“Musíme vyrazit z tohoto smradu na čerstvý vzduch a změnit Českou republiku.” prohlásil Karel Schwarzenberg. V ten samý den si na Praze 6 TOP09 se svým klíčovým spojencem ANO zajistila v městské společnosti SNEO a.s. [1] hladké rozhodování o stamilionových projektech. V těch je totiž potřeba do komunálních voleb v roce 2018 učinit nevratné kroky. Na jednání Valné hromady složené ze starosty a členů Rady Městské části Prahy 6 tak včera 31. 5. 2017 odvolala z dozorčí rady jediného zástupce Strany zelených zastupitele Vladimíra Šraiera.

„Požadoval jsem například předložení informací o stomilionových veřejných zakázkách organizovaných firmou SNEO pro Prahu 6. Podroboval jsem předkládané materiály a informace kritické analýze. To se ode mne očekávalo v top managementu mezinárodní veřejně obchodované společnosti a očekává se to ode mě i v pozici zástupce občanů dbajícího na efektivní a transparentní hospodaření s veřejnými penězi,“ říká odvolaný expert Vladimír Šraier s bohatou podnikatelskou, finanční a managerskou praxí a MBA z elitní světové univerzity. “Jsme přesvědčeni, že za odvoláním je právě naše snaha o maximální transparentnost v hospodaření s městskými prostředky. Městská firma SNEO ve 100% vlastnictví Prahy 6 od počátku volebního období důsledně odmítá zveřejnit informace o zadávání veřejných zakázek s tím, že se jedná o soukromou společnost.” dodává Karolína Brabcová, předsedkyně zastupitelského klubu Zelených na Praze 6.

SNEO je akciovou společností ve 100% vlastnictví Městské části Praha 6. Radnice skrze ni nechá protékat většinu milionových investičních peněz do školských budov, zdravotně – sociálních a volnočasových investičních projektů. Stamilionové projekty SNEO zahrnují dostavbu plaveckého areálu Petynka (celková hodnota akce cca 250 mil. Kč) [2], kde navíc část této investice má jít na výstavbu nákladné surfové vlny, o jejímž využití mají Zelení vážné pochybnosti. Dalším investičním záměrem je výstavba bytového areálu Dračky (stovky milionů až miliarda, podle zvolené varianty). SNEO dále organizuje veřejné zakázky pro MČ Praha 6 v každoročním objemu 100 – 200 mil. Kč a také dohlíží na jejich realizaci. V neposlední řadě má SNEO ve správě Polikliniku Marjánka a v kontroverzním projektu rekonstrukce a dostavby LDN (opět cca 250 mil. Kč) hraje víc než aktivní roli [3].

Narůstající neshody mezi členy vládnoucí koalice, které vedou napříč politickými stranami, paralyzují řadu konkrétních investičních záměrů radnice. Většina jich je stále jen na papíře a konkrétních kroků k jejich realizaci se zatím příliš nestalo. I to vede zástupce TOP09, ANO, STAN k odvolání Zelených zástupců z Komise pro územní rozvoj, dopravní komise a nyní i Dozorčí rady SNEO.

Valná hromada SNEO nahradila odvolaného Vladimíra Šraiera místostarostou Jaromírem Vaculíkem (TOP 09). Aliance TOP 09 s ANO tak ovládla poslední důležitý orgán, který ještě neměla pod kontrolou.

Hlasování nebylo jednomyslné. Podle našich informací ho nepodpořil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a další dva členové Rady. Potvrzuje se, že skutečnými vládci na Praze 6 jsou místostarosta Jaromír Vaculík (TOP 09), radní Roman Mejstřík (ANO) a předseda představenstva SNEO a pražský zastupitel Tomáš Jílek (TOP 09).

Aliance TOP 09 s ANO ve SNEO ovládá představenstvo. Nyní disponuje i většinou v dozorčí radě, ve které byli pro lepší optický dojem ponecháni i dva zástupci opozice (ČSSD, která ale často poskytuje koalici tichou podporu, a ODS).  Dosavadní praxe zástupců ostatních politických stran v Dozorčí radě převážně spočívala v kladení zdvořilostních otázek a bezproblémovém schvalování všeho, co bylo předloženo (včetně mimořádných odměn).

Kontakty pro novináře:

Vladimír Šraier, místopředseda zastupitelského klubu Zelených na Praze 6, vladimir.sraier@gmail.com, mobil: 602 276 999
Karolína Brabcová, předsedkyně zastupitelského klubu Zelených na Praze 6. karolina.brabcova@zeleni.cz, mobil: 731 321 737

 


[1] Akciová společnost SNEO vznikla k 1.1.2004 rozhodnutím Zastupitelstva Městské části Praha 6. Městská část je nejen zakladatelem, ale i jediným akcionářem a 100% vlastníkem této společnosti. http://www.praha6.cz/subjekty_s_ucasti_umc?q=sneo

[2] Kontroverzní dostavba plaveckého areálu Petynka s umělou surfovou vlnou a bez architektonické soutěže http://praha6.zeleni.cz/category/kauzy/bazen-petynka/

[3] Radnice plánuje přesunout léčebnu dlouhodobě nemocných z lukrativního areálu v Bubenči, v němž chce developer stavět luxusní byty. Zhruba 100 lůžek chce vedení Prahy 6 umístit do objektu polikliniky v Břevnově. O kauze již dvakrát natáčela Česká televize v pořadu Reportéři ČT http://praha6.zeleni.cz/category/kauzy/poliklinika-pod-marjankou/