Zelení ven, hazard zpátky. TOP 09 navrhuje vrátit herny na Prahu 6

TOP 09 využila vypovězení koaliční smlouvy k prvnímu obratu v programových prioritách. Navrhuje opustit nulovou toleranci k hazardu a otevřít v Praze 6 čtyři nová kasína. Radní za Stranu zelených tento návrh nepodpoří.

Nulovou toleranci k hazardu schválilo vedení radnice Prahy 6 již v roce 2009. Také koalice vzniklá po volbách v roce 2014 se v koaliční smlouvě k nulové toleranci přihlásila. Koaliční smlouva však byla vypovězena 23. 10. 2015.

Omezování hazardu přináší městské části prokazatelné výhody. Podle statistik klesá kriminalita a herny nahradily provozovny, které nabízejí veřejně prospěšné služby.

Lidé se cítí zejména v noci v ulicích bez heren bezpečněji. Také nabídka služeb se zlepšila, když herny nahradily obchody a restaurace. Zákaz hazardu patří mezi dobrá rozhodnutí minulé radnice a nevidím rozumný důvod, proč od něj ustupovat,“ uvedla místostarostka Petra Kolínská, která odpovídá mj. za bezpečnost v Praze 6.

Zásadně nesouhlasíme s návrhem na otevření nových provozoven hazardních her. Například v hotelu Internacionál by kasíno mělo vzniknout na místě současného fitness centra. Přínos pro život obce v tom nevidíme. Argument uvedený v důvodové zprávě, že otevření heren v hotelích sníží počet nelegálních heren, je zcela nesmyslný. Černé herny úspěšně řeší policie. Jejich klientela se jen těžko přesune do hotelů.

Návrh na změnu celopražské vyhlášky o stanovení míst, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry, má rada městské části projednat ve středu 4. 11. 2015 Návrh předpokládá, že loterie a jiné podobné hry by byly provozovány v nově zřízených kasinech v rámci mezinárodního letiště na adrese Aviatická 1092/8 a hotelech Diplomat Hotel Prague, Evropská 370/15, Hotel International Praha, Koulova 1501/15 a Orea Hotel Pyramida, Bělohorská 125/24 .

Hazardní hry v Praze 6 v číslech

V dubnu 2010 bylo na území městské části 72 provozoven hazardních her. Na konci září 2015 jich bylo již jen 8. Většina z nich ukončí činnost na konci roku 2017, tři herny mají povolení do poloviny roku 2019. Příjem do obecní pokladny v roce 2009 byl 21 milionů, v roce 2015 byl příjem za prvních 9 měsíců přes 8 milionů.

Další články z rubriky

Koaliční smlouva podepsána. Starostou bude Jakub Stárek, Petr Palacký bude radním pro životní prostředí a klima

Koaliční smlouvu pro následující volební období v Praze 6 uzavřely tři politické kluby. Jedná se o koalici ODS a KDU-ČSL, dále STAN s podporou Zelených a klub PRAHA 6 SOBĚ. Podpisem smlouvy tak byla završena řada jednání, v nichž našly tyto tři kluby shodu jak na tématech pro příští čtyři roky, tak i na personálním rozložení sil v koalici.

Zajímá mě více »
Katastrální mapa
Dejvice

Zelení: Na Hradčanskou patří nová budova Národní knihovny

Zastupitelé Prahy 6 za Stranu zelených prosazují, aby byl pozemek v blízkosti dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská rezervován pro novou budovu Národní knihovny. Prázdná parcela doslova na dohled od Pražského hradu je určena k zástavbě v návaznosti na budoucí zahloubení stávající železnice. Na hlavním městě se v současné době připravuje změna územního plánu, která má rozhodnout o budoucím využití této lokality.

Zajímá mě více »

Dvanáctipatrové věžáky na Hradčanskou nepatří, říkají Zelení. Pražský hrad jako dominanta stačí.

Vznik bloků husté zástavby včetně dvou dvanáctipatrových věžáků v oblasti Hradčanské navrhuje podkladová studie pro změnu územního plánu, kterou bude 12. května 2020 projednávat magistrátní Výbor pro územní rozvoj. Předpokládá se, že nová výstavba přivede do lokality mezi třídou Milady Horákové a stávajícím nádražím Praha-Dejvice na osm tisíc zaměstnanců v kancelářích.

Zajímá mě více »