Pražské radnice mohou přijít o stamiliony v dluhopisech

O stamiliony korun investované do dluhopisů mohou přijít radnice Prahy 6 a Prahy 10. Firmy, které bondy vydaly, jsou podle HN zadlužené a jedné hrozí zánik. Nákup problematických dluhopisů firem E-Side Property, Borsay a Via Chem Group, v nichž mají obě radnice zhruba 400 milionů korun, zprostředkovala před několika lety společnost Key Investments. Ta loni ztratila oprávnění nakládat s cennými papíry.
Insolvence údajně hrozí E-Side Property, které patří stadion Slavie a Bohemians 1905 v pražském Edenu, i firmě Borsay, která je obchodně navázaná na skupinu kolem ústecké Spolchemie. Obě společnosti původně kontroloval bývalý ředitel Key Investments Vladimír Kroužecký a dodnes jsou spojeny obchodními vazbami.

Borsay v únoru vypršela splatnost úvěru u České spořitelny ve výši 160 milionů korun, a navíc má na konci roku splatit dluhopisy za dalších 200 milionů, ačkoli má sama záporný kapitál.

Za závazky Borsay ručí až do výše 250 milionů korun právě E-Side Property, ale ta má sama problémy. Soudí se s ní o 200 milionů korun firma Hochtief, která stavěla slávistický stadion, a Eden kvůli nevyplaceným fakturám opouštějí obchodní partneři. Například Synot Tip, který aréně propůjčuje název, skončí nejpozději k 30. červnu. E-Side Property také prodala prostřednictvím Key Investments dluhopisy za 250 milionů korun.

Zástupce britského majitele firmy Borsay Miroslav Babej-Kmec ale věří, že společnost situaci zvládne. „Jednáme se spořitelnou o prodloužení splatnosti. Zatím po nás zaplatit nechce,“ řekl deníku. Finanční ředitel E-Side Property Michal Košacký nechtěl kondici firmy hodnotit před dokončením právě prováděného auditu.

Vzájemné vztahy obou firem jsou však napjaté. Košacký například zpochybnil ručitelský závazek jeho společnosti vůči Borsay. „Jsme přesvědčeni, že není platný. Intenzivně o tom jednáme i s bankou,“ sdělil.

Pražské radnice nakupovaly i bondy společnosti Via Chem Group. Městský soud v Praze jí před několika dny zakázal nakládat s majetkem. Vyhověl tak návrhu Calpit Consultants Corp. (CCC), která má ve Via Chem Group padesátiprocentní podíl a vede několik soudních sporů týkajících se vlastnictví společnosti. Ředitelem CCC je Miroslav Babej-Kmec, s nímž vede spor o akcie Via Chem Group podnikatel Petr Sisák. Sisákovi protivníci podali loni k soudu návrh na likvidaci Via Chem.

Dluhopisy E-Side Property, Borsay a Via Chem Group v minulosti nekoupily pouze pražské radnice, ale také například města Sokolov či Votice. Bondy si pořídila i radnice Prahy 13, všechny investované peníze ale už loni dostala zpátky, píší HN.

Zdroj: Financninoviny.cz

Další články z rubriky