Tisková zpráva: Konec hazardu na radnici Prahy 6

Radnice Prahy 6 chce být lídrem v boji proti hazardu ve svých ulicích. Problémy okolo správy aktiv městské části však ukazují, že i vedení radnice si může počínat jako gambler v herně. Městská část svěřila stovky milionů společnosti Key Investments, a.s., která teď není schopna část financí vrátit. Hrozí tak, že by MČ Praha 6 mohla přijít o více než 200 milionů korun.

Tisková zpráva Strany zelených na Praze 6 ze dne 16. 3. 2011

Praha 6 svěřila v roce 2003 část svých volných prostředků několika společnostem, které jí nabídly vyšší výnos než při uložení prostředků na běžný bankovní účet. S vyšším výnosem však samozřejmě souvisí i vyšší míra rizika, a také nutnost větší obezřetnosti a průběžné kontroly. Vše nasvědčuje tomu, že vedení radnice situaci na finančním trhu podcenilo.

„Jako opoziční zastupitelé nemáme nástroje, jak věrohodně zjistit, zda bylo ponechání obecních peněz společnosti Key Investments, a. s. výsledkem zákulisních dohod a obchodů mezi spřátelenými skupinami či je to spíše náhoda, nezkušenost nebo lajdáctví. Rozhodně však budeme prosazovat, aby se nic podobného již příště nemohlo opakovat,“ uvedla předsedkyně zastupitelů Strany zelených na Praze 6 Petra Kolínská.

Zastupitelé Strany zelených proto budou na Praze 6 i na úrovní hlavního města Prahy prosazovat změnu zákona o obcích, zákona o krajích a zákona o hlavním městě Praze, s cílem regulovat možnost samospráv investovat veřejné prostředky. Key Investments, a. s. totiž spravovala (či stále ještě spravuje) prostředky i dalších měst, např. Karlových Varů, Votic či Žďáru nad Sázavou, ale i kraje Vysočina.

Součástí změny zákona by měla být také povinnost Rady MČ mít na úložky od určité výše schválení od zastupitelstva. „Je zvláštní, pokud zastupitelstvo například schvaluje dary neziskovým organizacím přesahující 50 tisíc korun ročně nebo dohody o splátkách se lhůtou delší než 18 měsíců, ale o tak zásadních transakcích, jako je ukládání stamilionových částek u nebankovních subjektů, se Rada se zastupiteli bavit nemusí,“ uvedl místopředseda Finančního výboru MČ Praha 6 a zastupitel za Stranu zelených na Praze 6 Petr Hrdina.

„Změna zákonů je však během na dlouhou trať. Hned na březnovém zasedání zastupitelstva proto v rámci projednávání rozpočtu navrhneme usnesení, kterým si zastupitelstvo vyhradí rozhodovat o ukládání všech volných prostředků městské části,“ doplnila Petra Kolínská.

Další články z rubriky