Developer neplní smlouvu, radnici Prahy 6 to nevadí

Radnice Prahy 6 uzavřela v červnu 2010 s developerskou firmou InterCora smlouvu s cílem zajistit kvalitní architektonické řešení nově připravovaného obchodu v Podbabě. Firma slíbila, že mimo jiné upraví veřejná prostranství kolem prodejny a vytvoří pěší bulvár podél severní strany objektu. Obchodní středisko v Podbabě postavené firmou InterCora a provozované společností Kaufland bylo zkolaudováno na začátku října 2012. Jde o tuctovou prodejní halu příměstského typu a kultivace okolí se nezdařila. Ze smlouvy se stal cár papíru, radnici to ale nevadí.

Tisková zpráva zastupitelů Strany zelených na Praze 6 ze dne 26. 10. 2012

Firma InterCora se ve smlouvě s městskou částí zavázala mimo jiné k vybudování „pěšího bulváru“ lemovaného alejí stromů. K bulváru měly směřovat výkladní skříně obchodního zařízení, na bulváru měli lidé najít lavičky, drobnou architekturu a pítko. Městská část se zavázala k vytvoření podmínek pro úspěšné převzetí pěšího bulváru do správy hlavního města Prahy.

Výsledek ovšem smlouvě neodpovídá – namísto výloh s nabídkou zboží je severní strana objektu osazena mřížemi a požárním schodištěm, pítko je bez vody a jakéhokoli vztahu k okolí, lavičky chybí úplně. Zpevněná pěší cesta nemá bezbariérové zakončení. „Na neplnění smlouvy jsem upozornil kontrolní výbor Prahy 6 již před sedmi měsíci. Dodnes se nepodařilo zjistit, kdo měl na radnici plnění smlouvy na starosti a jak bude městská část vymáhat sankce za nesplnění části smlouvy,“ komentoval situaci zastupitel MČ Praha 6 a člen kontrolního výboru Martin Skalský.

„Tato lokální kauza ukazuje, že současné vedení radnice neumí být rovnocenným partnerem silným investorům. Signál, že radnice Prahy 6 neumí vymáhat smluvní závazky od soukromých společností, je velmi nebezpečný, a to zejména ve chvíli, kdy jiní investoři chystají miliardové projekty na obecních pozemcích na Vítězném náměstí,“ uvedla Petra Kolínská, zastupitelka MČ Praha 6 za Stranu zelených.

Společnost InterCora přitom není na Praze 6 žádným nováčkem. Financovala též výstavbu obchodně administrativního centra na Vypichu, kde se snaží o rozšíření zástavby v rozporu s regulativy územního plán. Od Prahy 6 také koupila v roce 2007 pozemky v Břevnově za účelem výstavby hotelu, v roce 2011 byl záměr změněn na výstavbu polyfunkčního bytového domu – viz kupní smlouva č. S 712/2007/OSOM z roku 2007 a její dodatky z roku 2011.

Kontakty

Martin Skalský – 775 168 026
Petra Kolínská – 776 55 20 22

Příloha
Smlouva o zajištění realizace a financování akce (číslo S 505/2010/OUR) mezi MČ Praha 6 a společností InterCora spol. s. r. o (IČ 47714018), uzavřena dne 2. 6. 2010 je k dispozici na www.praha6.cz/smlouvy/smlouva.php?ID=16763&String=intercora&crc=77a5691822a0e6cddfcf77bae97f7739. Ke smlouvě existuje dodatek ze 14. 3. 2012, ten ovšem posouvá jen dokončení o několik měsíců.

Fotodokumentace
Výlohy a lavičky na severní straně obchodního centra nenajdete.1

Pítko je nainstalováno v místě, kde ho nikdo nebude hledat. Navíc z něj neteče voda.2

Nad rámec smlouvy ovšem severní strana nabízí požární schodiště v luxusní klecové úpravě.1

Pěšímu bulváru chybí i taková drobnost, jako je bezbariérové zakončení.4

Další články z rubriky

Vokovice

V okolí Džbánu se v současnosti stavět nebude. Zbývá vyřešit budoucnost a minulost.

V součtu téměř deset hodin se věnovali ve čtvrtek 24. 2. 2022 osudu okolí vodní nádrže Džbán, kde firma Molepo hodlá stavět bytové domy. I díky tlaku petice Nechte Šárku dýchat iniciované Zelenými byl zamítnut návrh na pořízení změny územního plánu v lokalitě mezi vodní nádrží a Evropskou třídou. Nadále ovšem zbývá vyřešit budoucnost celého areálu a prověřit rovněž jeho problematickou minulost.

Zajímá mě více »

Kauza Džbán – koupili si koupaliště, ale chodili se jim tam koupat lidi

Vlastník areálu Džbánu, společnost Molepo, ve středu 12. ledna oznámila, že areál koupaliště pro rok 2022 zavírá. Důvodem má být havarijní stav budov v jeho areálu a nerentabilita nutných investic. “Naším cílem je nejen komplexní revitalizace a rekonstrukce okolí nádrže Džbán, ale také bytová výstavba na pozemcích na Evropské třídě a podél budovy Cube,” uvedla společnost s tím, že městská část Praha 6 dlouhodobě blokuje změnu územního plánu, která by společnosti umožnila zástavbu pozemků.

Zajímá mě více »