Zelení ven, hazard zpátky. TOP 09 navrhuje vrátit herny na Prahu 6

Nulovou toleranci k hazardu schválilo vedení radnice Prahy 6 již v roce 2009. Také koalice vzniklá po volbách v roce 2014 se v koaliční smlouvě k nulové toleranci přihlásila. Koaliční smlouva však byla vypovězena 23. 10. 2015.

Omezování hazardu přináší městské části prokazatelné výhody. Podle statistik klesá kriminalita a herny nahradily provozovny, které nabízejí veřejně prospěšné služby.

Lidé se cítí zejména v noci v ulicích bez heren bezpečněji. Také nabídka služeb se zlepšila, když herny nahradily obchody a restaurace. Zákaz hazardu patří mezi dobrá rozhodnutí minulé radnice a nevidím rozumný důvod, proč od něj ustupovat,“ uvedla místostarostka Petra Kolínská, která odpovídá mj. za bezpečnost v Praze 6.

Zásadně nesouhlasíme s návrhem na otevření nových provozoven hazardních her. Například v hotelu Internacionál by kasíno mělo vzniknout na místě současného fitness centra. Přínos pro život obce v tom nevidím,“ řekl Jan Sládek, zastupitel za SZ.

Argument uvedený v důvodové zprávě, že otevření heren v hotelích sníží počet nelegálních heren, je zcela nesmyslný. Černé herny úspěšně řeší policie. Jejich klientela se jen těžko přesune do hotelů,“ komentoval situaci radní Antonín Nechvátal.

Návrh na změnu celopražské vyhlášky o stanovení míst, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry, má rada městské části projednat ve středu 4. 11. 2015 Návrh předpokládá, že loterie a jiné podobné hry by byly provozovány v nově zřízených kasinech v rámci mezinárodního letiště na adrese Aviatická 1092/8 a hotelech Diplomat Hotel Prague, Evropská 370/15, Hotel International Praha, Koulova 1501/15 a Orea Hotel Pyramida, Bělohorská 125/24 .

Hazardní hry v Praze 6 v číslech

V dubnu 2010 bylo na území městské části 72 provozoven hazardních her. Na konci září 2015 jich bylo již jen 8. Většina z nich ukončí činnost na konci roku 2017, tři herny mají povolení do poloviny roku 2019. Příjem do obecní pokladny v roce 2009 byl 21 milionů, v roce 2015 byl příjem za prvních 9 měsíců přes 8 milionů.