Poliklinika Marjánka – vedení radnice nechce vědět, komu posílá velkorysé odstupné

Vyplacení odstupného současnému nájemci polikliniky Marjánka ve výši 40 milionů Kč nepodporujeme.

Nájemce polikliniky je povinen do listopadu 2017 (tj. 5 let od vydání stavebního povolení) proinvestovat přes 60 milionů v souladu se schváleným plánem investic. To s ohledem na rozsah investice již není časově zvládnutelné.

Je tak vysoká pravděpodobnost, že objekt by byl vrácen za rok a půl městské části bez nutnosti platit odstupné nad rámec účelně vynaložených investic do rekonstrukce objektu.

Harmonogram realizace, který předpokládá otevření nové LDN v lednu 2019, je přitom zcela nereálný – např. nerespektuje minimální lhůty podle zákona o veřejných zakázkách. Vysoutěžit dodavatele stavebních prací za 70 milionů není možné ve lhůtě 3 měsíců, pokud nemá být porušen zákon o veřejných zakázkách.

Čas nás netlačí, současná LDN je v provozuschopném stavu. Čelí však jinému tlaku – tlaku majitele sousedních pozemků, kteří v lokalitě chystají výstavbu luxusních bytů a objekt LDN jim plány kříží.

Nájemcem polikliniky je společnost s anonymními vlastníky, kteří mají sídlo na Kypru. Navíc neplní zákonné povinnosti a nezveřejňuje zprávy o hospodaření.

Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen si ji prožít znovu. Současné vypořádání se s nájemcem Marjánky nápadně připomíná nepovedený obchod z roku 2009. Tedy z doby, kdy strany zastoupené v radě neexistovaly.

V roce 2009 finišovala transakce, z které se nakonec vyklubala zmařená investice ve výši skoro 100 milionů. Radnice tehdy prostřednictvím společnosti SNEO investovala 75 milionů do odkupu společnosti FIMOS. Důvod – rychle uvolnit areál Dračky pro výstavbu bytových domů s cílem vydělat obci peníze. Ze stavebního projektu nebylo nic.

Také tehdy byla společnost FIMOS s anonymními vlastníky. Později se podařilo prokázat, že většinovým majitelem byla bývalá manželka hejtmana za ODS Petra Bendla.

Související odkazy:

Další články z rubriky

Břevnov

Poliklinika Pod Marjánkou – fakta o kauze nepodařené rekonstrukce

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář podal ve středu 18. dubna trestní oznámení na svou vlastní osobu. Tímto krokem ze sebe chce smýt obvinění za zpronevěru 39,8 milionů korun, které byly vyplaceny při vypovězení smlouvy původnímu nájemci. Ať už posuzování trestních orgánů dopadne jakkoli, jeho politická zodpovědnost je v tomto případě jednoznačná. Připomeňme si základní fakta:

Zajímá mě více »