Developer neplní smlouvu, radnici Prahy 6 to nevadí

Radnice Prahy 6 uzavřela v červnu 2010 s developerskou firmou InterCora smlouvu s cílem zajistit kvalitní architektonické řešení nově připravovaného obchodu v Podbabě. Firma slíbila, že mimo jiné upraví veřejná prostranství kolem prodejny a vytvoří pěší bulvár podél severní strany objektu. Obchodní středisko v Podbabě postavené firmou InterCora a provozované společností Kaufland bylo zkolaudováno na začátku října 2012. Jde o tuctovou prodejní halu příměstského typu a kultivace okolí se nezdařila. Ze smlouvy se stal cár papíru, radnici to ale nevadí.

Tisková zpráva zastupitelů Strany zelených na Praze 6 ze dne 26. 10. 2012

Firma InterCora se ve smlouvě s městskou částí zavázala mimo jiné k vybudování „pěšího bulváru“ lemovaného alejí stromů. K bulváru měly směřovat výkladní skříně obchodního zařízení, na bulváru měli lidé najít lavičky, drobnou architekturu a pítko. Městská část se zavázala k vytvoření podmínek pro úspěšné převzetí pěšího bulváru do správy hlavního města Prahy.

Výsledek ovšem smlouvě neodpovídá – namísto výloh s nabídkou zboží je severní strana objektu osazena mřížemi a požárním schodištěm, pítko je bez vody a jakéhokoli vztahu k okolí, lavičky chybí úplně. Zpevněná pěší cesta nemá bezbariérové zakončení. „Na neplnění smlouvy jsem upozornil kontrolní výbor Prahy 6 již před sedmi měsíci. Dodnes se nepodařilo zjistit, kdo měl na radnici plnění smlouvy na starosti a jak bude městská část vymáhat sankce za nesplnění části smlouvy,“ komentoval situaci zastupitel MČ Praha 6 a člen kontrolního výboru Martin Skalský.

„Tato lokální kauza ukazuje, že současné vedení radnice neumí být rovnocenným partnerem silným investorům. Signál, že radnice Prahy 6 neumí vymáhat smluvní závazky od soukromých společností, je velmi nebezpečný, a to zejména ve chvíli, kdy jiní investoři chystají miliardové projekty na obecních pozemcích na Vítězném náměstí,“ uvedla Petra Kolínská, zastupitelka MČ Praha 6 za Stranu zelených.

Společnost InterCora přitom není na Praze 6 žádným nováčkem. Financovala též výstavbu obchodně administrativního centra na Vypichu, kde se snaží o rozšíření zástavby v rozporu s regulativy územního plán. Od Prahy 6 také koupila v roce 2007 pozemky v Břevnově za účelem výstavby hotelu, v roce 2011 byl záměr změněn na výstavbu polyfunkčního bytového domu – viz kupní smlouva č. S 712/2007/OSOM z roku 2007 a její dodatky z roku 2011.

Kontakty

Martin Skalský – 775 168 026
Petra Kolínská – 776 55 20 22

Příloha
Smlouva o zajištění realizace a financování akce (číslo S 505/2010/OUR) mezi MČ Praha 6 a společností InterCora spol. s. r. o (IČ 47714018), uzavřena dne 2. 6. 2010 je k dispozici na www.praha6.cz/smlouvy/smlouva.php?ID=16763&String=intercora&crc=77a5691822a0e6cddfcf77bae97f7739. Ke smlouvě existuje dodatek ze 14. 3. 2012, ten ovšem posouvá jen dokončení o několik měsíců.

Fotodokumentace
Výlohy a lavičky na severní straně obchodního centra nenajdete.1

Pítko je nainstalováno v místě, kde ho nikdo nebude hledat. Navíc z něj neteče voda.2

Nad rámec smlouvy ovšem severní strana nabízí požární schodiště v luxusní klecové úpravě.1

Pěšímu bulváru chybí i taková drobnost, jako je bezbariérové zakončení.4

Další články z rubriky

Otevřený dopis premiérovi ČR Andrejovi Babišovi: Zelení vyzývají stát k zastavení dražby areálu Veleslavínského zámku

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyhlásil dražbu areálu barokního zámku ve Veleslavíně s vyvolávací cenou 382 milionů Kč. Svým rozhodnutím vyřadil ze hry městskou část Prahu 6 a hlavní město Prahu, které dlouhodobě usilují o převod areálu do svého vlastnictví. Zelení proto vyzývají stát k okamžitému zastavení dražby.

Zajímá mě více »

Penta získala pozemek na Vítězném náměstí o 80 milionů levněji. Na oplátku teď platí předvolební mejdan Prahy 6

Zelení z Prahy 6 upozorňují na podezřelé okolnosti spojené se Společenským večerem Prahy 6, který se koná 7. září. Uzavřenou akci pro místní politiky, úředníky a podnikatele sponzoruje částkou 500 tisíc korun firma ze skupiny Penta, která od koalice TOP 09, STAN, ANO a KDU-ČSL získala před několika měsíci pozemek za nízkou cenu.

Zajímá mě více »
Veleslavín

Bývalé Strnadovo zahradnictví ve Veleslavíně se bude rozvíjet dle dohody s místními

Mezi ostře sledované změny na včerejším hlasování zastupitelstva hl. m. Prahy patřil návrh na vybudování obytného souboru na místě bývalého Strnadova zahradnictví u železniční tratě v Praze 6. Veřejnost tuto podobu změny úspěšně napadla u soudu, zejména kvůli předimenzované kapacitě zástavby. Zrušení potvrdil i Nejvyšší soud a nyní tuto podobu změny zamítlo i zastupitelstvo.Znamená to, že se tím uvolnila cesta pro zahájení jednání o nové podobě změny územního plánu, která bude vychazet vstříc potřebám stávajících obyvatel.

Zajímá mě více »
Střešovice

Strnadovo zahradnictví – znovu a lépe

Rada hl. m. Prahy na zasedání 15. 8. 2017 nepodpořila návrh na znovupořízení soudem zrušené změny územního plánu číslo Z 2590/00, která měla umožnit vybudování obytného souboru na území bývalého Strnadova zahradnictví ve Střešovicích v bezprostřední blízkosti železniční trati Praha-Kladno. Doporučení Rady musí ještě potvrdit zastupitelstvo, které bude o změně jednat na zářijovém zasedání.

Zajímá mě více »