Radnice podporuje spekulace s pronájmy a prodeji bytů

Sporné privatizace obecních bytů v Praze 6 jsou stále alarmující realitou. Strana zelených nejnověji odhalila několik případů, kdy radnice volné byty v domech určených k privatizaci neprodává za nejvyšší nabídnutou cenu, ale pronajímá je těm, kteří nabídnou nejvyšší nájemné. V čem je problém? Výherci soutěže o nájemné, tedy novému nájemci, totiž radnice byt následně může prodat se všemi výhodami zahrnující zejména výrazné slevy až ve výši 40 % dané kupní ceny. Vedení Prahy 6 tak jednoduchým trikem umožňuje dostat se k bytům v lukrativních lokalitách za zlomek jejich skutečné tržní ceny.

„Na vině je rada Prahy 6, která neumí a zřejmě ani nechce stanovit jasná pravidla privatizace stanovující, komu a za jakých podmínek je možné byty v privatizaci prodat. Pak stačí využít jednoduchý trik, kdy si účastník výběrového řízení na nejvyšší nájemné spočítá, že když radnici nabídne vyšší nájemné než ostatní soutěžící, snadno se dostane do pozice nájemníka, kterému při následném prodeji bytu v privatizaci radnice bez okolků přiklepne veškeré možné slevy a na původně obecním majetku dokáže značně vydělávat,“ řekl Jan Sládek, zastupitel strany zelených v Praze 6.

„Ačkoli radnice tvrdí, že prodej nemovitého majetku v této době neplánuje, ponechává stále v platnosti privatizační pravidla z roku 2012, podle kterých je možné rozprodat nájemníkům se slevou více než 500 bytů, a to i těm osobám, které nájem získaly teprve nedávno na základě výběrového řízení,“ uvedl Petr Palacký (Píša), člen komise pro bytovou politiku. Že jsou pravidla privatizace děravá, současná radnice dobře ví. Kontrolní výbor již musel řešit situaci, kdy byl byt na Vítězném náměstí privatizován v rozporu s podmínkami Podle místostarosty Prahy 6 Jaromíra Vaculíka (TOP 09) sice nejsou podmínky privatizace nijak vymahatelné, avšak radnice neučinila nic pro změnu podmínek.

„Na sporné privatizace a přidělování bytů upozorňujeme v řadě případů. Osobně jsem tak činil i jako předseda komise pro bytovou politiku. Odstoupil jsem z jejího vedení právě proto, že upozornění této komise byla opomíjena a několikrát byly byty přiděleny za jejími zády,“ uvedl k situaci zelený zastupitel Jan Sládek.

Strana zelených před několika týdny na tuto možnost spekulace s byty upozornila přímo starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře. Na poslední chvíli byly poté z jednání Rady města staženy pronájmy bytů, které mohou jít obratem do prodeje. Sporné pronájmy však mají být radním Romanem Mejstříkem (ANO)  zařazeny opět na jednání Rady 1.6. 2016.

„Prodej volných bytů za nejvyšší nabídnutou cenu bez jakýchkoliv slev nebo pronájem bytů bez možnosti si byt následně koupit jsou dvě férové cesty. Je zvláštní, že radní to tak nevidí,“ komentovala situaci Pavla Ducháčková, členka komise pro majetek.

Další články z rubriky

Koaliční smlouva podepsána. Starostou bude Jakub Stárek, Petr Palacký bude radním pro životní prostředí a klima

Koaliční smlouvu pro následující volební období v Praze 6 uzavřely tři politické kluby. Jedná se o koalici ODS a KDU-ČSL, dále STAN s podporou Zelených a klub PRAHA 6 SOBĚ. Podpisem smlouvy tak byla završena řada jednání, v nichž našly tyto tři kluby shodu jak na tématech pro příští čtyři roky, tak i na personálním rozložení sil v koalici.

Zajímá mě více »