Lední medvěd – shrnutí a vizualizace

Lukrativní parcela na Vítězném náměstí mezi ulicemi Jugoslávských partyzánů a Verdunskou patří Praze 6, avšak o podobě a využití budovy, která se má začít stavět v nejbližší době, rozhoduje soukromá společnost PPF.

Pozemek byl původně rezervován na stavbu nové radnice. Pak ale vedení Prahy 6 plány změnilo a chystalo se postavit ve spolupráci s PPF dům, z něhož by městské části plynuly příjmy za pronájem. Aniž by bylo jasně veřejně zdůvodněno, proč byla vybrána zrovna PPF, vznikla v lednu 2009 akciová společnost Prahy 6 a PPF, která měla projekt zrealizovat. Vloni v létě ale radnice od plánu odstoupila a souhlasila s tím, že PPF může na pozemku stavět sama. Firma sice zaplatila 13,5 milionu za převod akcií a musí platit 4,4 miliony ročně za věcné břemeno. To ale zásadně snižuje hodnotu pozemku a navíc po roce 2015 bude mít PPF přednostní právo pozemek odkoupit.

ledni medved

Plánovaná stavba PPF na obecních pozemcích (zdroj: www.cka.cc)

Pokud na něm postaví dům, městu zřejmě nezbude nic jiného než skutečně prodávat. Přitom není řečeno, jak se bude domlouvat cena, takže Praha 6 možná přijde nejen o příjmy z pronájmů, ale taky o plnou cenu pozemku. Obec ale nepřichází jen o peníze. Stejně podstatné je to, že koalice ODS a ČSSD fakticky předala budoucnost části Kulaťáku do rukou PPF. Ve smlouvě s firmou se neřeší, co by mělo na náměstí vyrůst a jak by to mělo sloužit občanům. Stavět se přitom má na majetku města.

ledni medved 2

Plánovaná stavba PPF na obecních pozemcích (zdroj: www.cka.cc)

Architektonická soutěž na budovu byla vyhodnocena v únoru 2010 a jako vítěz z ní vzešel návrh architekta Radana Hubičky. V komisi kromě architektů seděli také starosta Tomáš Chalupa a vedoucí úředníci Prahy 6. Vybrali stavbu organického tvaru, která působí jako solitér bez respektu k okolí. Výškově přesahuje okolní zástavbu a zároveň je zapuštěna pod úroveň náměstí, takže z velké části je přístup k budově bariérový. Kromě toho všechny vjezdy i výjezdy do budovy vedou přes chodníky, což snižuje komfort chodců. Nejproblematičtější je ale využití budovy, v níž budou především kanceláře a jen několik obchodů v přízemí (zmiňovány jsou klenotnictví a prodejna luxusních automobilů).

Přehled milníků v kauze Lední medvěd alias Titanik. 

Zdroje informací

http://praha6.zeleni.cz/3350/rubrika/vitezne-namesti-a-okoli/

http://praha6ztracitvar.cz/kauza/line-ledni-medved

http://praha6ztracitvar.cz/fotogalerie/ledni-medved-na-pitevnim-stole

http://www.bezkorupce.cz/kauzy/praha-6-vitezne-namesti/

 

Další články z rubriky

Dvanáctipatrové věžáky na Hradčanskou nepatří, říkají Zelení. Pražský hrad jako dominanta stačí.

Vznik bloků husté zástavby včetně dvou dvanáctipatrových věžáků v oblasti Hradčanské navrhuje podkladová studie pro změnu územního plánu, kterou bude 12. května 2020 projednávat magistrátní Výbor pro územní rozvoj. Předpokládá se, že nová výstavba přivede do lokality mezi třídou Milady Horákové a stávajícím nádražím Praha-Dejvice na osm tisíc zaměstnanců v kancelářích.

Zajímá mě více »