Dostatek škol i dostupné bydlení pro učitele

Co musí Praha 6 udělat pro vysoký standard školství? Tuto otázku pro květnovou Šestku zodpověděla Pavla Ducháčková Chotková, členka Strany zelených a Výboru pro výchovu a vzdělávání Prahy 6.

,,Šestkovému školství stále chybí místa v MŠ i ZŠ. Nejrychlejším řešením je v rámci navýšení kapacit školy nastavovat, dostavovat a „přifukovat“. V současné době je třeba říci, že tyto „nafukovací“ kapacity by primárně měly zvýšit komfort pro současné žáky a učitele. Bohužel tomu tak není a vždy to povede k navyšování rejstříkové kapacity. Čím větší škola, tím těžší je nastolit sousedskou atmosféru. Čím větší škola, tím více tabulek místo osobního setkání atd. Covid však odhalil i další limity. Platy ve školství jsou v ČR stejné. Praha je však násobně dražší. Pořízení vlastního bydlení je dvakrát dražší než před pěti lety. Studenti VŠ, se kterými jsem mluvila, říkají, že po tomto roce plánují pedagogickou kariéru spíše začít mimo Prahu. Dává to smysl. Praha 6 musí plánovat vstřícné školství, kde nebudou školy narvány do posledního místa. Vytvořit koncepci dostupného bydlení nejen pro školské zaměstnance a developerům nedávat zelenou na všechny projekty, které nejsou dostatečně vykryty kvalitní občanskou vybaveností.“

Noviny Šestka 5/2021, Politická diskuze

Další články z rubriky

Základní školy praskají ve švech

Letošní zápisy opět ukázaly, že školy na Praze 6 jsou na hranici svých kapacitních možností. Spádové děti se snad v příslušných školách podaří umístit, ovšem většinou za cenu nejvyššího možného povoleného počtu dětí ve třídě (28). Prognózy ukazují, že minimálně další dekádu budou školy Prahy 6 čelit stejnému náporu.

Zajímá mě více »

Zelení společně s veřejností prosadili znovuobnovení prázdninového provozu školek

Na základě ročního úsilí Zelených a veřejnosti bude o letošních prázdninách částečně (na dobu tří týdnů) znovuobnoven prázdninový provoz školek. Držíme se teze, že pro mladé rodiny není třeba vytvářet speciální sociální programy, ale je třeba, aby fungovalo to, co většina z nás považuje za samozřejmost. Pro mnoho z Vás, stejně jako pro Zelené, je to provoz školek i o prázdninách.

Zajímá mě více »