Park v Thákurově ulici se zavře, probíhá boj o kácení dvanácti lip

Správa komunikací chce ochránit kolemjdoucí před padajícími větvemi. Stromy by nejraději pokácela. Ochránci přírody jsou proti, bojí se zrušení parku. Opozice zase tvrdí, že o stromy se nepečovalo.

Kdyby busta mistra indické povídky Rabíndranátha Thákura v Dejvicích náhle procitla, zřejmě by se spisovatel divil, jaké spory se v jeho blízkosti vedou. Na jedné straně stojí Technická správa komunikací (TSK), která chce pokácet nemocné stromy, na té druhé bojují občanská sdružení, jež se bojí, že v budoucnu park v Thákurově ulici zmizí úplně. Výsledek? Park se ještě během tohoto týdne uzavře a v jeho bezprostřední blízkosti bude zakázáno parkovat. „Stromy jsou ve velmi špatném stavu. Mohly by ohrozit nejen majetek, ale i životy obyvatel,“ vysvětluje Tomáš Mrázek, mluvčí TSK, která pozemek spravuje.

Na protest zavázali Thákurovi oči

Pro uzavření parku se TSK rozhodla poté, co se jí opakovaně nepodařilo prosadit pokácení dvanácti lip. Proti rozhodnutí Prahy 6 se postavila občanská sdružení Společnost Šárecké údolí a Arnika, která se zabývají ochranou životního prostředí. Podle Zory Kasikové, mluvčí Arniky, má totiž zmizet víc stromů, než je potřeba. Stěžuje si také na to, že nebyl schválen plán dlouhodobé péče o park. „Na lípy se dělalo několik dendrologických posudků. Ať už si je nechala zpracovat TSK, Praha 6 nebo my, výsledky se vždy rozcházely,“ podotýká Kasiková. Arnika chce, aby lípy v aleji zůstaly ve čtyřech řadách tak, jak tomu bylo už ve dvacátých letech. „Je sice stanovena náhradní výsadba, ale nikde není dáno, že po uplynutí
zákonné lhůty pěti let zůstane park zachován,“ doplňuje. Zánik aleje však městská část popírá. „Za každý strom se vysadí nový, v žádném případě není cílem přeměnit stromořadí na parkoviště,“ upozorňuje Dana Charvátová, vedoucí odboru dopravy. Aktivisté už začátkem března uspořádali v parku happening za záchranu stromů – bustě Thákura při něm symbolicky zavázali oči. „Problém je v tom, že na rozdíl od různých sdružení za případná neštěstí poneseme zodpovědnost my,“ říká Mrázek z TSK.

„Zanedbal se prořez stromů“

Sdružení upozorňují ještě na jednu věc: TSK se o stromy po léta nestarala. Uzavření parku rozpoutalo diskusi také na stránce Prahy 6 na Facebooku. „Kdyby TSK nebo městská část nezanedbávaly prořez stromů, tak by k uzavření nemuselo dojít,“ píše uživatel Jirka Svrček. A k němu se přidává i opoziční zastupitel Petr Hrdina ze Strany zelených: „Kdyby se TSK o stromy chtěla starat a starala, nemusela by teď vyhrožovat zavřením parku.“ Případné kácení se teď tak podle Charvátové odsouvá minimálně do nového rozhodnutí odvolacího orgánu.

Autor: Eva Fryšarová, MF Dnes, 4. 5. 2011

Další články z rubriky

Lípy v Thákurově ulici padly, úřady nedaly lidem šanci je zachránit

V sobotu 24. března ráno začala Technická správa komunikací (TSK) v parku v Thákurově ulici v pražských Dejvicích kácet 12 lip, které byly součástí čtyřřadé aleje. Občanům z místního sdružení Tilia nebylo umožněno se o dotčené stromy postarat ani do doby rozhodnutí soudu (který nyní rozhoduje o odvolání proti rozhodnutí o vykácení stromů), byť k tomu nabízeli vlastní finanční prostředky a zajištění odborné péče. Ačkoliv primátor Prahy Bohuslav Svoboda přislíbil občanům, že do rozhodnutí soudu město nenechá stromy pokácet, úředníci a TSK si prosadili svou. A ani to, že místní občané převzali formou notářského zápisu zodpovědnost za stromy, nabídli městské části spolupráci a partnertství v péči o park a dokonce i dar 1 milionu korun na péči o stromy, nepomohlo.

Zajímá mě více »

Občanská sdružení žádají o záchranu parku v Thákurově ulici soud

Magistrát hlavního města vydal povolení k vykácení parku v Thákurově ulici. Správní řízení se vleklo přes čtyři roky. Znalci během něj vypracovali celkem 14 odborných posudků, což je zřejmě nejvíce, kolik v nějaké kauze vzniklo. Přestože většina expertů doporučovala postupnou citlivou obnovu alejí, magistrát jejich rady nevyslyšel. Podle občanských sdružení je vydané povolení nezákonné. Podala proto žalobu a obrátila se s podnětem na ochranu stromů také na Policii ČR, Českou inspekci životního prostředí a primátora Prahy Bohuslava Svobodu. Obávají se totiž, že kácení může začít už v nejbližších dnech.

Zajímá mě více »