honza

Honza: bývalý bezdomovec, který se chce stát politikem

Má sice malé šance na zvolení, ale to mu nevadí. Jan Verteleckyj věří, že se může stát prvním politikem, který velkou část života strávil na ulici jako bezdomovec.

PRAHA – V metropoli má být téměř pět tisíc bezdomovců. 1 800 z nich pak žije přímo na ulici. Za šest let, tedy v roce 2020, by mohlo toto číslo vyskočit až na 13 tisíc. Tato alarmující data vyplynula z takzvané koncepce bezdomovectví, kterou loni zveřejnilo hlavní město. Proč ten výčet?

Blíží se totiž komunální volby a na jedné z kandidátek se objevil člověk, který se v těchto statistikách ocitl. Jan Verteleckyj by mohl být prvním zastupitelem, který ještě před pár lety žil na ulici. Dnes prodává časopis Nový Prostor a bydlí na ubytovně. „Kdyby si politici hrábli na dno jako já, nerozhodovali by tak, jak to dělají nyní,“ říká.

Celebrita z průchodu

„Tady pracuju už čtyři roky. Člověk se musí otáčet, aby si trochu vydělal, ale nestěžuju si,“ říká hned v úvodu naší schůzky možná budoucí politik. Jsme ve vestibulu stanice metra Hradčanská. Janu Verteleckému, který je oblečený v typické červené vestičce prodejců Nové Prostoru, charitativního časopisu, který většinou prodávají lidé bez přístřeší, tu nikdo neřekne jinak než Honza. „Obvykle začnu prodávat tak někdy po poledni, často se stává, že tu zůstávám i do půl dvanácté. Ale nevadí mi to, jsem takový noční tvor. Většina schůzí na radnici stejně začíná v deset nebo v jedenáct, a to už jsem dávno vzhůru,“ žertuje Honza. Naráží přitom, že je osmadvacítkou na kandidátce Strany zelených v Praze 6.

„Nejsem ve straně, ale zelení jsou mi sympatičtí. A když mi to nabídli, že bych mohl být na kandidátce, neodmítl jsem. Byl jsem rád,“ usmívá se.

Od té doby, co si ho všimla média, se z něj stala celebrita. Lidé si tu prý z něj už začínají dělat tak trochu legraci. „Honzu? Tak toho volit nebudu, ale kdyby si vybral třeba ODS, tak to bych ho nejen nevolila, ale ani s ním nepromluvila,“ říká v legraci například servírka Bára z nedaleké restaurace, kam Honza chodí na obědy.

Před časem za Honzou přišla televize a reportéři se ho ptali na to, co je biomasa. Byli údajně překvapení, když odpověděl správně. Od faux pas zelené poslankyně Kateřiny Jacques, která kdysi na tu samou otázku odpovědět neuměla, si prý ledacos zjistil a přečetl.

„S Honzou se potkáváme skoro každý den, víme, co má za sebou a z čeho se dokázal dostat,“ říká Petra Kolínská, lídr kandidátky zelených v šesté městské části. „Když takový člověk dokáže změnit sám sebe, myslíme si, že by dokázal změnit i třeba věci na radnici,“ konstatovala.

Byl jsem alkoholik, no a…?

Příběh skoro padesátníka Honzy se začal zamotávat už poměrně záhy. Když mu bylo šestnáct, odešel z domova, začal žít na ubytovně a o dva roky později už z něj byl alkoholik. Prý dokázal vypít i třicet piv. Ve dvaceti letech se za drobné krádeže dostal do konfliktu se zákonem. Sám se ale k této historii příliš vyjadřovat nechce. „Závislosti na alkoholu jsem se zbavil poměrně brzy, ještě v mládí, života na ulici jsem se už tak rychle zbavit nedokázal. Jak máte škraloup, jde to strašně těžko,“ přiznává Honza. Na ulici se prý pohyboval bezmála dvacet let. Přespával, kde se dalo, včetně záchodků.

„Tři a půl roku jsem třeba žil ve stanu v třešňovém sadu směrem na Bořislavku. Byla tam taková zhruba třicetičlenná komunita bezdomovců. Nebylo to tak špatné, jak to může vyznít. Třeba jsme si řekli, že po deváté bude absolutní klid, aby si na nás lidé z okolí nestěžovali, a dodržovali jsme to. Dokonce si na nás místní tak zvykli, že nám občas přinesli čaj nebo upekli buchtu,“ vypráví. Později vyměnil stan za improvizovaný domek, který si postavil z hlíny a větví. Dnes už nestojí. „Měl všechno, pěknou střechu,“ barvitě popisuje Honza.

O programu mám jasno

Když se ho jen tak pro zajímavost zeptám, jak se v Praze dá ještě bezpečně přespat na ulici, začne sypat sérii dalších tipů. „Stačí, když se slušně obléknete a pořídíte si kufr jako rekvizitu. Můžete pak přespat na letišti v Ruzyni. Nikdo vás tam nevyhodí, když aspoň vzdáleně připomínáte turistu,“ dává k lepšímu.

I když má podle odborníků poměrně malé šance na zvolení, Strana zelených v posledních volbách získala v zastupitelstvu Prahy 6 čtyři mandáty, má Honza poměrně jasno v tom, co by prosazoval. Podle svých slov by se realizoval v sociální oblasti. „Třeba tady na Praze 6 je spousty volných domů, které patří městu a jen chátrají, tak proč z toho neudělat sociální byty. Zrovna tady nedaleko jeden takový je. V horních patrech bych udělal byty a v přízemí chráněnou dílnu,“ popisuje. „Kdyby si politici sáhli na dno jako já, nerozhodovali by tak, jak to dělají nyní. Dělali by skutečně něco pro lidi,“ míní.

A kdyby se přeci jen do zastupitelstva nedostal, svět se podle něj nezboří. „Zkusím to zase za čtyři roky znovu. Našel jsem si práci, tak věřím, že se do té doby posunu ještě dál, než jsem teď. Rozhodně se ale nechci vrátit na ulici, kde jsem byl před lety.“

Zdroj: 15.8.2014, 5plus2 str. 6 Praha, VOJTĚCH JANDA (celý článek)

Kam dál:

Další články z rubriky