Více tramvají náhradou za zavedení parkovacích zón. A co dál?

Dne 24. srpna 2016 začaly na většině území Prahy 6 platit zóny placeného stání. Dlouhá léta připravovaný projekt má za úkol zlepšit obyvatelům Prahy 6 jejich složitou situaci s parkováním vozidel. V návaznosti na to dochází od 28. srpna k navýšení objemu tramvajové dopravy. Další opatření však musí následovat.

Místním obyvatelům, kteří si vyřídí a zaplatí parkovací oprávnění, zůstává možnost parkovat na všech vyznačených veřejných parkovacích místech. Přesným vyznačením těchto parkovacích míst dojde zároveň ke konci dosavadní nesprávné tolerance špatného parkování – předpisy se mají dodržovat a parkování vozidel není výjimkou.

„Nárok na parkovací oprávnění má každý obyvatel s trvalým pobytem na území Prahy 6, tedy i ti, kteří bydlí v oblastech, jichž se zavedení zóny nedotkne,“ uvádí Petr Píša, zastupitel Prahy 6 (Zelení). „Upozorňujeme, že podle občanského zákoníku má nárok přihlásit se k trvalému pobytu každý občan, který na daném místě žije v podnájmu.“

„Ruku v ruce se zavedením zón placeného stání však musí jít větší podpora veřejné dopravy, která musí představovat atraktivní alternativu k dojíždění osobními auty,“ konstatuje Lukáš Novák, člen Komise pro dopravu Prahy 6 (Zelení). Zeleným se v průběhu plánování změn tramvajových linek podařilo prosadit celkový nárůst výkonu tramvajové dopravy, ke kterému dochází od 28. srpna 2016.

V tomto trendu je však zapotřebí pokračovat, a to zejména v příměstské dopravě. Klíčová je výstavba záchytných P+R parkovišť nejen na okraji Prahy, ale i u vlakových nádraží a stanic v jejím okolí. „Během našeho ročního působení v Radě městské části Praha 6 jsme například iniciovali jednání o výstavbě parkovacího terminálu v Roztokách u Prahy“, uvedla Pavla Ducháčková Chotková, zastupitelka Prahy 6 (Zelení). „Důležité je, aby se v projektech dopravní spolupráce mezi Prahou a Středočeským krajem pokračovalo.“

Kontakt: Lukáš Novák (602 261 060)

Další články z rubriky

Dvanáctipatrové věžáky na Hradčanskou nepatří, říkají Zelení. Pražský hrad jako dominanta stačí.

Vznik bloků husté zástavby včetně dvou dvanáctipatrových věžáků v oblasti Hradčanské navrhuje podkladová studie pro změnu územního plánu, kterou bude 12. května 2020 projednávat magistrátní Výbor pro územní rozvoj. Předpokládá se, že nová výstavba přivede do lokality mezi třídou Milady Horákové a stávajícím nádražím Praha-Dejvice na osm tisíc zaměstnanců v kancelářích.

Zajímá mě více »