Stavba PPF na Vítězném náměstí – kdo seje kanceláře, sklízí hluk a emise

Členové Strany zelených podali připomínky k budově PPF v rámci posuzování vlivů na životní prostředí.

Tisková zpráva Strany zelených na Praze 6 ze dne 22. 11. 2012

Jen malý užitek pro občany a naopak jejich zatížení dalším hlukem a emisemi. Tak by se dal shrnout hlavní „přínos“ chystané budovy PPF na Vítězném náměstí, která právě prochází hodnocením vlivu na životní prostředí (tzv. EIA). Členové Strany zelených i občanských iniciativ z Prahy 6 podali k záměru investora řadu připomínek.

Stavba PPF má vyrůst na obecním pozemku Prahy 6, která jej bez výběrového řízení zatížila věcným břemenem ve prospěch společnosti PPF. V budově má vzniknout téměř 18 tisíc metrů čtverečních nadzemních podlaží a k tomu tři patra podzemních garáží. Na kanceláře má připadnout přes 74 % plochy, jen 10,5 % zbude na občanskou vybavenost (obchody, kavárnu) a 14,8 % na knihovnu-mediatéku a přednáškové sály. Ve stavbě tak bude jednoznačně upřednostněna administrativa. Navíc z občanské vybavenosti ukrojí pořádnou porci autosalon o ploše 540 m2. Naopak pro veřejnou galerii umístěnou u recepce kancelářských prostor se počítá jen se 74 m2.

Platný územní plán přitom vyžaduje, aby pozemek v centru Prahy 6 byl využit pro veřejnou vybavenost a žádná z funkcí nepřesáhla 60 %. V červnu 2012 však zastupitelstvo Hlavního města Prahy schválilo výjimku z územního plánu, takže budova bude větší a kolem bude méně zeleně. Praze 6 zároveň nevadilo, že budova nebude držet 60% limit na kanceláře.

O co méně bude stavba sloužit občanům, o to více je zatíží během výstavby a provozu. Při stavebních pracích se počítá se sedmidenním pracovním týdnem (s pracovní dobou 6.00–22.00 v pracovní dny a 8.00–19.00 o víkendu). Navíc při betonáži základové desky a pater bude pracovní doba čtyřiadvacetihodinová. „Čtyřikrát se bude nonstop betonovat pět dní, devětkrát nonstop dva dny. V těchto celkem 38 dnech budou překračovány hygienické limity hluku,“ říká člen Strany zelených v Praze 6 Jakub Jareš.

Velkou zátěž přinese stavba i v době provozu. Podle dokumentace má generovat 750 jízd z podzemních garáží a 90 jízd ze zásobovacího dvora denně. Všechny vjezdy a výjezdy přitom budou probíhat přes chodníky v ulicích Jugoslávských partyzánů a Verdunská. S tím samozřejmě souvisí i zvýšený hluk a především emise. Ty jsou podle členů Strany zelených zdokumentovány jen nedostatečně. Pro správné posouzení současného stavu ovzduší na Vítězném náměstí a jeho okolí jsou potřebná certifikovaná měření a kontinuální monitoring ovzduší v této lokalitě dlouhodobě zatížené automobilovou dopravou, inverzními a smogovými situacemi.

Připomínky podala i občanská sdružení z platformy o. s. z Prahy 6. Kvůli emisím a hlukové zátěži požadují úplné posouzení záměru v procesu EIA.

Podávání připomínek k oznámení bylo možné do 20. listopadu. Nyní musí magistrátní odbor životního prostředí rozhodnout, zda se záměr dostane do dalšího kola posuzování, anebo zda posouzení není potřeba. V druhém případě investor pravděpodobně co nejdříve požádá o zahájení územního řízení. Do něj mohou vstupovat majitelé sousedních nemovitostí a také občanská sdružení.

Oznámení pro EIA k budově

Výňatky důležitých pasáží z oznámení

Připomínky k EIA_Vítězné náměstí_Jakub Jareš 

 

Kontakt:

Mgr. Jakub Jareš
tel.: +420 776 017 950
e-mail: jakub.jares@zeleni.cz

Další články z rubriky

Otevřený dopis premiérovi ČR Andrejovi Babišovi: Zelení vyzývají stát k zastavení dražby areálu Veleslavínského zámku

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyhlásil dražbu areálu barokního zámku ve Veleslavíně s vyvolávací cenou 382 milionů Kč. Svým rozhodnutím vyřadil ze hry městskou část Prahu 6 a hlavní město Prahu, které dlouhodobě usilují o převod areálu do svého vlastnictví. Zelení proto vyzývají stát k okamžitému zastavení dražby.

Zajímá mě více »

Penta získala pozemek na Vítězném náměstí o 80 milionů levněji. Na oplátku teď platí předvolební mejdan Prahy 6

Zelení z Prahy 6 upozorňují na podezřelé okolnosti spojené se Společenským večerem Prahy 6, který se koná 7. září. Uzavřenou akci pro místní politiky, úředníky a podnikatele sponzoruje částkou 500 tisíc korun firma ze skupiny Penta, která od koalice TOP 09, STAN, ANO a KDU-ČSL získala před několika měsíci pozemek za nízkou cenu.

Zajímá mě více »
Bubeneč

Budoucnost, která dává smysl

Inspirativních moderních měst, která aktivně vytváří podmínky pro svůj rozvoj, nalezneme v Evropě dostatek. Vídeň iniciovala přeměnu jedné z nejdůležitějších ulic na příjemný městský prostor, kde lze bezpečně trávit čas. Obdobně nechala londýnská radnice roku 2003 přetvořit a zklidnit rušné Trafalgarské náměstí.

Zajímá mě více »