Sportovní centrum „Markéta“ na Vypichu – příležitosti a nebezpečí

Na pozemcích Ministerstva vnitra v blízkosti plochodrážního stadiónu Markéta na Vypichu plánuje Olymp centrum sportu Ministerstva vnitra (bývalý odbor sportu MV) vybudování velkého sportoviště v hodnotě cca 1 mld. Kč. Záměrem je i 50metrový bazén, ledová plocha, nadzemní biatlonový tunel a hřiště na rugby. Součástí má být také objekt s 800 parkovacími místy.

„Je dobře, že v ČR vznikají centra pro špičkové sportovce, ale projekt výstavby areálu na Vypichu má několik problematických aspektů. Minulý týden přistoupilo k dohodě na memorandu, aniž by byl tento projekt řádně projednán na zastupitelstvu a v dalších orgánech Prahy 6. O téměř miliardovém projektu, který je financovaný z veřejných rozpočtů, už pak vůbec nebyli informováni místní občané, natož aby se přistoupilo k jejich zapojení skrze participaci. Výstavba tak velkého areálu s více jak 800 parkovacími místy přitom může okolí Petřin a Vypichu poměrně dost zatížit. Rovněž není vyjasněná přístupnost a prostupnost areálu pro veřejnost a koordinace projektu s plánovanou dostavbou nedalekého plaveckého areálu Petynka. Z tohoto hlediska selhal jak Olymp, resp. Ministerstvo vnitra, tak i hlavní město a Praha 6. Státní instituce a místní samosprávy by přitom měly jít příkladem soukromým developerům a odpovědně projekty s veřejností projednávat a do procesů ji zapojovat,“ uvádí Karel Höfer, člen Komise pro sportovní a volnočasové aktivity Prahy 6 za Zelené, k podepsanému Memorandu o spolupráci mezi Olympem, hl. městem a Prahou 6 o stavbě Sportovního centra Markéta na Vypichu.

Zelení se dlouhodobě zasazují o obecné principy:

– projednání stavebních projektů s místními obyvateli

– zapojení veřejnosti do projektů financovaných z veřejných rozpočtů skrze participaci

– přístupnost nezávodních sportovišť pro rekreační využití veřejnosti

– koncepční budování dopravních staveb s ohledem na místní obyvatele i na komplexní řešení individuální a hromadné dopravy

– omezení negativních externalit jako je prach a hluk u stávajících i vznikajících staveb

– vypisování architektonických soutěží u staveb financovaných z veřejných rozpočtů

Zelení s ohledem na deklarované zapojení MČ Praha 6 a hl. města Praha u sportovního centra na Vypichu vyzývají zúčastněné strany k následujícímu:

– přesně stanovit možnosti a časovou dotaci využití sportovišť pro rekreační sportování veřejnosti (především bazénu a ledové plochy)

– umožnit pěší prostupnost celého areálu

– zachovat vzrostlou zeleň v co největší míře

– co nejefektivněji odhlučnit plochou dráhu

– předložit očekávané dopady vybudování parkoviště na vývoj dopravy v místě i širším kontextu Prahy 6, resp. Prahy a Středočeského kraje

– specifikovat dopravní napojení areálu na MHD i na stávající i plánované dopravní tepny v okolí (Bělohorská, Vypich, Patočkova, resp. břevnovská radiála)

– kvantifikovat možnosti a podmínky využití parkovacího domu pro místní rezidenty a v režimu P+R

– nabídnout baseballistům a softballistům Kotlářky odpovídající náhradu za jejich stávající sportoviště

– vypracovat studii, jak nový bazén ovlivní návštěvnickou atraktivitu a ekonomickou efektivnost výstavby krytého bazénů na Petynce, který má být rovněž vybudován z veřejných prostředků

Na pozemcích Ministerstva vnitra v blízkosti plochodrážního stadiónu Markéta na Vypichu plánuje bývalý odbor sportu MV…

Posted by Strana zelených Praha 6 on Wednesday, May 10, 2017

Text memoranda podepsaného mezi Hlavním městem, Prahou 6 a Ministerstvem vnitra: http://zastupitelstvo.praha.eu/ina2014/tedusndetail.aspx?id=471036 (po otevření klikněte na „veřejný vstup“)

Kontakty:
PhDr. Karel Höfer, karel.hoefer@gmail.com, 777 301 892
Mgr. Petr Palacký (Píša), pisap@seznam.cz, 603 114 577

Další články z rubriky

Katastrální mapa
Dejvice

Zelení: Na Hradčanskou patří nová budova Národní knihovny

Zastupitelé Prahy 6 za Stranu zelených prosazují, aby byl pozemek v blízkosti dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská rezervován pro novou budovu Národní knihovny. Prázdná parcela doslova na dohled od Pražského hradu je určena k zástavbě v návaznosti na budoucí zahloubení stávající železnice. Na hlavním městě se v současné době připravuje změna územního plánu, která má rozhodnout o budoucím využití této lokality.

Zajímá mě více »

Dvanáctipatrové věžáky na Hradčanskou nepatří, říkají Zelení. Pražský hrad jako dominanta stačí.

Vznik bloků husté zástavby včetně dvou dvanáctipatrových věžáků v oblasti Hradčanské navrhuje podkladová studie pro změnu územního plánu, kterou bude 12. května 2020 projednávat magistrátní Výbor pro územní rozvoj. Předpokládá se, že nová výstavba přivede do lokality mezi třídou Milady Horákové a stávajícím nádražím Praha-Dejvice na osm tisíc zaměstnanců v kancelářích.

Zajímá mě více »