Bytová politika bez bytů

Praha 6 nemá ucelenou koncepci bytové politiky. V praxi to znamená, že radnice řeší s větším či menším úspěchem dílčí problémy (pomoc seniorům a časově omezenou pomoc lidem v sociálně tíživé situaci), ale na bytovou politiku, která by myslela na všechny skupiny obyvatel, rezignovala. Je přitom zřejmé, že hospodářská recese neskončila a že počet domácnosti, které nebudou mít dostatek prostředků na bydlení, poroste.

Také se musíme realisticky dívat na počet domácností, které bydlí tzv. „ve svém“. Většinou jde o bydlení v bytě zatíženém hypotékou na desítky let, a lze předpokládat, že s postupujícím časem určité procento domácností o „vlastní“ byt z důvodu neplacení hypotéky přijde. Považujeme za nezodpovědné redukovat bytový fond obce v období, kdy nelze odhadnout, jaké turbulence v oblasti bydlení českou společnost čekají a kdy nemá městská část vůbec vyřešenu otázku podpory bydlení pro mladé rodiny s dětmi nebo pro lidi se zdravotním postižením.

Chvályhodná snaha podpořit různé formy vlastnictví se bohužel v některých obcích zvrtla v opačný extrém, kdy z obecního „všechno“ se stalo obecní „nic“. 1500 bytů, které městská část doposud vlastní, tvoří pouhých 3,5 % všech bytů v městské části Praha 6. V západní Evropě je přitom zvykem, že podíl městských bytů je 10–20 %, mnoho velkých západoevropských měst jich má ve správě daleko více. Mimo jiné proto, že obec může jít při správě a pronájmu bytů příkladem a na trhu nezvyšovat laťku cenovou, ale laťku serióznosti a předvídatelnosti.

Petra Kolínská

Text byl uveřejněn na www.vase6.cz dne 1. 5. 2012

Další články z rubriky

Vedení Prahy 6 není transparentní

Mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 6, které vyvolalo 19 opozičních zastupitelů ze Strany zelených, ODS, ČSSD a KSČM, skončilo dne 16. října 2016 dříve, než začalo. Neschválení programu koaličními stranami neumožnilo projednání kontroverzních bodů jako kontrola hospodaření městské firmy SNEO, a. s., zpožďující se rozsáhlá rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou, zachování zahrádkářské osady na Jenerálce, zavedení zkušebního provozu autobusů tunelovým komplexem Blanka a využití objektů v Šolínově ulici.

Zajímá mě více »