Nádraží Bubeneč a Veleslavín

Bubenečské nádraží je ve vlastnictví Českých drah, budova je v památkově chráněném území. ČD věděly přinejmenším od roku 2011, že budova bude vyklizena a uzavřena. Je chybou vlastníka, že jej nechává chátrat. Radnice Prahy 6 se pokoušela vyjednávat za pomoci náměstka primátorky Petra Dolínka o převedení budovy do pronájmu městu Praha za symbolické nájemné, výsledek jednání však dosud není znám. Je to škoda, budova mohla sloužit kulturním účelům: jako výstavní prostor, či pro zájmové kroužky pro děti i dospělé.

Budova při nádraží Veleslavín,  která loni v létě vyhořela, je ve vlastnictví soukromé osoby, která se s Metrostavem nedohodla na odkupu nemovitosti v době stavby stanice metra Veleslavín. Budova je v žalostném stavu a po plánované modernizaci nádraží Veleslavín, kde je ve všech variantách navrženo zahloubení stanice pod zem, je žádoucí tento prostor revitalizovat a zkulturnit. Pozemky jsou však ve vlastnictví Českých drah. Radnice Prahy 6 by měla požadovat takové řešení v rámci územního plánu, které bude občanům v okolí vyhovovat – tedy nabídne alespoň zčásti veřejný prostor občanům.

Karolína Brabcová, zastupitelka a členka Komise kulturní

Související odkazy:

Další články z rubriky

Bubeneč

Bývalé nádraží Bubeneč bude sloužit veřejnosti

Po třech letech se Straně zelených podařilo prosadit odkup opuštěné a prázdné budovy nádraží Bubeneč od Českých drah. Nákup objektu a přilehlých pozemků v ceně přibližně 14 milionů schválila v úterý 16. 1. Rada hlavního města Prahy a ve čtvrtek 24. ledna bude materiál předložen zastupitelstvu hlavního města.

Zajímá mě více »