quarta

Praha 6 prodává areál pro výstavbu bytových domů Dračky skupině Penta. Stanovisko Zelených k transakci

Výběrové řízení na prodej areálu pro výstavbu 150 bytů vyhrála společnost NOPOCZ01,s.r.o., z investiční skupiny Penta. Za území na rozhraní Veleslavína a Střešovic má zaplatit 436,5 milionů Kč. Prodej ještě musí schválit Rada městské části Praha 6 a zastupitelstvo.

Prodávaný areál je výjimečný tím, že jeho část má platné stavební povolení, s trochou nadsázky tedy můžeme říci, že hned zítra na něm mohou začít pracovat stavební stroje. Jedná se přitom o poslední velký stavební pozemek ve vlastnictví městské části Prahy 6, respektive její dceřiné firmy, společnosti SNEO, a.s.

 

“Prodej byl zdůvodňován tím, že městská část Praha 6 ani její dceřiná firma SNEO nemají pro výstavbu ve vlastní režii dostatečné finanční prostředky. Marně jsme upozorňovali, že hlavní město Praha přitom disponuje třemi miliardami korun určenými právě na bytovou výstavbu a naopak shání vhodné pozemky. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) na prosincovém zastupitelstvu na naše námitky odpověděl, že není od toho, aby chodil na magistrát škemrat o peníze,” uvádí Petr Palacký (Píša), opoziční zastupitel Prahy 6 za Zelené a kandidát na starostu. Zastupitelé přitom tehdy o prodeji rozhodovali na základě neúplných podkladů – všechny klíčové informace totiž pro ně byly začerněny.

Firmy skupiny Penta, která areál ve výběrovém řízení získala, přitom mají se současnou vládnoucí koalicí v Praze 6 (TOP 09, ANO, STAN, KDU-ČSL) nadstandardní vztahy. Společnost Vítězné náměstí, s.r.o (vlastněná společnostmi Penta a Kaprain), získala od šesté městské části bez výběrového řízení v nedávné domě lukrativní pozemek při Vítězném náměstí, známý kvůli kauze tzv. Ledního medvěda. Bez výběrového řízení schválila Rada městské části rovněž odprodej pozemku sousedícího s areálem bubenečské nemocnice, a to společnosti Nebeský klid, a. s., majetkově propojené rovněž s Pentou.

Srovnání prodeje areálu Na Dračkách a jiných transakcí přitom ukazuje značné rozdíly v cenách tam, kde nedošlo k výběrovému řízení. Zatímco v případě střešovických Draček činily náklady investora na jeden metr čtvereční podlahové plochy budoucí výstavby 32 630 Kč, byla cena Vítězného náměstí méně než poloviční, pouhých 13 643 Kč. (1)“Ukazuje se zde, jak je nevýhodné, když městská část prodává pozemky za cenu znaleckého posudku, aniž by zorganizovala řádnou soutěž,” uvádí k tomu Pavel Weber, místopředseda Komise pro otevřenou radnici Prahy 6 (Strana zelených). V případě prodeje pozemků na Vítězném náměstí přitom mělo zastupiteltsvo k dispozici tři znalecké posudky s rozdílnými cenami, zvolili ovšem ten nejlevnější, tedy pro městskou část nejméně výhodmý.

Zeleným se také nelíbí, že s penězi, které investor za pozemky Na Dračkách zaplatí, nebude moci Praha 6 bezprostředně disponovat. “Zisk z prodeje zůstane alokován v dceřiné firmě SNEO, kde bude použit v první řadě na kontroverzní výstavbu krytého bazénu Petynka s plánovanou umělou surfovou vlnou,” vysvětluje opoziční zastupitelka Pavla Ducháčková Chotková, expertka na prorodinnou politiku a dvojka na kandidátce za Zelené. “Jako vhodnější bychom přitom viděli, aby se z těchto prostředků financovaly potřebné dostavby škol a školek anebo obecní bydlení. Nájmy v Praze 6 jsou u stropu a mladí lidé nemají kde bydlet. Místo, aby Praha 6 stavěla obecní byty (a nabízela je jako profesní či startovací), vyprodává ve velkém zbylé byty i pozemky vhodné k jejich výstavbě. Podle našich právníků navíc celý proces, kterým se Praha 6 vzdala svého podílu na akciích odštěpované společnosti, nesl právní vady a bude moci být v budoucnu napaden” dodává k tomu Petr Palacký (Píša).

Kontakty:

Petr Palacký (Píša), 603 114 577, petr.pisa@zeleni.cz


  1. Výpočet nákladů na metr podlahové plochy je běžným způsobem počítání nákladů u stavebních projektů. Cenový rozdíl je patrný i v případě výpočtu nákladů za metr čtvereční pozemku. Zde vychází cena pozemku v lukrativním území Bubenče (27 522 Kč/m2) o více než třetinu nižší než cena za pozemek v méně atraktivní lokalitě Střešovic a Veleslavína (37 684 Kč/m2). Hodnota pozemku pro investora se odvíjí od toho, za kolik jsem schopen prodat nebo pronajmout každý metr výstavby. Tedy čím větší objem výstavby pozemek umožňuje, tím vyšší zisk pro investora.Pozemky při Vítězném náměstí (Lední medvěd) z pohledu stanovení ceny nijak znehodnocené nebyly. Odborné posudky k nacenění měly přímo napsáno v zadání, že pozemky zatížené sporem, který vyvolal kupující, mu nelze prodávat jako znehodnocené. Pronajaté byly kupujícímu a tato skutečnost dle smluv prodejem zanikla.Prodej Draček jasně ukázal, že prodej pozemků na Vítězném náměstí Pentě nebyl za 2/3 či 1/2 cenu (jak tvrdily konkurenční posudky posudku EY, se kterými jsme zastupitele řádně seznámili), ale mnohem podhodnocenější. Nicméně stále zůstává otázka, proč radnice prodala pozemky Pentě za nejnižší cenu ze tří možných posudků (v rozptylu 120/150/200 milionů).Pozemky identické nejsou a nebyly ani ve stejné fázi projektové přípravy. Argumenty pro cenu jsou ale mířící obrácenými směry u všech tří pozemků (Dračky, Vítězné náměstí, Bubeneč). Co mají pozemky společného je stejný kupec (Penta) a stejná doba prodeje (začátek roku 2018), co je odlišuje je poloha (Dračky – brownfield u železnice na rozhraní Vokovic a Střešovic vs. Vítězné náměstí – hlavní náměstí a symbol Dejvic vs. dolní Bubeneč – klidná a velmi drahá rezidenční čtvrť s viladomy), stav projektové přípravy (Dračky – územní a stavební povolení na polovinu pozemku, Vítězné náměstí a Bubeneč – pouze pozemek) a způsob prodeje (Dračky – výběrové řízení na nejvyšší cenu, Vítězné náměstí a Bubeneč prodej přímo Pentě bez soutěže). Způsob prodeje hraje podle nás zásadní roli.To že Dračky měly územní a stavební povolení na polovinu pozemku nevysvětluje zásadnáí rozdíl v ceně. Náklady na projektové práce Draček do fáze zisku stavebního povolení dle honorářového řádu stavebních standardů jsou zhruba 25 milionů. U takto velké zakázky by byla cena proti honorářovému řadu o 1/2 nižší. I s přípravou soutěže tak lze hovořit max. o 30 milionech v nákladech. Když cenu za metr Draček očistíte o 8-10% a máte výsledek. Rozdíl zůstává dramatický (32 630 Kč/m2 očištěné o 10% je 29 367 Kč/m2 u Draček vs. 13 643 Kč/m2 u Vítězného náměstí).

Podmínky veřejné soutěže o nejlepší nabídku s názvem „Převod majetkové účasti ve společnosti Areál Dračky, s.r.o.“ / Tender specifications of a public competition for the best offer – Transfer of equity participation in the company Areál Dračky, s.r.o.

SNEO, a.s. Nad Alejí 1876/2 162 00 Praha 6

IČ: 27114112, DIČ: CZ27114112

https://www.sneo.cz/aktuality/426-podminky-verejne-souteze-o-nejlepsi-nabidku-s-nazvem-prevod-majetkove-ucasti-ve-spolecnosti-areal-dracky-s-r-o

Přílohy:
Název souboru Velikost Vloženo
Návrh zadávacích podmínek veřejné soutěže 564 kB 19. 03. 2018 18:03:22
Tender specifications of a public competition for the best offer 563 kB 19. 03. 2018 18:03:13
Pravidla Data Room Areal Dracky 144 kB 19. 03. 2018 18:03:54
NDA Areál Dračky 143 kB 19. 03. 2018 18:03:51
NDA Areál Dračky Příloha 1 Prohlášení o zničení informací 121 kB 19. 03. 2018 18:03:15
Podmínky předkvalifikace 1605 kB 19. 03. 2018 18:03:18
SNEO SMLOUVA SOUTĚŽNÍ JISTOTA 115 kB 19. 03. 2018 18:03:12
Studie Qarta 4629 kB 21. 03. 2018 08:03:08

Další články z rubriky

Koaliční smlouva podepsána. Starostou bude Jakub Stárek, Petr Palacký bude radním pro životní prostředí a klima

Koaliční smlouvu pro následující volební období v Praze 6 uzavřely tři politické kluby. Jedná se o koalici ODS a KDU-ČSL, dále STAN s podporou Zelených a klub PRAHA 6 SOBĚ. Podpisem smlouvy tak byla završena řada jednání, v nichž našly tyto tři kluby shodu jak na tématech pro příští čtyři roky, tak i na personálním rozložení sil v koalici.

Zajímá mě více »
Katastrální mapa
Dejvice

Zelení: Na Hradčanskou patří nová budova Národní knihovny

Zastupitelé Prahy 6 za Stranu zelených prosazují, aby byl pozemek v blízkosti dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská rezervován pro novou budovu Národní knihovny. Prázdná parcela doslova na dohled od Pražského hradu je určena k zástavbě v návaznosti na budoucí zahloubení stávající železnice. Na hlavním městě se v současné době připravuje změna územního plánu, která má rozhodnout o budoucím využití této lokality.

Zajímá mě více »