IMG_6986

Prodej areálu Na Dračkách – kontroverze o mnohasetmilionové transakci přetrvávají

Zastupitelstvo Prahy 6 bude dnes rozhodovat o největší transakci čtyřletého volebního období. Zastupitelům byly přitom začerněny podklady, podle kterých mají rozhodovat.

Akciová společnost SNEO, ve 100% vlastnictví radnice Prahy 6, má ve svém základním jmění velmi cenný pozemek při ulici Na Dračkách, na rozhraní Ořechovky a Střešovic nedaleko zahradnictví Chládek. Na tomto pozemku má vzniknout obytný areál se 150 bytovými jednotkami, na který bylo vydáno územní rozhodnutí, zhruba na jeho polovinu i stavební povolení.

Vedení firmy SNEO rozhodlo, že tento areál prodá formou tzv. share deal – vyčleněním pozemků a projektu do nově založené dceřiné společnosti. Tato „vnučka Prahy 6“ je zakládána se záměrem prodat její 90procentní podíl soukromému developerovi.

Areál je nechvalně známý z minulosti. V roce 2008 rozhodla Praha 6 o odkupu společnosti FIMOS, která měla mít areál pronajatý do roku 2017, a to za cenu 75 milionů Kč. Jak se později ukázalo, peníze za odkup akcií přistály na účtu bývalé manželky exministra Petra Bendla a jejího syna (podrobnosti zde), na celou transakci podala trestní oznámení organizace Transparency International. Roku 2010 se nakonec nerealizoval původně schválený záměr odprodeje pozemku developerovi Amadeus Real za cenu 280 milionů korun, roku 2014 zase bylo nakonec zrušeno výběrové řízení na developera, který měl v areálu stavět na základě práva stavby (blíže zde a zde).

Nemalé kontroverze vyvolává ovšem i současný záměr prodeje. „Na celé transakci je riskantní hned krok 1: založení dceřiné společnosti akciovky SNEO. Řetězení a zakládání dalších obchodních společností ve veřejném vlastnictví znamená velký korupční potenciál a minimální kontrolu majetku zastupitelstvem a Radou městské části. Tuto společnost bude kontrolovat jen firma SNEO, která už teď odmítá zastupitelům zpřístupňovat informace o podrobnostech zadávání zakázek realizovaných pro městskou část. Na dceřinou společnost ve vlastnictví dceřiné společnosti pak budou mít zastupitelé ještě daleko menší vliv,“ říká Karolína Brabcová, zastupitelka Prahy 6 za Stranu zelených. Před řetězením dceřiných společností důrazně varují také organizace zabývající se transparentností státní správy a samosprávy (např. Oživení).

„Pikantní je, že ačkoli bude celá transakce projednávaná na zastupitelstvu, zastupitelům byly poskytnuty takové podklady, ve kterých jsou začerněné všechny pasáže o výpočtu předpokládané ceny transakce v jednotlivých variantách. Cena byla přitom jedním ze dvou kritérií analýzy, která posoudila různé možnosti nakládání s areálem. Jak tedy máme zodpovědně rozhodovat o materiálu, který nesmíme znát?“ uvádí Petr Palacký (Píša), předseda zastupitelského klubu Strany zelených. Předmětnou analýzu vypracovala společnost Deloitte, která svým posudkem zaštiťovala rovněž historický odkup akcií společnosti FIMOS roku 2008.

S postupem nesouhlasí ani Piráti na Praze 6. „Celá historie rozhodování o Dračkách je ukázkou netransparentní politiky: Zastupitelé mají rozhodovat o majetku v hodnotě stovek miliónů na základě neúplných materiálů, kdy prakticky nejsou známy ani finanční dopady. Vzhledem k tomu, že se jedná o rozhodnutí, jak má být naloženo s veřejným majetkem, nesmí se na podkladové materiály vztahovat obchodní tajemství. Pokud by zastupitelstvo transakci schválilo, zmíněné pozemky se ocitnou mimo veřejnou kontrolu a bude velmi složité ovlivnit, co se s nimi nadále stane,“ konstatuje Viktor Mahrik, předseda místního sdružení Pirátů na Praze 6.

Strana zelených a Piráti především nesouhlasí s tím, že je nutné tento cenný majetek prodávat. „Městská část má aktuálně tolik finančních prostředků, že se potýká s problémy, jak peníze efektivně uložit, aby vzhledem k inflaci příliš neztrácely hodnotu. Kumulovaný zůstatek na fondech, rozpočtových účtech, v dluhopisech aj. přesahuje miliardu a půl korun. Investice do bytové výstavby ve vlastní režii by se z tohoto pohledu jevila jako logické zhodnocení aktuálních volných financí,“ uvádí Petr Palacký (Píša). „Podle nás by tak radnice mohla prostřednictvím své společnosti SNEO vytvořit bytový fond, který ji bude do budoucna generovat stálé příjmy. V areálu je možné vedle komerčních pronájmů zřídit i startovací byty anebo byty pro preferované profese, například pro učitele na školách v Praze 6,“ dodává.

Materiál byl původně zařazen na jednání zastupitelstva 24. listopadu, po kritice opozice byl stažen z projednávání. Na nové zasedání zastupitelstva byl ovšem předložen v nezměněné podobě.

Zasedání zastupitelstva městské části se koná v úterý 12. 12. od 10 hodin v šestém patře Úřadu městské části Praha 6 (Čs. armády 23, Praha 6) a je možné ho sledovat online na adrese http://www.praha6.cz/zast_video . Příslušný bod je zařazen jako druhý bod jednání, přijde na řadu orientačně v 10:30.

Program jednání zastupitelstva je zde: http://www.praha6.cz/aktuality/21-zasedani-zastupitelstva-mestske-casti-praha-6-2017-11-24 .

Kontakty:

Petr Píša, 603 114 577, pisap@seznam.cz

Karolína Brabcová, 731 321 737, karolina.brabcova@zeleni.cz

 

Ukázka z materiálu pro zastupitele:

 

Další články z rubriky

Koaliční smlouva podepsána. Starostou bude Jakub Stárek, Petr Palacký bude radním pro životní prostředí a klima

Koaliční smlouvu pro následující volební období v Praze 6 uzavřely tři politické kluby. Jedná se o koalici ODS a KDU-ČSL, dále STAN s podporou Zelených a klub PRAHA 6 SOBĚ. Podpisem smlouvy tak byla završena řada jednání, v nichž našly tyto tři kluby shodu jak na tématech pro příští čtyři roky, tak i na personálním rozložení sil v koalici.

Zajímá mě více »