victoria-palace

Vítězné náměstí – „rodinné stříbro Prahy 6“ míří k prodeji

Pozemek při Vítězném náměstí zná veřejnost díky kontroverznímu projektu tzv. Ledního medvěda. Na jeho místě má nyní vyrůst uměřenější stavba bytového domu s občanskou vybaveností. Zastupitelstvo Prahy 6 bude ve čtvrtek rozhodovat o prodeji tohoto pozemku developerovi. Otázky kolem výhodnosti tohoto prodeje ovšem přetrvávají.

Pozemek mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů byl původně rezervován pro stavbu nové radnice. Pak ale za starostování Tomáše Chalupy Praha 6 plány změnila a chystala se postavit dům, z něhož by městské části plynuly příjmy za pronájem. V lednu 2009 vznikla za tímto účelem akciová společnost spoluvlastněná Prahou 6 a skupinou PPF. Později ovšem radnice od svých plánů ustoupila a souhlasila s tím, že PPF bude na pozemku stavět sama, když jí odprodala svůj podíl ve společnosti. „Proti prodeji podílu ve společnosti Vítězné náměstí jsme tehdy hlasitě vystupovali,“ uvádí k tomu Antonín N., zastupitel za Stranu zelených. „Celá věc byla zastupitelům předložena na poslední chvíli a provázely ji značně podivné okolnosti. V první řadě jsme napadali nízkou cenu, kterou Praha 6 za akcie utržila.“

Z architektonické soutěže vzešel roku 2010 návrh kancelářské budovy, který výrazně přesahoval okolní zástavbu. Projekt, přezdívaný Lední medvěd, se setkal s hlasitou kritikou občanů městské části i zelených zastupitelů. Definitivní tečku mu učinilo soudní rozhodnutí z června 2014, podle kterého došlo při vydání územního rozhodnutí k protiprávnímu navýšení koeficientů zastavěnosti.

Developerská společnost Vítězné náměstí se roku 2016 transformovala ve společnost s ručením omezeným, jejími vlastníky se nyní staly skupiny Penta a Kaprain group. Od roku 2016 vede rovněž s Prahou 6 soudní spory – radnice neúspěšně vymáhá dlužné platby za věcné břemeno, investor naopak u soudu požaduje jejich snížení.

Na sklonku roku 2016 vstoupila Praha 6 do nového jednání s investorem. Ten předložil přepracovaný návrh budovy, ve které se mají nacházet byty a obchodní prostory. Od radnice ovšem investor požaduje odprodej příslušného pozemku, výměnou za nabídku nebytových prostor, které by radnici měly generovat trvalý zisk z pronájmu. Definitivní dohoda má být ve čtvrtek 21. prosince předložena ke schválení zastupitelům Prahy 6.

„Vítáme zásadní přepracování projektu a jsme rádi, že nový návrh budovy odpovídá platným regulacím i charakteru území. Zároveň souhlasíme se základními parametry dohody mezi investorem a městskou částí,“ říká k tomu Petr Píša, předseda zastupitelského klubu Strany zelených. „Detaily smluv v nás ovšem vyvolávají zásadní pochybnosti. Týká se to především ceny, za kterou by měla Praha 6 pozemky prodávat,“ dodává.

Na její výši existují hned tři znalecké posudky, které se významně liší v ceně – přibližně 120,3, dále 151,4 a 202,4 milionů korun. Městská část zamýšlí prodat pozemek za první uvedenou cenu, tedy tu nejnižší. „Městská část by podle nás měla jednat jako řádný hospodář,“ uvádí Pavel Weber, spolupředseda Strany zelených na Praze 6. „Zbavovat se svého rodinného stříbra za cenu, která je zjevně nižší než tržní hodnota, nám ovšem nijak hospodárné nepřijde.“

S cenou nesouhlasí ani Piráti Prahy 6. „Na jednání zastupitelstva hlavního města, které se k prodeji vyjadřovalo minulý týden, jsem navrhoval, aby byla minimální cena za prodej stanovena 151 milionů korun. Zastupitelstvo bohužel tento návrh neschválilo,“ uvádí k tomu Viktor Mahrik, předseda Pirátů na Praze 6 a zastupitel hlavního města Prahy.

Zasedání zastupitelstva městské části se koná v úterý 12. 12. od 10 hodin v šestém patře Úřadu městské části Praha 6 (Čs. armády 23, Praha 6) a je možné ho sledovat online na adrese http://www.praha6.cz/zast_video . Příslušný bod je do programu zařazen s pevným začátkem v 15 hodin.

 

Kontakty:

Petr Píša, pisap@seznam.cz, 603 114 577

Pavel Weber, pavel.weber@zeleni.cz , 775 317 548

Další články z rubriky

Dvanáctipatrové věžáky na Hradčanskou nepatří, říkají Zelení. Pražský hrad jako dominanta stačí.

Vznik bloků husté zástavby včetně dvou dvanáctipatrových věžáků v oblasti Hradčanské navrhuje podkladová studie pro změnu územního plánu, kterou bude 12. května 2020 projednávat magistrátní Výbor pro územní rozvoj. Předpokládá se, že nová výstavba přivede do lokality mezi třídou Milady Horákové a stávajícím nádražím Praha-Dejvice na osm tisíc zaměstnanců v kancelářích.

Zajímá mě více »

Penta získala pozemek na Vítězném náměstí o 80 milionů levněji. Na oplátku teď platí předvolební mejdan Prahy 6

Zelení z Prahy 6 upozorňují na podezřelé okolnosti spojené se Společenským večerem Prahy 6, který se koná 7. září. Uzavřenou akci pro místní politiky, úředníky a podnikatele sponzoruje částkou 500 tisíc korun firma ze skupiny Penta, která od koalice TOP 09, STAN, ANO a KDU-ČSL získala před několika měsíci pozemek za nízkou cenu.

Zajímá mě více »
Bubeneč

Budoucnost, která dává smysl

Inspirativních moderních měst, která aktivně vytváří podmínky pro svůj rozvoj, nalezneme v Evropě dostatek. Vídeň iniciovala přeměnu jedné z nejdůležitějších ulic na příjemný městský prostor, kde lze bezpečně trávit čas. Obdobně nechala londýnská radnice roku 2003 přetvořit a zklidnit rušné Trafalgarské náměstí.

Zajímá mě více »

Na podzim se Praha 6 zazelená

Již 12 let v Praze 6 hájíme v zastupitelstvu veřejný zájem. Zasazujeme se o to, abyste tu mohli spokojeně žít nejen vy, ale i vaše děti. Cílem Zelených je udržitelná Praha 6, otevřená občanům a příjemná k bydlení.

Zajímá mě více »