Blokuje radnice pokrytí šestky rychlým internetem tím, že nechce vydávat kladná stanoviska k žádostem o nové uložení telekomunikačních optických sítí?

Trochu Kocourkov

Také byste byli rádi, aby bylo v ulicích Prahy 6 víc stromů? Jenže je zde jeden zásadní problém – inženýrské sítě. Vodovody, plynovod, elektrické a telekomunikační kabely – všechny jsou chráněny ochrannými pásmy, ve kterých nesmějí být zasazovány nové stromy. Zdá se to logické, kořeny stromů by totiž mohly inženýrské sítě poškodit. Jenže je tu jeden zásadní paradox. Zatímco inženýrské sítě jsou před novými stromy chráněny, stromy před inženýrskými sítěmi chráněny nejsou. Kabely je tak možné zakopat i tam, kde už stávající strom roste. Jenže pokud by se stalo, že strom uschne, není už možné na jeho místo vysadit strom nový – je tam už totiž onen kabel a ochranné pásmo, které další výsadbu znemožňuje.

Trochu Kocourkov, že? Z toho pohledu je dobře, že Praha 6 usiluje o nová pravidla pro povolování optických sítí, zvlášť v situaci, kdy se mnoho různých poskytovatelů snaží umístit do omezeného prostoru komunikací právě svoje vedení. Nesmí se ovšem stát, že budeme na tato nová pravidla čekat moc dlouho, a to obzvlášť dnes, kdy je spolehlivé připojení z důvodu homeoffice i distanční výuky nutnější, než kdy dříve. Občané městské části se nesmí stát rukojmími situace, kdy se samospráva neumí dohodnout s poskytovateli internetu a nakonec ani mezi sebou.

Petr Píša, zastupitel za Stranu zelených

Vaše 6, říjen 2020

Další články z rubriky

Kauza Džbán – koupili si koupaliště, ale chodili se jim tam koupat lidi

Vlastník areálu Džbánu, společnost Molepo, ve středu 12. ledna oznámila, že areál koupaliště pro rok 2022 zavírá. Důvodem má být havarijní stav budov v jeho areálu a nerentabilita nutných investic. “Naším cílem je nejen komplexní revitalizace a rekonstrukce okolí nádrže Džbán, ale také bytová výstavba na pozemcích na Evropské třídě a podél budovy Cube,” uvedla společnost s tím, že městská část Praha 6 dlouhodobě blokuje změnu územního plánu, která by společnosti umožnila zástavbu pozemků.

Zajímá mě více »