Stanovisko klubu zastupitelů Strany zelených k vypovězení koaliční smlouvy

Zastupitelé Strany zelených na Praze 6 obdrželi v pátek 23. 10. od TOP 09, ANO, STAN a KDU-ČSL výpověď koaliční smlouvy.

Důvodem výpovědi je, že Strana zelených stojí mimo ideový a programový rámec současné koalice. Koaliční partneři jsou nespokojeni s postupem v oblasti úklidu, zeleně a dopravy.

K tomuto Zelení vydávají následující stanovisko
Zelení považují dosavadní koaliční projekt na Praze 6 za úspěšný. Odlišné názory na dílčí záležitosti patří ke koaličnímu vládnutí. V opačném případě by totiž všichni členové rady byli členy jedné strany. Všechna zásadní rozhodnutí v oblasti dopravy, úklid a péče o zeleň prošla hlasováním v radě a koaliční partneři až doposud s návrhy zelených souhlasili.

Nejdůležitější úspěchy v oblasti zeleně:

  • vznik grantového programu na regeneraci vnitrobloků s rozpočtem 4 miliony korun
  • zapojení veřejnosti do rozhodování o úpravách parků
  • ochrana obyvatel a domácích zvířat před účinkem toxických látek zrušením plošného postřiku chodníků jedovatými herbicidy

Nejdůležitější úspěchy v oblasti dopravy:

  • zachování rozsahu MHD po zprovoznění nových stanic metra A – http://www.praha6.cz/aktuality/praha-6-prosadila-zachovani-tri-tramvaji-i-spoje-na-brevnove-2015-02-20.html
  • prosazení úprav v projektu prodloužení tramvaje na Dědinu podle připomínek místních občanů
  • aktivní zapojení Prahy 6 do příprav modernizace trati Praha – Kladno s odbočkou na letiště
  • instalace nových přechodů pro chodce a dalších zklidňujících opatření pro větší bezpečnost chodců
  • zahájení prací na koncepčními materiálu pro rozvoj pěší a cyklistické dopravy – generelu bezmotorové dopravy

„Všechny naše materiály doposud předložené radě byly schváleny. Výpovědi nepředcházelo žádné dohadovací řízení ani jednání o výhradách vůči zeleným. Tento nečekaný krok koaličních partnerů si vysvětlujeme tak, že se chystají učinit rozhodnutí v oblasti hospodaření s majetkem, u kterých by zelení byli na obtíž,“ řekla Petra Kolínská, místostarostka Prahy 6.

Praha 6 je nejzelenější částí hlavního města a účast zelených ve vedení městské části byla garancí toho, že tomu tak bude i nadále. Zelení jsou třetí nejsilnější klub na radnici, v posledních volbách jsme posílili o  polovinu mandátů. I proto nepovažujeme postup koaličních stran za rozumný.

V Praze dne 24. 10. 2015

Kontakt
Petra Kolínská: tel.: 776 55 20 22,

Další odkazy:

Další články z rubriky

Koaliční smlouva podepsána. Starostou bude Jakub Stárek, Petr Palacký bude radním pro životní prostředí a klima

Koaliční smlouvu pro následující volební období v Praze 6 uzavřely tři politické kluby. Jedná se o koalici ODS a KDU-ČSL, dále STAN s podporou Zelených a klub PRAHA 6 SOBĚ. Podpisem smlouvy tak byla završena řada jednání, v nichž našly tyto tři kluby shodu jak na tématech pro příští čtyři roky, tak i na personálním rozložení sil v koalici.

Zajímá mě více »
Katastrální mapa
Dejvice

Zelení: Na Hradčanskou patří nová budova Národní knihovny

Zastupitelé Prahy 6 za Stranu zelených prosazují, aby byl pozemek v blízkosti dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská rezervován pro novou budovu Národní knihovny. Prázdná parcela doslova na dohled od Pražského hradu je určena k zástavbě v návaznosti na budoucí zahloubení stávající železnice. Na hlavním městě se v současné době připravuje změna územního plánu, která má rozhodnout o budoucím využití této lokality.

Zajímá mě více »

Dvanáctipatrové věžáky na Hradčanskou nepatří, říkají Zelení. Pražský hrad jako dominanta stačí.

Vznik bloků husté zástavby včetně dvou dvanáctipatrových věžáků v oblasti Hradčanské navrhuje podkladová studie pro změnu územního plánu, kterou bude 12. května 2020 projednávat magistrátní Výbor pro územní rozvoj. Předpokládá se, že nová výstavba přivede do lokality mezi třídou Milady Horákové a stávajícím nádražím Praha-Dejvice na osm tisíc zaměstnanců v kancelářích.

Zajímá mě více »