Key Investments: Fraška v Praze 6 je dokonána. Dostane starostka Nobelovu cenu?

Strana zelených navrhuje starostku Kousalíkovou na Nobelovu cenu za ekonomii, neboť se zbavila bezcenných dluhopisů za plnou cenu.

Městská část Praha 6 se zbavila části pochybných cenných papírů, do nichž investovala prostřednictvím neprůhledné firmy Key Investments. Za 2132 kusů prakticky bezcenných dluhopisů upadající malé leasingové společnost Borsay zaplatila městské části plnou cenu plus část úroků (celkem 21,5 milionů korun) společnost Radek International, neznámé a dlouhodobě ztrátové eseróčko z Chomutova, jehož roční obrat se pohybuje kolem 100 tisíc korun. Peníze byly převedeny na účet městské části 4. února 2013. ČESKOU POZICI o tom informoval mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Je však nad slunce jasné, že firma Radek International tak velkou částku nemohla disponovat, na tento absolutně ztrátový obchod by jí dokonce nemohla půjčit žádná banka. Z toho vyplývá, že peníze pocházejí od utajované právnické či fyzické osoby, která se z doposud neznámého motivu rozhodla vytrhnout dotčeným politikům ODS velký trn z paty.

Jenže starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS), kterou za tuto transakci opoziční Strana zelených navrhla na Nobelovu cenu za ekonomii, se odmítla zajímat o původ peněz. Není vyloučeno, že tato městská část se aktivně podílí na praní špinavých peněz.

Text, kterým Strana zelených v Praze 6 navrhuje udělit Marii Kousalíkové Nobelovu cenu za ekonomii

„Starostka Kousalíková si zaslouží Nobelovu cenu za ekonomii

Praha 6 má v současné době uloženo přes 250 milionů v cenných papírech nakoupených prostřednictvím Key investments. Všechny tyto cenné papíry jsou neobchodovatelné a podle posudků bez tržní hodnoty. Přesto ale rada městské části předložila zastupitelstvu ke schválení prodej části tohoto portfolia. Zcela náhodou se totiž našel kupec, který je ochoten obratem za bezcenné dluhopisy Borsay zaplatit jejich plnou nominální hodnotu plus 25 % z očekávaného výnosu.

Záhadné zjevení kupce, jeho historie i rychlost, s jakou rada rozhodla o prodeji, tak dělají z celého obchodu překvapivou transakční raritu. Zastupitelé Strany zelených proto navrhují poslat do Švédska nominaci starostky Marie Kousalíkové na Nobelovu cenu za ekonomii.

„Jsem ráda, že mohu z blízka sledovat zásah neviditelné ruky trhu. Jinak si totiž tuto podivuhodnou transakci nedokážu vysvětlit,” uvedla Petra Kolínská, zastupitelka Prahy 6.

Mimořádné ocenění starostky je na místě i proto, že firma, která dluhopisy odkoupí, měla v minulém roce obrat 100 000 korun a ztrátu ve stejné výši.

Starostka Kousalíková při představování materiálu uvedla, že považuje za důležité, že Praha 6 získá část peněz, které Key Investments poněkud nešťastně svěřila, a nikoli to, kdo bezcenné dluhopisy koupí. Nejspíše je to zcela v souladu s osvědčenou ekonomickou teorií, že špinavé peníze neexistují.

Nečekaný příjem ve výši 21 milionů navrhují zastupitelé Strany zelených využít na stavbu pomníku na Vítězném náměstí, který by připomínal tuto historickou událost.“

Transakce je natolik bizarní a dle našeho mínění natolik závažná, že považujeme za vhodné ještě jednou připomenout její pozadí, jak jsme o něm již psali, včetně důvodů, proč případ doporučujeme pozornosti Finančního analytického útvaru ministerstva financí.

Práce pro FAÚ

Kdyby Radek International měl skutečně zájem o dluhopisy firmy Borsay, nabídl by i odkup ostatním napáleným klientům Key Investments

Odpovědní politici v čele s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou si mohou oddychnout, jenže – jako ostatně ve všech dosavadních transakcích aféry Key Investments – i tento obchod silně zapáchá. Radek International dokonce koupil i 185 kusů dluhopisů od stoprocentní dceřiné společnosti Prahy 6, podniku SNEO, která v minulosti se souhlasem politiků na radnici svěřila Key Investment 50 milionů korun.

Kdyby však Radek International měl skutečně zájem o dluhopisy firmy Borsay, nabídl by i odkup ostatním napáleným klientům Key Investments, které tyto cenné papíry rovněž mají v portfoliu. Avšak nic takového se nestalo, transakce tedy měla pouze jediný smysl: pomoci politikům ODS z Prahy 6 z problému.

Bizarnost transakce je podtržena i skutečností, že vládnoucí politici Prahy 6 se jednoznačně odmítli zajímat o to, zda peníze, které obdrží, jsou čisté. Hlasování o prodeji dluhopisů bylo těsné, návrh podpořilo 24 zastupitelů (pro prodej muselo hlasovat 23 lidí).

Vzhledem k insolvenční situaci firmy Borsay a bezcennosti jejích dluhopisů nedává transakce absolutně žádný obchodní smysl. Záhadný investor buď politikům něco dluží, nebo si prakticky předplácí nějakou – již dohodnutou – protislužbu v budoucnosti. Tím se ovšem otevírá prostor pro opozici (TOP 09 a Strana zelených), aby všechny budoucí veřejné zakázky, rozhodnutí o územním plánu či podobné kroky radnice hlídala velmi pečlivě.

Když koalice ODS a ČSSD koncem ledna 2013 schválila prodej dluhopisů firmě Radek International, odmítla návrh opozice doplnit usnesení o to, aby městská část nejdříve požádala Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ) a Bezpečnostní informační službu (BIS) o prošetření původu peněz, které má Praha 6 obdržet, a teprve až poté by radnice prodávala dluhopisy. Jenže nic takového.

Pokračování textu si můžete přečíst ZDE. Autor: István Léko, www.ceskapozice.cz, 5. 3. 2013

Další články z rubriky