Blokuje radnice pokrytí šestky rychlým internetem tím, že nechce vydávat kladná stanoviska k žádostem o nové uložení telekomunikačních optických sítí?

Trochu Kocourkov

Také byste byli rádi, aby bylo v ulicích Prahy 6 víc stromů? Jenže je zde jeden zásadní problém – inženýrské sítě. Vodovody, plynovod, elektrické a telekomunikační kabely – všechny jsou chráněny ochrannými pásmy, ve kterých nesmějí být zasazovány nové stromy. Zdá se to logické, kořeny stromů by totiž mohly inženýrské sítě poškodit. Jenže je tu jeden zásadní paradox. Zatímco inženýrské sítě jsou před novými stromy chráněny, stromy před inženýrskými sítěmi chráněny nejsou. Kabely je tak možné zakopat i tam, kde už stávající strom roste. Jenže pokud by se stalo, že strom uschne, není už možné na jeho místo vysadit strom nový – je tam už totiž onen kabel a ochranné pásmo, které další výsadbu znemožňuje.

Trochu Kocourkov, že? Z toho pohledu je dobře, že Praha 6 usiluje o nová pravidla pro povolování optických sítí, zvlášť v situaci, kdy se mnoho různých poskytovatelů snaží umístit do omezeného prostoru komunikací právě svoje vedení. Nesmí se ovšem stát, že budeme na tato nová pravidla čekat moc dlouho, a to obzvlášť dnes, kdy je spolehlivé připojení z důvodu homeoffice i distanční výuky nutnější, než kdy dříve. Občané městské části se nesmí stát rukojmími situace, kdy se samospráva neumí dohodnout s poskytovateli internetu a nakonec ani mezi sebou.

Petr Palacký (Píša), zastupitel za Stranu zelených

Vaše 6, říjen 2020

Další články z rubriky

Zelení v Praze 6 jdou do voleb s hnutím STAN

Lídrem ze Zelené bude předseda Kontrolního výboru ZMČ Prahy 6, historik Petr Palacký, který obsadí třetí místo společné kandidátky. Lídrem kandidátky bude pražský poslanec hnutí STAN a současný místostarosta pro správu majetku, hospodářskou politiku, kulturu, sport a volný čas Jan Lacina. Společným kandidátem na starostu pak bude současný předseda Kulturní komise Prahy 6, manažer v kultuře a vysokoškolský pedagog Petr Prokop, který na společné kandidátce zaujme druhou pozici.

Zajímá mě více »
Vokovice

V okolí Džbánu se v současnosti stavět nebude. Zbývá vyřešit budoucnost a minulost.

V součtu téměř deset hodin se věnovali ve čtvrtek 24. 2. 2022 osudu okolí vodní nádrže Džbán, kde firma Molepo hodlá stavět bytové domy. I díky tlaku petice Nechte Šárku dýchat iniciované Zelenými byl zamítnut návrh na pořízení změny územního plánu v lokalitě mezi vodní nádrží a Evropskou třídou. Nadále ovšem zbývá vyřešit budoucnost celého areálu a prověřit rovněž jeho problematickou minulost.

Zajímá mě více »

Nápad pro Šestku – nejasný osud úspěšného participačního projektu

Veřejností oblíbený projekt participativního rozpočtování Nápad pro Šestku, ve kterém vy sami rozhodujete, kam investovat každý rok 5 milionů korun, po čtyřech úspěšných ročnících letos pokračovat nebude. V roce 2022 má být nahrazen hlasováním v rámci škol, kde si budou žáci vylepšovat školní budovy a pozemky. Komunitní rozvoj škol vítáme, Nápad pro Šestku kvůli tomu ale končit nemusí!

Zajímá mě více »