Vážení přátelé,
dovoluji si vám předložit programové prohlášení Rady městské části Praha 6, které bude sloužit jednotlivým členům koalice jako vodítko a vám jako jeden z nástrojů kontroly. Byť se na první pohled může zdát, že naši městskou část vede nesourodé uskupení pěti stran, není tomu tak. Koalice tvořená TOP 09, ANO 2011, Stranou zelených, Starosty a nezávislými a KDU–ČSL je logickým vyústěním dlouhodobé frustrace občanů Prahy 6 z předchozích vlád, spojuje ji touha a odhodlání dokázat, že vše jde dělat ještě lépe a efektivněji.
V tomto programovém prohlášení nenajdete obecné líbivé proklamace, ve kterých bychom slibovali pravidelnou údržbu chodníků, pečlivou správu majetku nebo hospodárné vedení úřadu. Agenda související s běžným provozem totiž dle našeho soudu do strategického dokumentu nepatří. A programové prohlášení chápeme právě jako strategický výhled do dalšího období, které záměrně nelimitujeme pouze čtyřmi roky. Praha 6 je totiž natolik významnou městskou částí, že si nezaslouží jen krátkodobé výhledy.
Nová rada si jako své hlavní cíle stanovila revizi všech smluv, a to nejen majetkových, efektivní hospodaření, proaktivní přístup k seniorům a sociálně potřebným, školství na špičkové úrovni, čisté ulice a upravenou zeleň. Veřejnou správu chceme co nejvíce otevřít veřejnosti, která má právo účastnit se rozhodování o budoucnosti svého okolí v maximální možné a přípustné míře. Vysoký standard služeb je opět další ze samozřejmostí, kterou není třeba podrobně zmiňovat.
Praha 6 pro nás je a vždy bude na prvním místě. Náš čas a energii jsme připraveni v následujících letech věnovat vám a naší městské části, našemu domovu.
Celý dokument ke stažení v PDF – Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 2014 – 2018
Strategický rozvoj
Začneme zpracovávat dlouhodobý strategický plán MČ Praha 6 v návaznosti na strategický plán hlavního města Prahy. Zanalyzujeme skutečný stav, formulujeme hlavní strategické cíle a následně stanovíme prioritní oblasti, které by měly být v dalším období rozvíjeny. Na zvolené cíle navážeme určením politik (přístupů) a vytvoříme akční plán jako konkrétní formu naplňování strategického rozvoje. Při přípravě strategických projektů na území Prahy 6 budeme důsledně hájit zájmy jejích obyvatel.
Priority a cíle
- Zpracujeme dlouhodobý strategický plán MČ Praha 6.
- Iniciujeme koncepční řešení zástavby ve vznikajícím lokálním centru Nový Veleslavín.
- Budeme pokračovat v transformaci území skladových areálů v Ruzyni včetně území Dědiny a Liboce navazujícího na rezidenční část města. Podkladem pro změnu územního plánu bude územní studie.
- V souladu s koncepčním řešením Císařského ostrova a jeho okolí budeme usilovat o revitalizaci průmyslového areálu v Podbabě včetně bývalých papíren.
- V souvislosti s rekonstrukcí železniční tratě posuneme úvahy o dostavbě rozvojového území Nový
- Špejchar – Hradčanská – Prašný most.
- Následky tunelového komplexu Blanka budeme řešit urychlenou přípravou obchvatu Vítězného náměstí v úseku Svatovítská – Evropská.
Územní rozvoj
Hlavním cílem územního rozvoje je zachování rezidenčního rázu Prahy 6 při nutném oživení a doplnění vhodných funkcí, respekt k místním hodnotám, zkvalitnění veřejného prostoru a ochrana ploch zeleně. Zajistíme koncepci rozvoje městské části, tvorbu regulačních zásad pro stabilizovaná, rozvojová a zanedbaná území.
Priority a cíle
- Vytvoříme urbanistický plán respektující zásady udržitelného a zdravého rozvoje, který bude obsahovat jak analýzu území Prahy 6, tak způsoby jeho využití. Nastavíme jasné a čitelné regulace.
- Zajistíme územní studie rozvojových lokalit a budeme hledat ideální řešení jako podklad pro případné změny územního plánu.
- Budeme chránit kvalitní stabilizovaná území a jejich přírodní, kulturní a historické hodnoty se zřetelem k uspokojování sociálních potřeb obyvatel a dlouhodobou prosperitu městské části. Cílem je posuzování jednotlivých záměrů na výstavbu se ohledem na reálné možnosti území.
- Při umisťování nových staveb či stavebních úprav v památkově cenných lokalitách budeme klást důraz na zachování jejich původní urbánní a architektonické struktury.
- U obecních projektů budeme vypisovat veřejné architektonické soutěže a využívat kapacity a potenciál vysokých škol a dalších odborníků.
- Budeme podporovat vznik lokálních center a model tzv. města krátkých vzdáleností, kdy jsou základní služby dostupné v docházkové vzdálenosti.
Veřejný prostor
Zaměříme se na zkvalitňování městského prostředí a ulic s větším uplatněním zeleně a mobiliáře. Podporujeme drobné vodní prvky a umělecká díla v ulicích. Chceme, aby veřejné prostory, které všichni sdílíme, nabízely příjemné a kulturní prostředí.
Priority a cíle
- Připravíme rekonstrukci Dejvické ulice s řešením parkování pro rezidenty a oživením parteru ulice formou pěší zóny s předzahrádkami a stromořadími. Návrh vzejde z veřejné architektonické soutěže. Na Dejvickou vrátíme tržnici.
- Budeme se podílet na oživení areálu vysokých škol.
- Zlepšíme bezbariérovost města a jeho prostupnost pro pěší, budeme obnovovat městský mobiliář.
- Připravíme rekonstrukci Heyrovského náměstí, náměstí Na Santince a dalších prostranství.
- Vytvoříme vyhlídkovou pěší promenádu od osady Baba po zříceninu.
- V údolí Tiché Šárky zřídíme pěší chodník a propojíme ji cyklostezkou s Divokou Šárkou. Zřídíme nové pěší napojení z Evropské od metra Bořislavka do Šáreckého údolí.
Aktivní dopravní politika
Budeme spoluvytvářet podmínky pro takové dopravní chování, které městskou část zatíží přijatelným způsobem. Cílem je podporovat dopravní mix, v němž má každý dopravní prostředek své místo a jenž nabízí vysokou mobilitu současně s respektem k životnímu prostředí a kvalitnímu veřejnému prostoru.
Priority a cíle
- Podporujeme modernizaci železniční trati Praha–Kladno s odbočkou na letiště ve variantě, která je celkově nejefektivnější a posílí městský charakter svého okolí.
- Podporujeme prodloužení tramvajové trati z Podbaby do oblasti Suchdola a vybudování tramvajové trati Divoká Šárka – Dědina s vyloučením negativních vlivů na oblast Dědiny a Liboce. Budeme se podílet na zajištění náhrady za zrušená parkovací místa.
- Požadujeme vedení linek MHD tunely Městského okruhu, umožňující rychlé spojení Prahy 6 s Prahou 5 a Prahou 8, a prosazujeme praktické pěší lávky nad křižovatkou Malovanka.
- Na základě koncepčního dokumentu budeme rozvíjet cyklistickou a pěší dopravu.
- Požadujeme zavedení parkovacích zón s cílem zlepšit podmínky parkování pro rezidenty a v souvislosti s tím posílení MHD.
- S respektem k názorům místních obyvatel a charakteru lokality zvýšíme počet rezidentních parkovacích míst a budeme prosazovat záchytná parkoviště u železničních stanic.
Životní prostředí
Praha 6 je v rámci Prahy rezidenční čtvrtí s největší rozlohou zeleně. Bude i nadále patřit mezi nejčistší a nejudržovanější městské části. Pravidelná péče o zeleň a úklid veřejných prostranství i komunikací jsou samozřejmostí. Kromě rozšiřování a rekultivace zelených ploch budeme doplňovat stromy v ulicích.
Priority a cíle
- Zasadíme se o lepší monitoring znečištění ovzduší a hluku a jeho výsledky použijeme při prosazování opatření zlepšujících životní prostředí.
- U větších projektů budeme aktivními účastníky procesů posuzování vlivů na životní prostředí.
- Pomocí dotací budeme podporovat rozvoj zeleně ve vnitroblocích, podpoříme zahrádkářské osady a jejich spolupráci se školami a veřejností.
- Zlevníme a zlepšíme fungování sběrných dvorů (včetně mobilních) a podpoříme projekty na třídění bioodpadu.
- V nejbližším okolí hřišť a parků zajistíme dostupnost toalet.
- Přehodnotíme projekt sněhové pohotovosti.
Rozpočet a ekonomika
Vedení radnice bude prosazovat odpovědné a efektivní hospodaření s veřejnými finančními prostředky. Jedním z pilířů bude vyrovnaný rozpočet mezi běžnými příjmy a výdaji. Provedeme analýzu hospodaření radnice a nakládání s majetkem a její výsledek promítneme do následujících let. Zajistíme spolufinancování akcí a projektů MČ s využitím dostupných dotačních programů EU pro programové období 2014–2020.
Priority a cíle
- Občanům Prahy 6 budeme předkládat srozumitelné a aktuální přehledy o nakládání s financemi městské části.
- Vytvoříme dlouhodobý investiční plán. Prioritou bude výstavba školských zařízení, rekonstrukce objektu v Šolínově ulici, domu Dejvická 4 a dostavba areálu Petynka s krytým bazénem.
- Zrušíme všechny nevýhodné smlouvy na využívání právních služeb advokátních kanceláří.
- S hlavním městem budeme aktivně jednat o změně dotačních vztahů k městským částem s cílem posílit příjmovou stránku rozpočtu.
- Posílíme výnosy z hospodaření s majetkem městské části.
- Při správě aktiv budeme důsledně dodržovat konzervativní přístup. Prověříme nové možnosti zhodnocování finančních prostředků radnice.
Hospodaření s majetkem
O nemovitý majetek se budeme starat efektivně. Hlavním správcem nemovitého majetku městské části Praha 6 bude společnost SNEO, a. s., která projde reorganizací tak, aby klesly náklady na správu nemovitostí a fungovala průběžná kontrola ze strany městské části jako jediného vlastníka.
Zveřejníme majetkovou mapu, která poskytne ucelený a srozumitelný přehled o obecních nemovitostech a bude zdrojem informací potřebných k hospodárnému nakládání s majetkem. Při vynakládání finančních prostředků na obecní nemovitý majetek bude základním kritériem jeho následné využití a ekonomický a společenský přínos pro obec.
Priority a cíle
- Provedeme komplexní revizi nemovitého majetku MČ a stanovíme nová pravidla pro nakládání s ním.
- Provedeme celkovou kontrolu majetkoprávních smluv a vztahů MČ, revizi pohledávek a zajistíme jejich účelné a efektivní vymáhání.
- Ke stanovení výše nájemného v obecních bytech budeme přistupovat diferencovaně. Zpracujeme nová pravidla pro obsazování obecních bytů.
- V návaznosti na inventarizaci bytového fondu ve vlastnictví městské části připravíme variantní plán obecní bytové výstavby (zejména výstavby malometrážních a startovacích bytů).
- Zpracujeme nová pravidla pro výběrová řízení na pronájmy nebytových prostor s důrazem na podporu drobného podnikání a dostupnost služeb občanům.
- Zrevidujeme stávající pravidla upravující prodej, pronájem a zatěžování pozemků.
Školství
Budeme dbát nejen na kvalitu vědomostí, ale i na osobnostní rozvoj žáků a podporu moderních trendů ve formách i metodách vzdělávání včetně alternativních vzdělávacích programů. Nezanedbatelnou součástí kvalitního školství na Praze 6 jsou i školy a školská zařízení, které nejsou MČ zřizovány, ale se kterými je třeba posilovat spolupráci v oblasti vzdělávacích a volnočasových akcí. Školy vnímáme jako přirozená centra komunitních aktivit pro studenty a další občany Prahy 6.
Podpoříme cizojazyčné vzdělávání včetně realizace dotačního programu „Jazyková šestka“ s dotací výuky cizího jazyka pro děti v posledním roce před nástupem povinné školní docházky a ve spolupráci s Letištěm Praha, a. s., budeme pokračovat v programu „Otevřený svět“. Nezpochybnitelná je pro nás podpora optimálních podmínek škol v oblasti kapacitní, ekonomické, provozní i stavebně technické.
Priority a cíle
- Zvýšíme motivaci ředitelů k všestrannému rozvíjení mateřských a základních škol.
- Budeme prohlubovat zahraniční spolupráci a partnerství škol.
- Podpoříme talentované i znevýhodněné žáky, podpoříme inkluzivní vzdělávání a integraci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
- Podpoříme komunitní funkce mateřských a základních škol.
- Prosadíme personální podporu škol s ohledem na zajištění nepedagogických činností – recepčních, správců hřišť, školních psychologů atd.
- Proškolením pedagogů, kuchařů, rodičů i strávníků podpoříme kvalitní stravování.
- Postavíme novou ZŠ Kocínka při ZŠ Bílá a provedeme zásadní rekonstrukci a zvýšení kapacity MŠ Vokovická.
Kultura
Základem financování kultury bude transparentní, spravedlivý a srozumitelný dotační systém. Velkou pozornost budeme věnovat aktivitám občanů, spolků, občanských iniciativ a činnosti uměleckých skupin působících v naší městské části.
Spolupracovat budeme s institucemi sídlícími v Praze 6: s Břevnovským klášterem, Památníkem národního písemnictví, Národní technickou knihovnou, muzeem Stará čistírna a dalšími. Pokračovat budou farmářské a adventní trhy, které však nově přinesou příjem do rozpočtu městské části. První změnou v kulturní politice městské části je vznik oddělení kultury a změna zavedené praxe přímých dotací konkrétním adresátům bez výběrového řízení a následné kontroly.
Priority a cíle
- Rozdělíme dotační programy na čtyřleté, jednoleté a malé rychlé provozní příspěvky jednorázovým kulturním a společenským událostem a postupně navýšíme dotační zdroje.
- Podpoříme pestrost kulturního programu s ohledem na všechny generace.
- Podpoříme návrat kulturního dění do ulic, ve spolupráci se spolky a občanskými iniciativami se budeme podílet na nových projektech, jako jsou multižánrové festivaly, workshopy, dobročinné bazary apod.
- Podpoříme komunitní život a přirozená komunikační centra jednotlivých čtvrtí Prahy 6 včetně rozšíření pobočky Městské knihovny na Petřinách, na Hanspaulce dotvoříme přírodní amfiteátr. Zasadíme se o otevření kina na území Prahy 6.
- Budeme rozvíjet spolupráci s profesionálními divadelními soubory na území MČ Praha 6, při pořádání kulturních akcí navážeme spolupráci s okolními městskými částmi a obcemi.
- Stanovíme nová, transparentní pravidla spolupráce s provozovateli kulturních zařízení, která aktuálně působí v objektech MČ Praha 6 (KC Kaštan, Písecká brána, Pelléova vila, Klubovna).
Památková péče
Cílem památkové péče je zachování historické a kulturní kontinuity a zvyšování atraktivity území Prahy 6 pro místní i návštěvníky. S ohledem na minimální pravomoci městské části máme pouze omezené možnosti, jak k této činnosti přistupovat. Za důležité považujeme popularizační a propagační aktivity i poskytování dotací na ochranu jednotlivých památek.
Priority a cíle
- Budeme zajišťovat průběžné opravy a revize objektů drobné architektury uměleckých děl, pomníků a pamětních desek na území naší městské části.
- Podpoříme rehabilitaci bastionů barokního opevnění na území Prahy 6.
- Ve spolupráci s dalšími obcemi a sdružením Poutní cesta Hájek se budeme podílet na obnově další části poutní cesty z Lorety do Hájku.
- Prověříme možnosti rehabilitace bývalého „bojiště na Bílé Hoře“ i s ohledem na blížící se jubileum bitvy.
- Vlastníkům nemovitých kulturních památek budeme přispívat na podporu obnovy těchto objektů podle jasně nastavených dotačních podmínek.
- Podpoříme možnost zařadit Osadu Baba 1932 do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Sport a volný čas
Pro naplnění volného času a sportovního vyžití má Praha 6 výjimečně dobré podmínky. K dispozici je množství sportovišť, ať už v areálech škol a sportovních klubů, nebo v tělovýchovných a sokolských jednotách. MČ bude pomáhat sportovním subjektům novou formou dotačních programů a podporou tradičních i nových soutěží pro různé věkové kategorie, především s důrazem na aktivity dětí a mládeže.
Priority a cíle
- Zachováme a rozšíříme dotace na sportovní a volnočasové aktivity. Navýšíme finanční prostředky a zavedeme víceleté dotační programy.
- Podpoříme a rozšíříme nabídku víkendových volnočasových a sportovních akcí zaměřených prioritně na rodiny s dětmi.
- Podpoříme soutěže a turnaje, které se na území MČ již staly či stanou tradicí a kterých se účastní široká veřejnost, zvláště děti a mládež.
- Podpoříme sportovní činnost občanů se zdravotním omezením.
- Připravíme nová pravidla pro pořádání sportovních a kulturních akcí na Ladronce, a to v souladu s připomínkami místních občanů.
- Zajistíme celoroční provoz areálu Petynka.
Mezinárodní vztahy
Na území Prahy 6 sídlí převážná část zahraničních misí v Česku a roste počet cizinců, kteří zde mají trvalý pobyt. Cizinci jsou častými návštěvníky i s ohledem na blízkost hlavního mezinárodního letiště. Tento trend je nutné brát v úvahu jak v koncepci rozvoje území městské části, tak při plánování dopravy a dalších aktivit včetně specifických bezpečnostních rizik.
Priority a cíle
- Navážeme kontakty a partnerství s obcemi, které mají zkušenosti s rozvojem letiště a jeho dopady na okolí.
- Budeme rozvíjet spolupráci s městy a městskými částmi i mimo země Evropské unie.
- Více a efektivněji zapojíme přítomná velvyslanectví do života městské části.
- Budeme podporovat zahraniční studijní pobyty našich žáků a studentů i pracovní stáže zaměstnanců městské části.
- Budeme rozvíjet spolupráci se Svazem měst a obcí ČR, Asociací krajů ČR, národní misí při EU, zastupitelskými úřady v HLMP a zastoupením Prahy v Bruselu.
- Budeme efektivně hájit zájmy městské části u evropských institucí a jejích představitelů.
Bezpečnost
Praha 6 se tradičně řadí mezi nejbezpečnější části Prahy. Nejčastějším trestným činem jsou v Praze 6 drobné majetkové delikty jako krádeže motorových vozidel a věcí z nich, kapesní krádeže a vandalismus. Pro minimalizaci této kriminality je třeba zaměřit úsilí zejména na podporu činnosti strážníků Městské policie a policistů Policie ČR. Nezanedbatelnou roli zde hraje i prevence kriminality u nejvíce ohrožených skupin populace, jako jsou mládež a senioři.
Priority a cíle
- Navážeme na úspěšné projekty prevence kriminality se zaměřením na mládež a seniory formou přednášek, exkurzí a osvěty, a to zejména v oblasti IT bezpečnosti, odmítání nevýhodných produktů a předcházení předlužení.
- Činnost policistů, strážníků a hasičů podpoříme finanční dotací, motivačními odměnami za mimořádné výkony či nákupem technického vybavení.
- Budeme věnovat zvýšenou pozornost oblastem s největším evidovaným výskytem drobné kriminality.
- Podpoříme programy prevence, výchovy a osvěty v otázkách rasismu, xenofobie a gamblingu.
- Aktivně se zapojíme do řešení problému bezdomovectví.
Sociální a sociálně-bytová politika
Praha 6 patří mezi městské části s největším podílem seniorů. Proto je naším cílem maximální dostupnost a kvalita poskytovaných sociálních služeb. Podpoříme pečovatelské služby i neziskové organizace, které umožňují seniorům zůstat co nejdéle v jejich domácím prostředí. Finanční prostředky budou poskytovány i dalším sociálně ohroženým skupinám, a to na základě individuálního přístupu, solidarity a respektu. Jedním ze základních kritérií spokojeného života je otázka kvalitního a dostupného bydlení. Budeme se podílet na nabídce vhodného bydlení pro občany, kterým sociální situace nebo zdravotní stav neumožňují získat bydlení na volném trhu.
Priority a cíle
- Připravíme vybudování integrovaného centra sociálních služeb a bydlení v bývalém Domově pro seniory v ulici Šolínova a síť sociálních služeb budeme rozvíjet podle faktických potřeb našich občanů.
- Podpoříme aktivní politiku zaměstnanosti a sociální politiky rozvojem možností práce v naší organizační složce „PRO 6“.
- Podpoříme neziskové organizace, které se starají o osoby bez domova s cílem rozvoje pracovních dovedností jejich klientů při vykonávání úklidových prací ve stanovených lokalitách Prahy 6, a budeme spolupracovat na projektu Mobilní jednotky pro poskytování služeb bezdomovcům na území MČ Praha 6.
- Zajistíme podporu pečovatelských a ošetřovatelských služeb pro seniory a zdravotně postižené občany v domácnostech a v domech s pečovatelskou službou.
- Pro seniory starší 65 let budeme pořádat výlety a vycházky a přispívat jim ve vybraných školních jídelnách na obědy.
- Podpoříme fungování komunitních seniorských center v našich domech s pečovatelskou službou a na dalších místech v Praze 6.
Zdravotnictví a prevence rizikového chování
V oblasti zdravotnictví máme jen omezené kompetence, přesto chce Rada MČ Praha 6 přispět k tomu, aby byla našim občanům poskytována zdravotní péče v potřebném rozsahu, kvalitě a dostupnosti. Budeme dbát zvláště na stabilizaci sítě ambulantních zařízení. Oblast prevence rizikového chování u dětí a mládeže je v Praze 6 tradičně realizována v rámci komunitního programu „Zdravá Šestka“. Budeme usilovat o další zlepšení podpory protidrogových postojů, snižování rizik vzniku nelátkových závislostí, šikany, xenofobie a rasismu.
Priority a cíle
- Zajistíme lepší standard, případně nové umístění léčebny dlouhodobě nemocných.
- Formou finančních příspěvků podpoříme všechny druhy hospicové péče.
- Budeme pokračovat ve smluvním zajištění lůžek následné péče s finančním příspěvkem v Nemocnici milosrdných sester K. Boromejského a Domově sv. K. Boromejského.
- Zajistíme rozšíření ambulantní poradenské a terapeutické služby pro děti, mladistvé, dospívající a jejich rodiny, kteří jsou ohroženi důsledky užívání návykových látek nebo se nacházejí v jiných obtížných situacích.
- Rozšíříme preventivní programy na všech základních, středních, praktických a speciálních školách a podpoříme rozvoj odborné péče školních psychologů pro děti i rodiče.
- Podpoříme dotační programy v oblasti prevence rizikového chování, nízkoprahové kluby terénní sociální práce a organizace pracující s ohroženými dětmi a mládeží.
Řízení úřadu a otevřená radnice
Budeme pokračovat ve zlepšování kvality služeb poskytovaných občanům MČ ve všech oblastech zajišťovaných místní radnicí. Rozhodovací procesy budou otevřené a transparentní. Rozšíříme obsah a formy komunikace s veřejností při využití moderních nástrojů. Budeme zavádět inovace ve veřejné správě. Posílíme digitalizaci a zpřístupnění dokumentů, postupně budeme přecházet na otevřená data a využití otevřených zdrojů, tzv. opensource. Všechny nové projekty a záměry MČ a jejich financování budeme prezentovat na webových stránkách, stanovíme závazné postupy pro zapojení veřejnosti do rozhodování.
Priority a cíle
- Zvýšíme přehlednost a uživatelský komfort radničního webu.
- Zlepšíme kvalitu zveřejňování smluv s využitím metadat a otevřených dat.
- Nástroje eTržiště a eAukce zavedeme i do námi zřizovaných organizací (např. škol).
- Zvýšíme objektivitu a vyváženost radničního periodika Šestka a dalších radničních médií, posílíme v nich informování o činnosti radnice a získávání zpětné vazby.
- Poskytneme jmenovitý přehled hlasování zastupitelů pro statistické vyhodnocení jako otevřená data.
- Zveřejníme dostatečné informace o odměňování na radnici (v souladu s pravidly pro ochranu osobních údajů).