o_zazit_mesto

Radnice Prahy 6 proti sousedské slavnosti

Tuto sobotu 22. 9. 2012 proběhnou na mnoha místech Prahy sousedské slavnosti pod hlavičkou hesla "Zažít město jinak". Slavnost, která se koná v Dejvicích, však odmítli podpořit radní a Praha 6 tak jako jediná městská část v Praze požaduje po organizátorech komerční poplatek za zábor veřejného prostranství.

Dejvická pouliční slavnost je součástí 2. ročníku multižánrového festivalu Živé město pořádaného místními nadšenci. Zatímco v loňském roce radnice Prahy 6 konání festivalu finančně podpořila, letos nejen že nepodpořila celý festival, ale ani neodpustila organizátorům pouliční slavnosti komerční poplatek za zábor veřejného prostranství. Postoj radnice je o to absurdnější, že v minulém týdnu radní protlačili zastupitelstvem podporu pro téměř nenavštěvovanou galerii v Pelléově vile ve výši 1,5 mil. korun.

„Požadovat komerční poplatek ve výši několika desítek tisíc od lidí, kteří ve svém volném čase organizují ve veřejném prostoru nevýdělečnou akci pro ostatní občany, je cynické,“ komentuje postup radnice zastupitel MČ Praha 6 Petr Hrdina. „Oslovili jsme radní s prosbou, aby své rozhodnutí změnili a občanskou aktivitu podpořili. S výjimkou starostky představitelé ODS a ČSSD ani nereagovali. Paní starostka odpověděla, že sice akci podporuje, ale ostatní členové Rady nikoliv,“ dodává Petr Hrdina.

Akce „Zažít město jinak“ probíhají v Praze pod záštitou radní hlavního města Prahy Aleksandry Udženije.

Více informací na www.zive-mesto.cz.

Další články z rubriky

Investice za oponou

Pěknou řádku investic můžeme vyčíst ze schváleného rozpočtu a rozpočtového výhledu městské části. Jeden z největších připravovaných projektů tam ale kupodivu nenajdeme.

Zajímá mě více »

Petr Hrdina: Vystoupení k rozpočtu MČ na rok 2013 a k rozpočtovému výhledu

Celý průběh přípravy rozpočtu na rok 2013 působí dojmem, že se o něm Rada se zastupiteli nechce bavit: k projednávání návrhu rozpočtu nevznikla slibovaná pracovní skupina; návrh rozpočtu neprojednaly všechny příslušné komise a v některých komisích, kde byl rozpočet projednáván, byl projednáván v takové časové tísni, že členové komise neměli čas se s materiálem seznámit (například jej dostali až ráno před jednáním komise); finanční výbor dostal k projednávání rozpočet až poté, kdy byl zveřejněn na úřední desce.

Zajímá mě více »

Radnice Prahy 6 chtěla a pak zase nechtěla průhledně vybrat externí právníky. Soutěž nedokončila, k reparátu se nemá

Měl to být křišťálově čistý výběr externích právníků na velkou zakázku. K takovému kroku se radnice rozhoupávají výjimečně. Většinou se drží zajeté praxe, kdy dlouhodobě spolupracují se spřátelenými advokátními kancelářemi. O jejich volbě kdysi rozhodly osobní známosti, nikoli transparentní tendr (Euro 30/2011). Šestá městská část se pokusila o změnu. Pod vedením starostky Marie Kousalíkové (ODS), která nahradila Tomáše Chalupu (ODS) po jeho odchodu na ministerstvo životního prostředí, vypsala radnice letos v únoru soutěž na poskytovatele právních služeb. První pokus se nezdařil. Úřad slibuje opakování, moc s ním ale nepospíchá. Třeba si dává čas na to, aby se poučil ze zpackaného tendru, který měl uvést zakázky na právní služby do souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Radnice tedy nadále využívá služeb právníků najatých v minulosti.

Zajímá mě více »