Jednorucí bandité na Praze 6 končí

Matka utrápená k smrti, ztráta partnera, dluhy, zničená kariéra a 8 milionů utopených v tzv. výherních automatech, přezdívaných jednorucí bandité – toť ve zkratce životní příběh popsaný v knize Já hráč – Zpověď opravdového gamblera od Martina Svobody. Příběh s překvapivě dobrým koncem.

Také díky tomuto bývalému gamblerovi může totiž radnice Prahy 6 říci hazardnímu průmyslu rázné NE. Svoboda jako zakladatel občanského sdružení Občané proti hazardu spojil síly s dalšími občanskými aktivisty a několika samosprávami a v březnu tohoto roku společně uspěli u Ústavního soudu s požadavkem, aby obce měly pravomoc regulovat hazard a nemusely, jako dosud, přihlížet tomu, jak ministerstvo financí rozdává povolení i těm, kdo chtějí provozovat hernu vedle školy nebo nemocnice.

Herny zatím mizí pomalu, podnikatelé s lidským neštěstím pořád ještě doufají, že vyhláška hlavního města Prahy nebude tak tvrdá.  Radní hlavního města sice slíbili, že požadavky městských částí budou respektovat, ale dokud nebude vyhláška schválena, je zde prostor pro „přemlouvání“, které má různé podoby. Sponzoringem nejrůznějších veřejných akcí počínaje, výhružkami a přímým uplácením konče. Vedení radnice Prahy 6 je potřeba pochválit – patří mezi jediné tři v Praze (vedle Prahy 2 a 12), která výhružkám a vábením odolaly a požadují nulovou toleranci.

Kvůli otálení zastupitelů hlavního města, ale i nechuti mnoha městských částí radikálně omezit hazard, předali zelení v polovině srpna hlavnímu městu výzvu ke schválení nulové tolerance hazardu v celé Praze. Výzvu podpořilo přes 1100 Pražanů a zastupitelstvo ji projedná na svém zářijovém jednání.

Ti, co na hazardu vydělávají, s oblibou říkají – městu budou chybět naše peníze pro sport a volný čas mládeže, o práci přijde obslužný personál heren, budou vznikat nelegální herny. Cynicky zamlčují, že gamblerství, které je považováno Světovou zdravotnickou  organizací za nemoc, generuje velkou míru kriminality a podle zahraničních studií se finanční výdaje státu v souvislosti s dopady hazardu počítají v řádech desítek miliard. Oficiální česká studie, která ukáže přesná čísla, je v přípravě. Potvrdí se v ní zjištění z jiných zemí, že až polovina všech sebevražd je spojena s gamblerstvím?

Petra Kolínská
Zastupitelka za Stranu zelených
září 2013

Další články z rubriky