271719529_10159368220972295_1579207763572286039_n

Skončilo milostivé léto

Největší oddlužovací akce v ČR s názvem milostivé léto skončila 28. ledna. Jsme moc rádi, že se Zeleným v listopadu podařilo nasměrovat městský úřad k tomu, aby o milostivém létě informoval bez výjimky všechny dlužníky s trvalým bydlištěm na Praze 6.

Milostivé léto konané v termínu 28. 10. 2021 – 28. 1. 2022 znamenalo jedinečnou příležitost, která umožnila desítkám tisíc lidí vymanit se z dluhové pasti. Lidem, kteří spadli kvůli dluhům u státních institucí do exekuce a využili milostivého léta, byly odpuštěny veškeré úroky, poplatky advokátům či penále. Na dlužníkovi zůstala povinnost pouze zaplatit jistinu (původní dluh) a 900 korun exekutorovi za uzavření exekuce.

Jelikož informační kampaň ze strany státu zprvu příliš velká nebyla, o oddlužení byl zpočátku jen malý zájem. Nejen díky naší iniciativě se ale poptávka po pomoci zvýšila. Na listopadovém jednání zastupitelstva Petr Palacký (Píša) vyzval radnici, aby oslovila doporučeným dopisem bez výjimky všechny dlužníky Prahy 6 a SNEO s návodem, jak jednorázově utéct z dluhové pasti.

Pomohli jsme tak několika občanům, jejichž dluhy dosahovaly absurdních výšin, a o kterých jsme informovali právě v polovině listopadu.

* Paní H. dlužila na nájemném 48 tisíc, i s příslušenstvím činí dluh celkem závratných 385 tisíc,

* pan J. dlužil na nájemném 38 tisíc, i s příslušenstvím činí dluh celkem závratných 635 tisíc,

* pan I. dlužil na nájemném 55 tisíc, i s příslušenstvím činí dluh celkem závratných 1 254 000 Kč.

I proto doufáme, že se akce bude opakovat, a že stát bude mít možnost udělat příště vše lépe a nabídnout tak pomocnou ruku ještě více lidem, aniž by bylo potřeba kontrolovat, zda se informace o této zásadní akci opravdu dostanou k těm, kteří ji potřebují nejvíce.

 

Další články z rubriky

Zelení v Praze 6 jdou do voleb s hnutím STAN

Lídrem ze Zelené bude předseda Kontrolního výboru ZMČ Prahy 6, historik Petr Palacký, který obsadí třetí místo společné kandidátky. Lídrem kandidátky bude pražský poslanec hnutí STAN a současný místostarosta pro správu majetku, hospodářskou politiku, kulturu, sport a volný čas Jan Lacina. Společným kandidátem na starostu pak bude současný předseda Kulturní komise Prahy 6, manažer v kultuře a vysokoškolský pedagog Petr Prokop, který na společné kandidátce zaujme druhou pozici.

Zajímá mě více »
Vokovice

V okolí Džbánu se v současnosti stavět nebude. Zbývá vyřešit budoucnost a minulost.

V součtu téměř deset hodin se věnovali ve čtvrtek 24. 2. 2022 osudu okolí vodní nádrže Džbán, kde firma Molepo hodlá stavět bytové domy. I díky tlaku petice Nechte Šárku dýchat iniciované Zelenými byl zamítnut návrh na pořízení změny územního plánu v lokalitě mezi vodní nádrží a Evropskou třídou. Nadále ovšem zbývá vyřešit budoucnost celého areálu a prověřit rovněž jeho problematickou minulost.

Zajímá mě více »

Nápad pro Šestku – nejasný osud úspěšného participačního projektu

Veřejností oblíbený projekt participativního rozpočtování Nápad pro Šestku, ve kterém vy sami rozhodujete, kam investovat každý rok 5 milionů korun, po čtyřech úspěšných ročnících letos pokračovat nebude. V roce 2022 má být nahrazen hlasováním v rámci škol, kde si budou žáci vylepšovat školní budovy a pozemky. Komunitní rozvoj škol vítáme, Nápad pro Šestku kvůli tomu ale končit nemusí!

Zajímá mě více »