Kvalita jídla ve školách a školkách na Praze 6 pohledem Zelených

K tématu kvality stravování dětí ve školách a školkách v říjnové Šestce se vyjádřila Pavla Ducháčková Chotková, členka Výboru pro výchovu a vzdělávání a Strany zelených.

,,Velký dík všem kuchařům a kuchařkám, kteří chystají našim dětem chutné obědy. Problémem v případě školních obědů totiž není jen co, ale i kdo. Práce ve školní kuchyni je náročná, přitom finanční ohodnocení kuchařů nestačí v Praze ani na základní živobytí. Pokud chceme, aby naše děti měly kvalitní obědy, pak je třeba pomoci kuchařům získat přístup ke služebním bytům a trvat na zvyšování jejich platů. V současnosti totiž jídelny často vaří v podstavech. Dokud tedy nezlepšíme personální situaci, jen těžko můžeme zlepšovat kvalitu surovin. Zelení by byli rádi, aby se zredukovaly hluboce mražené potraviny. Návrat k primárním surovinám by se měl stát normou, stejně jako vaření pro děti s různými formami potravinové intolerance. To se často již děje. Pokud tomu tak ale není, je třeba pátrat a hledat příčiny. Další limitou je vlastní vývařovna dané školy či školky. Ekonomicky to smysl často nedává, pokud si ale dosadíme do rovnice: zdravá + chutná strava = zdravé děti, pak je to jedna z nejlepších investic. Dítě, které odchází ze školy nejen spokojené, ale i dobře najezené, má šanci prožít prima zbytek dne.“

Noviny Šestka 10/2021

Další články z rubriky

Základní školy praskají ve švech

Letošní zápisy opět ukázaly, že školy na Praze 6 jsou na hranici svých kapacitních možností. Spádové děti se snad v příslušných školách podaří umístit, ovšem většinou za cenu nejvyššího možného povoleného počtu dětí ve třídě (28). Prognózy ukazují, že minimálně další dekádu budou školy Prahy 6 čelit stejnému náporu.

Zajímá mě více »

Zelení společně s veřejností prosadili znovuobnovení prázdninového provozu školek

Na základě ročního úsilí Zelených a veřejnosti bude o letošních prázdninách částečně (na dobu tří týdnů) znovuobnoven prázdninový provoz školek. Držíme se teze, že pro mladé rodiny není třeba vytvářet speciální sociální programy, ale je třeba, aby fungovalo to, co většina z nás považuje za samozřejmost. Pro mnoho z Vás, stejně jako pro Zelené, je to provoz školek i o prázdninách.

Zajímá mě více »