mimoradne-zastupko-2017-03

Mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 6

Mimořádné jednání zastupitelů v Praze 6, které si vyžádala opozice, má jediný cíl. Přijmout usnesení k naprosto klíčovým záležitostem, jako jsou postup společnosti SNEO k nakládání s obecním majetkem, zpožďující se rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou, zachování zahrádkářské osady na Jenerálce a stav využití objektů v Šolínově ulici.

Mimořádné jednání si prosadili zastupitelé za ODS, Zelené, ČSSD a KSČM. Rada městské části se dlouhodobě snaží zastupitelstvo obcházet. „Materiály týkající se připravovaných stamilionových zakázek, které ovlivní charakter městské části i její hospodaření na dlouhá léta dopředu, rada buď vůbec nepředkládá zastupitelstvu, anebo je zařazuje pouze jako informativní body, bez možnosti  přijmout usnesení a také o nich hlasovat,“ vysvětluje předseda šestkové ODS Jakub Stárek. „Takové akce by přitom měly mít jasnou politickou odpovědnost,“ dodává.

Jednotná opozice čítající 19 ze 45 zastupitelů proto navrhuje, aby zásadní rozhodnutí akciové společnosti SNEO, která spravuje obecní majetek a Praha 6 je jejím 100% vlastníkem, procházela schvalováním zastupitelstva. Jedná se o rozvojové projekty nové bytové výstavby nebo velké rekonstrukce. „Aktivita obecní společnosti SNEO při plánovaných akcích, jako je rekonstrukce obecního domu Dejvická 4, výstavba v proluce v ulici gen. Píky nebo bytová výstavba na Dračkách je naprosto nedostatečná,“ sdělil předseda kontrolního výboru René Pekárek (ČSSD). V návrhu usnesení opozice požaduje, aby hospodaření společnosti SNEO podléhalo jeho kontrole finančního výboru zastupitelstva.

„Ačkoli zastupitelé městské části mají ze zákona nárok na informace od společností zřizovaných městskou částí, společnost SNEO tuto zákonnou povinnost neplní a zdá se, že porušuje i další informační zákony,“ uvádí Petr Píša (Strana zelených), předseda zastupitelského klubu Strany zelených. „Už tento samotný fakt vyvolává podezření,“ dodává.

V případě rekonstrukce břevnovské polikliniky požaduje opozice důsledně pokračovat v přípravě a realizaci opravy budovy Polikliniky Pod Marjánkou a zřídit pracovní skupinu, ve které bude zástupce každé politické strany v zastupitelstvu, zástupce SNEO, a. s., a zástupci lékařů, kteří mají v budově pronajaté ordinace. „Před rokem a čtvrt převzala radnice Prahy 6 polikliniku do své správy od společnosti, která měla zajistit její rekonstrukci a modernizaci, ale svůj smluvní závazek evidentně neplnila. Opozice nicméně nesouhlasila s tím, aby se té společnosti vyplatilo dvacetimilionové odstupné. Teď kritizuje především nedostatečnou informovanost zastupitelů a lékařů o harmonogramu rekonstrukce,“ upřesňuje Helena Briardová (KSČM).

V kauze zahrádkářské osady na Jenerálce probíhají spory o vlastnictví pozemků. Praha 6 se v minulosti usnesením zavázala, že bude usilovat o zachování osady. Opozice se domnívá, že by rada měla vyvinout maximální úsilí v archivech MČ a HMP k dohledání důkazů potřebných k prokázání práv zahrádkářů.

Praha 6 má svěřeny do péče prázdné objekty v Šolínově ulici, které by měly v budoucnu opět sloužit sociálním účelům. Opozice požaduje, aby rada do poloviny příštího roku předložila záměr na jejich využití jak finančnímu výboru, tak zastupitelstvu.

Mimořádné jednání zastupitelstva se bude konat 16. září od 18 hodin v Písecké bráně.

Za klub ODS: Jakub Stárek, starekj@gmail.com, 603715271

Za klub ČSSD: René Pekárek, rpekarek@praha6.cz

Za klub Zelených: Petr Píša, pisap@seznam.cz, 603 114 577

Za klub KSČM: Helena Briardová, rbriard@quick.cz

Další články z rubriky

Dvanáctipatrové věžáky na Hradčanskou nepatří, říkají Zelení. Pražský hrad jako dominanta stačí.

Vznik bloků husté zástavby včetně dvou dvanáctipatrových věžáků v oblasti Hradčanské navrhuje podkladová studie pro změnu územního plánu, kterou bude 12. května 2020 projednávat magistrátní Výbor pro územní rozvoj. Předpokládá se, že nová výstavba přivede do lokality mezi třídou Milady Horákové a stávajícím nádražím Praha-Dejvice na osm tisíc zaměstnanců v kancelářích.

Zajímá mě více »

Penta získala pozemek na Vítězném náměstí o 80 milionů levněji. Na oplátku teď platí předvolební mejdan Prahy 6

Zelení z Prahy 6 upozorňují na podezřelé okolnosti spojené se Společenským večerem Prahy 6, který se koná 7. září. Uzavřenou akci pro místní politiky, úředníky a podnikatele sponzoruje částkou 500 tisíc korun firma ze skupiny Penta, která od koalice TOP 09, STAN, ANO a KDU-ČSL získala před několika měsíci pozemek za nízkou cenu.

Zajímá mě více »

Na podzim se Praha 6 zazelená

Již 12 let v Praze 6 hájíme v zastupitelstvu veřejný zájem. Zasazujeme se o to, abyste tu mohli spokojeně žít nejen vy, ale i vaše děti. Cílem Zelených je udržitelná Praha 6, otevřená občanům a příjemná k bydlení.

Zajímá mě více »