jsou při zadávání veřejných zakázek organizovaných pro Prahu 6 oslovovány, byl jsem namísto odpovědi z dozorčí rady SNEO vyhozen,“ uvádí k tomu Vladimír Šraier, zastupitel za Stranu zelených. „Městská firma následně odmítla odpovědět i na opakované žádosti pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím,“ dodává.

Nejedná se o přitom o jediné porušení informačních zákonů ze strany městské firmy. „Už v říjnu 2017 jsme upozorňovali, že čtyři desítky smluv a faktur, které uzavírala společnost SNEO, byly v přímém rozporu se zákonem zveřejněny v registru smluv později, než je zákonem požadovaná lhůta 30 dnů. V některých případech činilo přitom zpoždění až 13 měsíců,“ uvádí Pavel Weber, místopředseda Komise pro otevřenou radnici a IT v Praze 6 za Zelené (zdroj 6). Jednalo se přitom o smlouvy uzavřené před 1. červencem 2017, na které se sankce neplatnosti nevztahuje.

Další problematickou smlouvou bylo zadání právní analýzy vztahující se k prodeji areálu pro bytovou zástavbu Na Dračkách. Tato smlouva byla uzavřena 2. října 2017, zveřejněna byla teprve těsně před koncem sankčního období – 30. prosince 2017, teprve tímto okamžikem by tedy dle dikce zákona měla být účinná (zdroj 7). Už předtím ovšem na jejím základě rozhodlo zastupitelstvo Prahy 6 o záměru prodeje celého areálu o ceně několika stovek milionů korun.

„Transparenci veřejné správy považujeme za základní krok k efektivnímu nakládání s veřejnými financemi,“ uvádí k tomu Viktor Mahrik, zastupitel hlavního města Prahy a předseda Pirátů na Praze 6. „Politici Prahy 6 se rádi chlubí transparencí radnice, ale všechny důležité věci se schovávají pod netransparentní firmu SNEO,“ dodává.

Vzhledem k jasnému porušení zákona podává Strana zelených podnět ke Kontrolnímu výboru Zastupitelstva MČ Praha 6.

Předchozí tiskové zprávy k veřejným zakázkám organizovaným firmou SNEO:

 1. Městská firma neplní svou informační povinnost. Namísto toho vyhrožuje zastupitelům žalobami http://praha6.zeleni.cz/mestska-firma-neplni-svou-informacni-povinnost-namisto-toho-vyhrozuje-zastupitelum-zalobami/
 2. Vedení Prahy 6 není transparentní http://praha6.zeleni.cz/vedeni-prahy-6-neni-transparentni/
 3. Prodej areálu Na Dračkách – kontroverze o mnohasetmilionové transakci přetrvávají http://praha6.zeleni.cz/dracka/
 4. Investice za oponou http://praha6.zeleni.cz/investice-za-oponou/
 5. Odvetou za kritiku přišel třetí největší zastupitelský klub na Praze 6 o zástupce v dozorčí radě SNEO http://praha6.zeleni.cz/odvetou-za-kritiku-prisel-treti-nejvetsi-zastupitelsky-klub-na-praze-6-o-zastupce-v-dozorci-rade-sneo/

Zdroje:

 1. https://www.sneo.cz/profil-zadavatele-i/verejne-zakazky-maleho-rozsahu/362-informace-o-verejne-zakazce-vr-21-2017-ms-smolikova-rekonstrukce-zpevnenych-ploch-2
 2. https://www.sneo.cz/profil-zadavatele-i/verejne-zakazky-maleho-rozsahu/363-informace-o-verejne-zakazce-vr-21-2017-ms-smolikova-rekonstrukce-zpevnenych-ploch-3
 3. http://www.ms-bubenicek.cz/category/novinky/
 4. O této skutečnosti je možné přesvědčit se na základě vyhledávání pomocí klíčových slov, na základě procházení všech smluv zveřejněných firmou SNEO anebo městskou částí Praha 6 anebo na základě vyhledávání podle ceny zakázky.
 5. https://www.sneo.cz/profil-zadavatele-i/podlimitni-verejne-zakazky/338-informace-o-verejne-zakazce-c-vz-5-2017-poliklinika-pod-marjankou-vymena-vytahu-pod-marjankou-1906-12-praha-6-brevnov , https://smlouvy.gov.cz/smlouva/4055408 . Smlouva byla uzavřena dne 4. 9. 2017, zveřejněna však byla až 12. 12. 2017.
 6. http://praha6.zeleni.cz/mestska-firma-neplni-svou-informacni-povinnost-namisto-toho-vyhrozuje-zastupitelum-zalobami/
 7. https://smlouvy.gov.cz/smlouva/4239776

Kontakty:
Petr Palacký (Píša), 603 114 577, petr.pisa@zeleni.cz, předseda zastupitelského klubu Zelených v Praze 6

Pavel Weber, 775 317 548, weber.pavel@seznam.cz

Viktor Mahrik, 602 767 298, Viktor.Mahrik@pirati.cz

Další články z rubriky

Koaliční smlouva podepsána. Starostou bude Jakub Stárek, Petr Palacký bude radním pro životní prostředí a klima

Koaliční smlouvu pro následující volební období v Praze 6 uzavřely tři politické kluby. Jedná se o koalici ODS a KDU-ČSL, dále STAN s podporou Zelených a klub PRAHA 6 SOBĚ. Podpisem smlouvy tak byla završena řada jednání, v nichž našly tyto tři kluby shodu jak na tématech pro příští čtyři roky, tak i na personálním rozložení sil v koalici.

Zajímá mě více »
Katastrální mapa
Dejvice

Zelení: Na Hradčanskou patří nová budova Národní knihovny

Zastupitelé Prahy 6 za Stranu zelených prosazují, aby byl pozemek v blízkosti dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská rezervován pro novou budovu Národní knihovny. Prázdná parcela doslova na dohled od Pražského hradu je určena k zástavbě v návaznosti na budoucí zahloubení stávající železnice. Na hlavním městě se v současné době připravuje změna územního plánu, která má rozhodnout o budoucím využití této lokality.

Zajímá mě více »