Oslavy 70. výročí konce 2. světové války v Dejvicích – Den vítězství

Přijďte pozdravit poslední válečné veterány na Koncert pro hrdiny - 8. a 9. května na ulici Dejvická v Praze 6, kde vystoupí na jednom pódiu s Anetou Langerovou nebo Wabi Daňkem.

Letošní výročí si připomeneme spolu s organizací Paměť národa také skrze příběhy posledních žijících válečných hrdinů. Bulvár hrdinů, Festival osvobození a Vlak Paměti národa – to jsou hlavní centra letošních oslav, které se pod názvem Osvobození 70 uskuteční v Dejvicích. Bulvár hrdinů promění od 1. do 22. května Dejvickou ulici ve specifickou galerii pod širým nebem, na které budou instalovány velkoformátové fotografie portrétů a příběhů 70 válečných pamětníků – veteránů, odbojářů, přeživších holokaustu, povstalců, nuceně nasazených. Bulvár hrdinů bude mít také svou virtuální podobu a návštěvníci si budou moci přímo na svých mobilních telefonech pomocí speciálních QR kódů pustit videdokumenty s příběhy vystavených 70 pamětníků z aplikace www.pametnaroda.cz

Dvoudenní hudební Festival osovobození na křižovatce Dejvické a Václavkovy zahájí hlavní část oslav v pátek 8. května vojenskou přehlídkou a koncertem Vojenské posádkové hudby, po které bude následovat vystoupení Jablkoně, Wabiho Daňka a Anety Langerové. V sobotu bude festival pokračovat vystoupením Mydy Rabycad, Sunflower Caravan a Republic of Two. Festival nezapomene ani na děti a zatímco v pátek je pro ně připraven koncert kapely Bombarďáci, hvězdou dětského programu v sobotu bude Kašpárek v rohlíku. Na pomezí Dejvické ulice a Vítězného náměstí bude instalován od 8. do 22. května Vlak Paměti národa. V interiéru dobového železničního vagónu zde bude mít veřejnost šanci všemi smysly zažít premiéru doku-dramatu, které působivou koláží historických audiovizuálních záznamů a současných nahrávek pamětníků provede publikum československými dějinami druhé světové války.

„Obecně vítám spolupráci městské části Praha 6 s respektovanou institucí Paměť národa, která v této oblasti působí již řadu a jejíž činnost se setkala v kulturních kruzích i veřejnosti s pozitivním ohlasem. Současně vnímám kladně i to, že se nám podařilo získat partnera, který do této akce přispívá zhruba polovičním rozpočtem plus zajišťuje mediální pokrytí ve spolupráci s Českou televizí. Je to příležitost oživit Dejvickou třídu a třeba i vyzkoušet si, zda uzavření Dejvické pro automobilovou dopravu během dvou dnů pořádání koncertu je realizovatelné i do budoucna. Jedním z našich volebních slibů bylo vytvořit zde pěší zónu a toto je možnost vidět, zda by se to setkalo s pozivitním hodnocením obyvatel Prahy 6.“

Karolína Brabcová, zastupitelka a členka Komise kulturní

Ohlédnutí vašeho zastupitele Jana Sládka za 70. výročím konce války.

Odkazy:

Další články z rubriky

Koaliční smlouva podepsána. Starostou bude Jakub Stárek, Petr Palacký bude radním pro životní prostředí a klima

Koaliční smlouvu pro následující volební období v Praze 6 uzavřely tři politické kluby. Jedná se o koalici ODS a KDU-ČSL, dále STAN s podporou Zelených a klub PRAHA 6 SOBĚ. Podpisem smlouvy tak byla završena řada jednání, v nichž našly tyto tři kluby shodu jak na tématech pro příští čtyři roky, tak i na personálním rozložení sil v koalici.

Zajímá mě více »
Katastrální mapa
Dejvice

Zelení: Na Hradčanskou patří nová budova Národní knihovny

Zastupitelé Prahy 6 za Stranu zelených prosazují, aby byl pozemek v blízkosti dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská rezervován pro novou budovu Národní knihovny. Prázdná parcela doslova na dohled od Pražského hradu je určena k zástavbě v návaznosti na budoucí zahloubení stávající železnice. Na hlavním městě se v současné době připravuje změna územního plánu, která má rozhodnout o budoucím využití této lokality.

Zajímá mě více »

Dvanáctipatrové věžáky na Hradčanskou nepatří, říkají Zelení. Pražský hrad jako dominanta stačí.

Vznik bloků husté zástavby včetně dvou dvanáctipatrových věžáků v oblasti Hradčanské navrhuje podkladová studie pro změnu územního plánu, kterou bude 12. května 2020 projednávat magistrátní Výbor pro územní rozvoj. Předpokládá se, že nová výstavba přivede do lokality mezi třídou Milady Horákové a stávajícím nádražím Praha-Dejvice na osm tisíc zaměstnanců v kancelářích.

Zajímá mě více »