Privatizace bytů v Praze 6 vyvolala na zasedání bouřlivou debatu

Bouřlivou debatu vyvolal na pátečním zasedání zastupitelstva Prahy 6 záměr odprodat necelou třetinu obecních bytů. Podle koalice ODS a ČSSD jde o zbytný majetek. S prodejem nesouhlasí opoziční Strana zelených. Poukazuje přitom na to, že neexistují jasná a transparentní pravidla plánované privatizace. Zastupitelstvo nakonec záměr prodeje bytů odsouhlasilo. Řekla to zastupitelka Petra Kolínská (SZ).

Na jednání přišlo asi 200 obyvatel. Zajímá je především cena, za kterou jim chce město byty odprodat.

„Významným důvodem našeho rozhodnutí je vyhovět požadavkům těch nájemců, kteří doposud neměli možnost si byty odkoupit,“ argumentoval na zasedání předkladatel záměru, místostarosta Štěpán Stupčuk (ČSSD). Rada podle něj rozhodla o prodeji majetku, který radnice nepotřebuje. „Chceme, aby stávající nájemci sami rozhodli o tom, zda chtějí setrvat v nájemním bydlení, nebo zda budou preferovat vlastnické bydlení,“ doplnil.

Městská část v 90. letech dostala do majetku 17.500 bytů, které postupně rozprodala soukromým majitelům. V současnosti má zhruba 1500 bytů, ponechat si jich proti původním plánům chce ale pouze 600.

Cenu se lidé nedozvěděli

Nájemníci, kteří na zasedání přišli především kvůli ceně, za kterou si budou moci byty koupit, se ale konkrétní informace nedozvěděli. „Ceny budou určeny na základě odborných posudků,“ řekl místostarosta. „Lidé se cenu dozvědí v červnu,“ uvedla starostka Marie Kousalíková (ODS). Tato vyjádření ale vyvolala mezi lidmi výbuch nevole. „To si z nás děláte srandu,“ volali přítomní.

„Na začátku privatizace si ti šťastnější mohli koupit byt za 5000 korun za metr, nyní je tržní cena 50.000 korun za metr,“ upozornil jeden z nájemníků. Jeho vystoupení vyvolalo hlasitý potlesk. „O koupi bytu jsme v minulosti usilovali, tehdy jsme jej ale na seznamu bytů určených k prodeji hledali marně,“ uvedla v diskusi další nájemnice. „Kam odsunete sociálně slabé, kteří na koupi nebudou mít?“ ptala se zastupitelů. I její vystoupení odměnili lidé potleskem a hlasitými výkřiky souhlasu.

Také zelení tvrdí, že zastupitelstvo v minulosti opakovaně deklarovalo, že privatizace skončila. Lidé už proto s možností koupě svého bytu nepočítali. Zastupitelka Petra Kolínská (SZ) navíc tvrdí, že městská část nemá vypracovanou žádnou bytovou politiku. „Je přitom zřejmé, že hospodářská recese neskončila, a že počet domácnosti, které nebudou mít dostatek prostředků na bydlení, poroste,“ uvedla. „Radnice není schopna říci, jaký nájem budou lidé platit v roce 2013 ani nájemníkům negarantuje, že byty nakonec neprodá třetí osobě,“ doplnila.

Koalice ale argumenty odmítá. Na pomoc sociálně slabým, handicapovaným a rodinám s dětmi bude podle Stupčuka stačit 600 zbylých bytů. „Navíc připravujeme projekt, při němž vznikne dalších 91 sociálních bytů,“ řekl.

 

Autor: prazsky.denik.cz, 20.4.2012

Další články z rubriky