Vedení Prahy 6 není transparentní

Po více než hodinové diskusi, v níž vystoupili především opoziční zastupitelé a zástupci občanů, nebyl schválen program jednání, a zastupitelstvo tak bylo ukončeno. Pro program zasedání nezvedl ruku ani jeden z přítomných zástupců koalice (TOP 09, ANO, STAN, KDU-ČSL).

„Již dlouho je opozičním zastupitelům odpírán přístup ke klíčovým informacím týkajících se velkých investičních projektů na Praze 6. Pozorujeme zde jasnou snahu obcházet zastupitelstvo,“ uvádí Petr Píša, předseda zastupitelského klubu Strany zelených. „Městská firma SNEO, která připravuje zásadní rozvojová projekty v Praze 6 a organizuje výběrová řízení na valnou většinu významných radničních zakázek, přitom neplní svoji informační povinnost. Jsme připraveni doložit, že tato firma pravděpodobně nedodržuje hned pět zákonů týkajících se transparence, jako je např. zákon o registru smluv,“ dodává.

„Ze zákona musí zastupitelstvo hlasovat o dílčích věcech, jako je například nevyužití předkupního práva ke stavbě garáže. Když se ovšem jedná o opravdu závažné projekty, ochota stávající koalice nechat o nich hlasovat na zastupitelstvu je nulová,“ říká Vladimír Šraier, zastupitel za Stranu zelených. „Přitom například pozemek Na Dračkách určený k bytové výstavbě má cenu dvou až tří stovek milionů korun a očekává se zde investice v částce blížící se miliardě. Firma SNEO zde připravuje vyčlenění tohoto projektu do vlastní dceřiné firmy, kde už nebude ze strany zastupitelstva možná už vůbec žádná kontrola,“ dodává.

„Krok radniční koalice mě mrzí o to víc, že jsou v ní zastoupeny strany, které mají svobodný přístup veřejnosti k informacím jako klíčový bod svého volebního programu,“ uvádí k tomu zastupitelka za Zelené Pavla Ducháčková Chotková. „Realita koaličního vládnutí na Praze 6 je ale bohužel jiná než předvolební hesla,“ dodává.

Kontakty: Petr Píša, pisap@seznam.cz , 603 114 577