Radnice obdržela přes šedesát nápadů jak vylepšit Prahu 6

Uzamykatelné boxy na kola, letní kino, street art na přechodech pro chodce, kuličková dráha, komunitní zahrada nebo veřejná lednice. Obyvatelé, návštěvníci a občanské spolky zaslali do dneška přes šedesát nápadů jak vylepšit Prahu 6. “Mám nápad pro Šestku” je první ročník tzv. participativního rozpočtu, v rámci kterého bylo vyčleněno 5 milionů korun na realizaci přihlášených projektů. Zelení tuto formu spolurozhodování občanů vždy ve svém programu prosazovali. “Těší nás, že jej radnice po prvním ne příliš vydařeném pokusu z loňského roku skutečně začala realizovat.” říká zastupitelka za Zelené Karolína Brabcová.

Obyvatelé měli možnost prostřednictvím internetové stránky https://www.napadprosestku.cz/navrhy/ navrhnout, na co se vyčleněné peníze použijí, a posléze budou moci rovněž rozhodnout, které projekty budou podpořeny. Participativní rozpočet měla Strana zelených v Praze 6 ve svém volebním programu (Participativní rozpočet – o části veřejných peněz rozhodují občané přímo) a pravidelně ho prosazujeme i v Komisi pro otevřenou radnici a IT Prahy 6.

Zelení v Praze 6 vítají, že po mnoha letech mají občané přímou možnost ovlivnit dění ve svém okolí. “Konečně občané mohou navrhnout, jaké město si přejí, ne jen vybírá z omezené nabídky z šuplíku úředníků radnice Prahy 6. Doufejme, že nápady budou do konce roku realizovány. Zároveň se těšíme na další ročníky,” uvádí zastupitelka za Zelené Karolína Brabcová.

Každý návrh bylo nutné opatřit podpisem tří garantů. “Obrátili se na mě občané s prosbou, zda bych nemohla být jedním z garantů několika projektů. Této prosbě jsem ráda vyhověla.
Pracovala jsem se spolkem Město přátelské k dětem, jejíž členky podaly návrhy na oživení Puškinova náměstí formou zajímavého posezení pro zábavu i práci, hřiště pro teenagery v Rooseveltově a úpravu asfaltové plochy před ZŠ A.Čermáka.” dodává Karolína Brabcová.

“Participativní rozpočet je nástroj, jak zapojit obyvatele i návštěvníky do drobného zlepšování míst, která důvěrně znají. Radnice pak nemusí vytvářet umělé projekty od stolu, ale realizuje nápady místních, kteří daleko lépe znají lokální problémy. Participativní rozpočet je první, vítaný, ale zároveň jen jednodušší krok k opravdovému zapojení obyvatel do rozhodování o jejich okolí. Důležitější bude, aby radnice včas, aktivně a systematicky komunikovala s místními o velkých soukromých a všech veřejných záměrech a developerských projektech v jejich okolí. Teprve tento přístup budu považovat za plnohodnotnou participaci občanů,” říká Pavel Weber, místopředseda Komise pro otevřenou radnici Prahy 6 za Zelené.

Kontakty:
Karolína Brabcová – karolina.brabcova@zeleni.cz, 731 321 737
Pavel Weber – pavel.weber@zeleni.cz

Další články z rubriky

Katastrální mapa
Dejvice

Zelení: Na Hradčanskou patří nová budova Národní knihovny

Zastupitelé Prahy 6 za Stranu zelených prosazují, aby byl pozemek v blízkosti dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská rezervován pro novou budovu Národní knihovny. Prázdná parcela doslova na dohled od Pražského hradu je určena k zástavbě v návaznosti na budoucí zahloubení stávající železnice. Na hlavním městě se v současné době připravuje změna územního plánu, která má rozhodnout o budoucím využití této lokality.

Zajímá mě více »

Dvanáctipatrové věžáky na Hradčanskou nepatří, říkají Zelení. Pražský hrad jako dominanta stačí.

Vznik bloků husté zástavby včetně dvou dvanáctipatrových věžáků v oblasti Hradčanské navrhuje podkladová studie pro změnu územního plánu, kterou bude 12. května 2020 projednávat magistrátní Výbor pro územní rozvoj. Předpokládá se, že nová výstavba přivede do lokality mezi třídou Milady Horákové a stávajícím nádražím Praha-Dejvice na osm tisíc zaměstnanců v kancelářích.

Zajímá mě více »

Na podzim se Praha 6 zazelená

Již 12 let v Praze 6 hájíme v zastupitelstvu veřejný zájem. Zasazujeme se o to, abyste tu mohli spokojeně žít nejen vy, ale i vaše děti. Cílem Zelených je udržitelná Praha 6, otevřená občanům a příjemná k bydlení.

Zajímá mě více »