petr palacky

Konec lichvářských úroků – Praha 6 vyhlásila “milostivé jaro”

Zastupitelstvo městské části Praha 6 na svém dnešním jednání rozhodlo o prominutí historických dluhů u nájemců bytů, kteří se vlivem uplatňovaných úroků z prodlení dostali do nesmyslné dluhové pasti. Usnesení, nazvané “milostivé jaro”, jde nad rámec celostátního milostivého léta.

Městská část Praha 6 v minulosti u dlužných nájemných vyměřovala – v souladu s tehdejší legislativou – poplatky z prodlení, které činily 0,25 % za každý den prodlení. Za jediný rok tak původní dluh vzrostl o 91,25 %, tedy téměř na dvojnásobek. Z toho důvodu narostly původní dlužné částky až na dvacetinásobek původní hodnoty.

Zastupitelstvo městské části se rozhodlo prominout další vymáhání dluhů u těch dlužníků, kteří v minulosti v rámci exekučního řízení splatili částku přinejmenším ve výši původní dlužné jistiny.

“Celostátně vyhlášené milostivé léto se na uvedené případy bohužel nedalo aplikovat. I když dlužníci původní dluh přeplatili třeba i několikanásobně, museli by nyní původní jistinu ještě jednou splatit. Až do loňského roku totiž platilo pravidlo, že v rámci exekučního řízení je umořováno nejdřív příslušenství a původní jistina až úplně nakonec,” vysvětluje iniciátor návrhu Petr Palacký (Píša), zastupitel MČ Praha 6 za Stranu zelených a předseda Kontrolního výboru.

V rámci “milostivého jara” zastupitelstvo schválilo odpuštění dluhů a poplatků ve výši 5,8 milionů korun.

“Vyzýváme ostatní samosprávy, aby se inspirovaly naším přístupem a odpustily historické dluhy na nájemném i svým dlužníkům,” uvádí Pavel Weber, zastupitel za Zelené. “Je smutnou škodou, že vlivem tehdejších zákonů uplatňují města, obce a městské části vyšší úroky než ti nejhorší dlužníci,” dodává.

Další články z rubriky

Vedení Prahy 6 není transparentní

Mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 6, které vyvolalo 19 opozičních zastupitelů ze Strany zelených, ODS, ČSSD a KSČM, skončilo dne 16. října 2016 dříve, než začalo. Neschválení programu koaličními stranami neumožnilo projednání kontroverzních bodů jako kontrola hospodaření městské firmy SNEO, a. s., zpožďující se rozsáhlá rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou, zachování zahrádkářské osady na Jenerálce, zavedení zkušebního provozu autobusů tunelovým komplexem Blanka a využití objektů v Šolínově ulici.

Zajímá mě více »