Strana zelených odvolána z koalice

Zelení odcházejí z vedení Prahy 6. Děkujeme všem, kdo nás podporují, a slibujeme, že budeme v opozici aktivní a konstruktivní. Děkujeme občanům, kteří nás přišli podpořit na zasedání zastupitelstva dne 27. listopadu, a přinášíme krátkou reportáž z jeho průběhu.

Občané Prahy 6, kteří se dostavili na zasedání zastupitelstva městské části, nebo kteří jeho jednání v hojném počtu sledovali on-line (pod náporem diváků ovšem on-line přenos chvílemi vypovídal službu) patrně čekali, že se dočkají pořádného zdůvodnění, proč se strany TOP 09, ANO, STAN a KDU-ČSL rozhodly Straně zeleným vypovědět dosavadní koaliční spolupráci. Na to, že dosud zvěřejněné důvody nejsou příliš pochopitelné, upozorňovali zástupci občanských sdružení a spolků působících na Praze 6, ve svých otevřených dopisech zastupitelům a v otevřeném dopisu starostovi. Odpověď pana starosty přitom nebyla příliš uspokojivá. O to větší však bylo překvapení v sále, když starosta Ondřej Kolář ve svém úvodním příspěvku odmítl o důvodech k odvolání Strany zelených dále mluvit.

Překvapení neskrývali (až na jedinou výjimku) ani řečníci z řad občanů Prahy 6. Michal Chylík tak například upozornil, že podle analýzy hlasování v radě městské části hlasovali zástupci SZ proti pouhým 6 usnesením z 811, hovořit v takovém případě o „vnitřní opozici v koalici“ je proto více než na pováženou. Podle Martina Špolce nepředstavovaly zveřejněné důvody pro výpověď SZ nic, co by se v jiných koalicích nedělo na dennodenní bázi. Emilie Pospíšilová poukazovala na to, že v případech problémů v koalici by to měl být právě starosta, který se má snažit celou situaci vyřešit.

Příliš jasno do situace nevnesly ani projevy zastupitelů. Místostarosta Martin Polách, prohlásil, že klub ANO diskutoval o odvolání zelených dlouho a bolestně. Na výzvu ze sálu, aby představil konkrétní připomínky vůči zeleným, se však omluvil, že je nemá připraveny. Místostarosta Jan Lacina (STAN) zase odhalil, že proti účasti Strany zelených v koalici existovaly od počátku velké tlaky. Starosta Ondřej Kolář prohlásil, že nekonkrétnost důvodů k výpovědi koaliční smlouvy byla záměrná, důvody proti Straně zelených jsou totiž prý obecného rázu.

„Před rokem se začal psát příběh koalice vítězů, dnes je psána kapitola, která by se mohla jmenovat ‚ustrašená koalice‘,“ komentoval situaci ve svém projevu Jan Sládek. „Ten strach se již teď v koalicí dále šíří. Někteří si již teď uvědomují, že i oni jsou zbytní a že, jak vidno, netřeba hledat věrohodné důvody pro odvolání. Takto nastavený standard jednání v radě udělal z koalice vítězů koalici ustrašených. Kde je strach, tam jsou špatná rozhodnutí, kde jsou špatná rozhodnutí, tam je špatné vládnutí.“

Když oddávám, říkám snoubencům, že k obřadu je přivedla láska, ale to, k čemu se zavazují, je trpělivost. V každém vztahu, partnerském i politickém, přicházejí krize, střety, únava, někdy i utrpení. Ta analogie je v něčem užitečná. Myslím, že rozdíl mezi manželstvími, které se rozpadnou rychle, a manželstvími, která vydrží i desítky let, není v intenzitě romantické lásky, ale v míře komunikace, důvěry, průběžně podávané zpětné vazby, sdílení společných hodnot a cílů,“ podotkla Petra Kolínská a upozornila, že zúžená koalice nepředložila nové programové prohlášení, zdá se tedy, že nesoulad v programové oblasti nebyl tak velký, jak by se z vyjádření výpovědi zdálo.

V tajném hlasování se 28, respektive 30 zastupitelů vyslovilo pro odvolání Petry Kolínské a Antonína N., načež následovalo zvolení Libora Bezděka (STAN) a Zdeňka Hořánka (ANO) na uprázdněné posty radních (Jaromír Vaculík z TOP 09 povýšil z radního na místostarostu). Noví dva radní budou svou funkci vykonávat jako neuvolnění členové zastupitelstva, tedy vedle stávajícího zaměstnání. Naopak hlasování o tom, že předseda kontrolního výboru René Pekárek (ČSSD) bude od nynějška pro svou práci uvolněn, zanechalo v přítomných hořké podezření, zda tak nebyla vykoupena loajalita sociálnědemokratických poslanců při předchozím hlasování.

Návrhy Strany zelených, aby svůj rok práce bilancovali všichni radní, stejně jako uvolněný zastupitel Marián Hošek (KDU-ČSL), vyzněly během zastupitelstva do prázdna. Z pozice aktivní a konstruktivní opozice budeme bilanci dosavadní práce našich, dnes již bývalých koaličních partnerů i nadále vyžadovat.

Projev Petry Kolínské k odvolání SZ z koalice

Další články z rubriky

Koaliční smlouva podepsána. Starostou bude Jakub Stárek, Petr Palacký bude radním pro životní prostředí a klima

Koaliční smlouvu pro následující volební období v Praze 6 uzavřely tři politické kluby. Jedná se o koalici ODS a KDU-ČSL, dále STAN s podporou Zelených a klub PRAHA 6 SOBĚ. Podpisem smlouvy tak byla završena řada jednání, v nichž našly tyto tři kluby shodu jak na tématech pro příští čtyři roky, tak i na personálním rozložení sil v koalici.

Zajímá mě více »
Katastrální mapa
Hradčany

Zelení: Na Hradčanskou patří nová budova Národní knihovny

Zastupitelé Prahy 6 za Stranu zelených prosazují, aby byl pozemek v blízkosti dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská rezervován pro novou budovu Národní knihovny. Prázdná parcela doslova na dohled od Pražského hradu je určena k zástavbě v návaznosti na budoucí zahloubení stávající železnice. Na hlavním městě se v současné době připravuje změna územního plánu, která má rozhodnout o budoucím využití této lokality.

Zajímá mě více »